ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
TARIMIN HALİ
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2021 Cumartesi, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tarım nedir, toprağı işleyerek tarımsal ürünler elde etmektir. Avcılıktan ve yiyecek toplayıcılıktan sonra gelen, bugün hala devam eden ikinci üretim devrimi olarak kabul edilen işlemdir. Ondan sonrası sanayi ve teknoloji devrimidir.
Tarımla elde edilen ürünler, yiyecek maddeleri olduğu gibi bunun dışında kalan yiyecek dışı maddelerde olur örneğin; pamuk, keten daha bir çokları. 
Bizler insan olarak bu maddelere muhtacız. Topraktan tarım yolu ile yetişen maddelerle besin ihtiyacımızı karşılarız. Tabi hayvansal gıdalarda var, onlarda besin ihtiyacımızı karşılar. Onları da tarım konusu kabul etmek gerekir. 
Dünyada her şey değiştiğine göre, tarımda da eskiye göre epey değişimler olmuştur, bugün artık hiç bir çiftçi düvenle, kara sabanla tarım yapmıyor. Bu tarz tarım devri geçmiştir. Bugün tarım makineleşmiştir, artık traktör, mazot, ıslah edilmiş tohum, sunni gübreler kullanılmaktadır. Bugünkü tarım bilgi ve teknoloji gerektiriyor. Babadan kalma metotlarla tarım devri geçmiştir. Bu bilgi ve teknoloji ancak eğitimle olur, orası da tarım okullarıdır. Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen acaba kaç tane lise seviyesinde tarım okulumuz var? 
Bu konuda epey yazı yazdım, Trakya Birlikle, Ziraat Odası Başkanı ile görüştüm, toprak ağaları ile de. CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarım konusunu çok güzel işliyor, ondan rica ediyoruz, lise seviyeli tarım okulları konusunu da ele alsın, bu konuyu da işlesin ve Edirne'ye bir tarım okulu kurdursun. Okul konusunda tek noksanımız tarım okuludur. 
Çiftçimiz dert küpüdür, hangi çiftçi ile konuşsak dertleşip ağlaşılır -- çok çalışıyoruz ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz--, buna sebep çiftçiliği bilmek, tarım ekonomisini bilmemekten ileri geliyor. Mazot,  gübre, tohumluk pahalı, girdiler pahalı olunca elde edilenden elde kalan az oluyor. Hayvancılıkta aynı, oda fazla bir şey kazandırmıyor. Ya hava şartları, bu yıllarda anormal yağışlar, uzun süreli kuraklık, onlarında kötü durumları eklenince verimde az oluyor. Mahsül gerektiği kadar yetişmiyor, ya birde boğazına kadar borç batağında olunca, çiftçi nasıl dert küpü olmasın? 
Çözüm şekli, bu dertlerden kurtulmanın yolu, bilinçli tarım yapmak, oda eğitimden geçer. O eğitimin yeri de tarım okullarıdır. Çiftçilik bütün dünyada aşağı yukarı aynı, çiftçilik hava şartlarına bağlı bir konu, hava şartları iyi giderse iyi ürün elde edersin, kötü giderse zararın olur. Bu hali önlemek içinde tarım sigortası var, acaba bizim kaç çiftçimiz ürününü sigortalıyor, her şeyi Allaha havale ediyoruz. Unutmayalım çiftçilik dünyanın en büyük kumarı ama sigortası var.
Sektörler arasında en az kazananı çiftçiler oluyor. Aşağı yukarı bu bütün dünyada bu böyle. Tarımda en büyük rolü hava şartları ve su oluşturuyor. Bunlar bol olursa, havalarda iyi giderse mahsul bol oluyor. Bu yıl Trakya bol yağmur aldı, Trakya'da mahsul iyi fakat Anadolu'da kuraklık hakim oldu. Tarım açığı vereceğiz buda bütçe açığı demektir. Bizim çiftçimiz eline para geçince çocuklarına vur patlasın, çal oynasın düğünler yapıyor. Halbuki işler hep böyle gider mi belli olmaz, bir an önce borçlarından kurtulmaya bakmalı. Bizde tarla tarımı denince iki ürün akla geliyor, buğday ve gündöndü,.bBu ürünlerin fiyatları da dünya fiyatlarına bağlı, başka alternatiflerde aranmalıdır.
Ama öyle ama böyle biz insanlar yaşamak için yiyeceklerimizi üretmeliyiz, oda tarımla olur. Onun için bizler tarımdan vazgeçemeyiz ama, bilinçli tarım yapılmalı...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke