ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Statüko Meselesi
Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2021 Cuma, 05:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Günlük dilde bu yabancı kökenli kelimenin sık sık durağanlık, durgunluk gibi olumsuz anlamlarda kullanıldığını görüyoruz. Tabii bu günlük dilde kullanımı hususu. Bunun bir de uluslararası politika anlamında kavramsal bağlamı var.

Status Quo durumun devamının sağlanması…

İşte bu açıklama hem olumlu hem de olumsuz bir içeriğe sahip olabilir…

Dünya iki tane büyük savaş geçirdi. Hatta bazen bunun birincisine özellikle de eskiler Büyük Harp bile dediler. O kadar büyük iki savaş. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları…

İşte İkinci Dünya savaşı sonrasında da savaşın galip taraflarının liderleri yani ABD ve SSCB yeni bir dünya düzeni oluşturdu.

Bir kesimin otogar raflarında satılan macera kitaplarından esinlenerek gizli aileler, illüminati gibi fantazya tiplerini merakla okuması dışında bir durum bu…

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD ve SSCB kendi etki alanlarında kendilerinin ekonomik ve askeri çıkarlarını öncelemeye çalışan yapılar oluşturmaya başladılar. Dünya Ticaret Örgütüne giden süreç, NATO ve Varşova Paktlarının kurulması, bölgesel iş birliği girişimleri adı altında alt sistemik yapıların oluşturulma çabaları hep bu durumun bir sonucuydu.

Sonra 90’larda yeni dünya düzeni ki; 45 yıl olmuştu bu düzen ortaya çıkalı, bir kriz yaşadı… Sistemik yapının dengeleyici unsurlarından biri olan SSCB dağıldı. Yaklaşık yirmi yıl bu krizli süreçte efsaneler ve eksik incelemeli dünyayı kocaman bir şirket ve onun yönetim kurulu gibi anlamaya çalışan politik-ekonomikçi yaklaşımlar cirit attı. Politik-ekonomikçi yaklaşımlar kıymetlidir ancak uluslararası politika çalışmalarının tamamının ekonomik temeller üzerine kurulmadığını bilmek şartıyla…

Bu dönemin ardından özellikle Ukrayna’ya bağlı Kırım Yarımadasının Rusya tarafından ilhak edilmesi ve 2015 itibarıyla Rusya’nın Suriye’de gösterdiği yüksek seviyedeki varlık SSCB yerine Rusya Federasyonu’nun geldiğini görüntüsünü oluşturdu.

Bu aşamada şunu söylemek lazım. Hem ABD hem SSCB ve Rusya Federasyonu için ortak güvenlik alanları adı konmamış mutabakatların ortaya çıktıkları yerlerdir. Örneğin Suriye’nin kuzeyinde zuhur eden DAEŞ ile mücadele hususunda ABD ve Rusya Federasyonu bir zımni mutabakatla hareket etti.

Bunun temel amacı status quonun korunarak her iki devletin küresel çaptaki çıkarlarına olumsuz tesir etme ihtimali olan hususların bertaraf edilmesiydi. Status Quo meseli için Hans J. Morgenthau’nun Milletler Arası Politika adlı çalışmasını şiddetle tavsiye ederim. Bu noktada andığım eserin ilk basım tarihi 1948 olması hasebiyle “eski teori o” diye çığlık atanlara şunu söylemek isterim; hangi tarihte bile öldüğü tam olarak belirlenememiş Tukididis’in ifadelerini Graham T. Allison 2017 senesinde yazdı diye yeni mi zannedersiniz?

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke