ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
İŞSİZLİĞE ÇARELER
Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2021 Cumartesi, 06:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Daha öncede bu konularda yazılar yazmıştım, şimdide yazıyorum, çünkü insanların yaşayabilmeleri ve ailelerini yaşatabilmeleri için para sahibi olmaları gerekir. Bu da ya hazıra konmakla veya emeğini, marifetini satarak olur. 
Eğer bir sermayen varsa elinden de bir iş çevirmek geliyorsa, kendi başına veya birileri ile bir iş kurar para kazanır, yaşamını sürdürebilirsin. Ama sermayen yoksa emeğini ve hünerini satarak, tabi satacak bir yer bulursan para kazanırsın. Emeğini satan bu kimselere işçi denir, satın alanada işveren.
Bir insan emeğini nerelere satabilir, buralara iş sahaları yahutta sektör diyelim. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli sektörler vardır, tarım, inşaat, sanayi, turizm, kamu, eğitim, ticaret sektörü ve daha başkaları.
Bu sektörlerin arasında en fazla isdihdam sağlayan sanayi sektörü olup, oda tekstil, konfeksiyon, izabe, madencilik, mobilya daha fazla el hünerine dayanan branşlardır. Tarım sektörü Türkiye'de ekseri aile işletmeleridir ve mevsimlik bir sektördür. İşçiye ihtiyaç olduğu zaman dışarıdan geçici eleman alınır, çok fazla istihdam sağlamaz. 
İnşaat sektörü de tarım gibi mevsimliktir, iyi istihdam sağlasa da kış günü bir iki kilit elemanını elde tutar, diğer elemanlarını işten çıkarır. 
Turizm sektörü de inşaat gibi mevsimliktir, kış günü fazla iş yapmaz. Ticaret sektörü fazla istihdam sağlamaz, bir iki eleman, bir muhasebeci yeterli olur. 
Buraya kadar konunun bir cephesini gördük ya diğer cephesi? 
Türkiye'de çalışabilir nüfus 26 milyondur, çalışabilir nüfus olarak 16 -- 65 yaş arası kabul ediliyor. Çalışabilir nüfusun üç milyon kadarlık kısmı açık işsizdir, gizli işsizlikle beraber işsiz sayısı beş milyonu bulur, hatta geçer. Peki diğer ülkeler nasıl aşağı yukarı onlarda öyle, bu gün en önemli konu işsizlere iş bulmak. 
İş bulmanın çaresi istihdam yaratmaktır. Bu nasıl olur, yatırımlar yapıp iş yerleri açarak. Buda kolay bir iş değildir. Teşebbüs ve sermaye demektir, eğer bu becerilemez ise sonu işsizlik demektir. 1960'lı yıllarda Almanya bunu yarattı ve o kadar iş yerleri açtıki bu seferde kendi işçisi az geldi başka ülkelerden misafir işçi aldı. Buna da sebep sermayesi vardı, işleri becerecek elemanı yoktu. 
İstihdam yaratmanın bir yolu da emekli olmuş kimselerin tekrar iş yerlerinde çalışmamalarıdır. Madem emekli oldun niye çalışacaksın, senin yerine işsiz bir kimse çalışmalı, madem çalışacaktın niye emekli oldun, tabi emekli olupta çalışanlarda keyfinden çalışmıyor. Buna sebep geçim sıkıntısı, borçu var, okutmakta olan çocukları var. Devlet bu günlerde bir yasa çıkardı, emekli olan bir kimse bir iş yerinde ücretli olarak çalışmamalı, ondan boşalan iş yerine işsiz bir kimse alınmalı istihdam yaratılmalı, bence iyi bir karar ve uygulama. Ortalıkta bu kadar işsiz insan gezerken hem emekli maaşı al, hem ücretli çalış maaş al bu hiçte adil bir durum değil.
 Tabi böyle bir uygulama işsizlik sorununu tümünden hal edemez başka çarelerde aramak gerekir. Mesela çalışma saatlerinin kısaltılması, Türkiye'de çalışma süresi haftada kırkbeş saat, günde sekiz saatten biraz fazla. Belçika'da çalışma süresi altı buçuk saat. Bizde de örneğin günlük çalışma süresi altı saate indirilip iki vardiya şeklinde bir uygulama yapılarak istihdam yaratılamaz mı? Böyle bir uygulama ile çok işsize iş olanağı sağlanır. Bir başka çarede, bazı iş yerleri günde sekiz saat çalışmayla üç vardiya halinde çalışma yapıyor saat 8  16.. 16  24.. 24  8, en zor vardiye süresi 24 -8 vardiyası oluyor, bu vardiyada uykusuzluktan iş kazaları çok oluyor. 
Günde sekiz saatten üç vardiya yerine, günde altı saat çalışmayla dört vardiya uygulanamaz mı? Böyle bir uygulama yapılırsa işsizlere epey istihdam olanağı yaratılır. 
İşsizliğe bir çarede, işsizleri serbest çalışmaya teşvik etmek, yani esnaflık yaptırmaya. Tabi bunun içinde sermaye lazım, çek çek arabalı seyyar satıcılık 100 bin lira sermaye ile olur, bankalar güvenilir bu konuda çalışmak isteyen kimselere kefil göstermek şartı ile 100 bin liralık kredi açarlarsa böyle bir girişimle işsizliğe çare olur.
Zor, zor hele yüksek tahsil yapıpta iş bulamayıp işsiz olmak daha da zor, ne yapıp, yapıp konu sosyal patlamaya gitmeden İŞSİZLİĞE ÇARELER bulunmalı... 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke