ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
FSRU, ÇŞB ve AKP
Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2021 Perşembe, 05:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Biraz şifre gibi oldu ama bu kısaltmalarla tüme varıma ulaşacağız.
Kentte hareketli Temmuz günleri yaşıyoruz. Haziran ayındaki yağışlı havalardan sonra ısıtan güneş tarım için elbette iyi. Ama 2 Temmuz günü gelen olumsuz iklim ve afet her yerde her an her şeyin olabileceğini gösterdi. Doğanın dengelerini bozan biz insanlar maalesef bunları yaşıyoruz.
Bu tür olumsuzlukları yaşamak zorunda mıyız derseniz, değiliz. Ama sermayenin hırsı insan emeğini, doğayı sömürmeyi aklına koymuş. Bu hırs ile de doğal dengeleri bozma, insanlığa büyük zararlar verme pahasına iklim değişikliklerine neden olan yatırımları yapabiliyor. Maalesef iktidar da bu hırslı, açgözlü kesimin önünü açmakla meşgul.
Hepimizin bildiği gibi üç yıldan fazla zamandır Keşan'da Sazlıdere-Gökçetepe sahiline FSRU (Likit doğalgaz ve petrol limanı ve boru hattı) tesisleri kurulmak isteniyor. Kendine has flora ve faunası ile doğal bir alan ve kendi kendini temizleyen bir deniz olan Saros Körfezi katlediliyor. Üzüntümüzü arttıran bir durum da bu katletme eyleminin bizim vergilerimizle yaşayan BOTAŞ tarafından yapılıyor olması.
FSRU liman yapımının bilirkişi raporlarına ve mahkeme kararlarına rağmen yapılıyor olması iktidarın acımasızlığı   ve sermaye kesimimin emrinde olmasının kanıtıdır. Hukuka uymamak, bilirkişileri dinlememek nasıl bir yönetim anlayışı ile yönetildiğimizin de göstergesidir. Aynı iktidarın aynı bakanlığı tarafından önce Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etmesi ve sonra da FSRU tesisine izin vermesi anlaşılmaz bir durumdur.
Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri önderliğinde yapılan mücadele devam ediyor. Bu amaçla da 10 Temmuz Cumartesi günü bir kez daha ve öncekilerden çok daha katılımlı bir şekilde demokratik itiraz etkinliği yapılacak. Keşan'da yapılacak mitinge duyarlı on binlerce insan katılacak ve sesini gür bir şekilde sağır kulaklara duyuracak.
İşin garip yanı tam da o gün ÇŞB (Çevre Şehircilik Bakanlığı) konularını yani kent ve çevre sorunlarını kapsayan bir toplantı planlanmış Edirne'de. Toplantıyı Bakanlık yapsa amenna, ama toplantı AKP tarafından yapılıyor. Ankara'dan gelen sanırım ÇŞB sorumlusu kişi kentin sivil örgütleri ile bir toplantı yaparak kent ve çevreye dair sorunları dinleyip rapor yazacak ve bakanlığa verecek. Toplantıyı Edirne'de yapacaklarına keşke Keşan'daki miting alanında yapsalardı. Aynı gün Kırkpınar olduğu da gözden kaçmış olmalı, ya da yerel iktidarın etkinliği sayılan Kırkpınar'a iktidarın verdiği önem bu olmalı ki en yoğun günde kentin sivil örgütlerini toplamayı planlamışlar. Burada ne kadar samimiyet var tartışmalıdır. Trakya ve Edirne'de sürekli olan ancak son aylarda ayyuka çıkan doğa katliamları kamuoyunda infial yaratma aşamasına geldi. Bu nedenle olsa gerek lütfedip görüş almayı düşünmüşler ama bunun Kırkpınar Güreşleri ve Keşan Mitingi ile aynı güne denk gelmesi manidardır.
AKP devrinde Trakya gerçekten çok hırpalandı. Nüfus, ekonomi, kültür yoğunluğunun olduğu başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara Bölgesi tükenmeye doğru gidiyor. Deniz Salyası son kanıt değil mi? Bunların en büyük sorumlusu da 19 yıldır iktidarda olan AKP'dir.
Trakya, Marmara ve Ergene yetmemiş gibi şimdi de Meriç Nehri üzerinde yapılanmalar başladı. Önce fore kazık ve taş yığmalarla nehrin kıyıları yok edildi. Doğal sulak alan olan Karaağaç ve Bosna köy gibi alanlarda yeraltı suları azalmaya başladı. Ardından nehirden kanala dönüştürülen Meriç kıyıları betonlaştırılmaya devam ediyor. Beton Santral Projesi ve Elektrik Üretim Projesi başvuruları bilim insanlarınca yeterli incelemeler yapılmadan, Ankara'da yapılan siyasi rant projeleri gibi görünüyor.
Bunlar iyi niyetle yapılmış planlar değildir. Edirne'nin geleceğinin tasarlandığı günlerden geçiyoruz. AKP bir plan peşinde ve bunu sessizce, yerel dinamiklerin bir kesimini de yanına alarak yapmaya çalışıyor. Bu planların önünde görülen bürokratlar iyi niyetli olabilir, nehir kıyılarındaki hizmetler de bize ilk görünüşte hoş gelebilir ama uzun vadede betonun girdiği her yer bir süre sonra bozulmakta. Bunu artık görmüş olmalıyız.
Kısaltmaları bir kez daha sıralarsak; Keşan FSRU (Likit doğalgaz ve petrol limanı ve boru hattı) özelinde doğaya zarar verecek tüm yatırımlar ÇŞB (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) tarafından onaylanıyor. Bu onayın siyasi yanı da AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi)dir. 19 yıldır ülkede saldırıya uğramayan dağ, deniz, toprak, kent, köy kalmadı.
Biliyoruz ki iktidarlar örgütsüz halkın oyuyla sandıktan çıkar ama örgütlü sermaye sınıfı ile işbirliği içinde olur. Artık bunu aşmalıyız, örgütlü halk olarak seçtiklerimizi denetlemeli ve yönlendirmeliyiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke