ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
“BOTAŞ BORULAR SENİN olsun”
Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2021 Salı, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Genç bir anne küçük kızı kucağında katılmış Keşan’da düzenlenen “Saros’uma dokunma” mitingine. Alana kadar o uzun yolu bizlerle birlikte yürüdü ve miting bitene kadar da ayrılmadı alandan.

Elinde bir pankart kucağında uyuyan kızı ile kalabalığın arasında atılan tüm sloganlara tek başına eşlik ediyor. Elindeki pankartta duygularını ifade eden dört kelimelik bir cümlede; “BOTAŞ BORULAR SENİN”den sonra küçücük harflerle devam ederek “olsun” demiş. “Olsun” kelimesine kadar bu pankarttaki anlamı nereye çekerseniz çekin artık; genç anne duygularını haykırmış.

Bir diğer tek kişilik katılım da Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı’dan geldi. Hazırladığı pankartta “DOYMADINIZ… TOPRAK YESİN, YER YESİN HEPİNİZİ!!!” diyerek çevre mücadelesinde temsilcisi olduğu gariban Çingenelerin sesini haykırır gibiydi meydanlarda.

Edirne’den Sol Parti ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin de kitlesel destek verdiği mitingde benim de köyüm olan Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi destek için alanda yerini almıştı. Keşan’a gelmek için Vaysal’dan yola çıkan genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk bir minibüs insan miting başlangıcından sonuna kadar büyük bir ciddiyet içinde pankartlarının arkasında yerlerini aldılar.

Cumhuriyeti yönetenler ülkenin yer altı, yer üstü bütün değerlerini acımasızca, hesapsız, kitapsız bir şekilde satışa çıkarmışlar. Çevreye verdikleri zarar umurlarında bile değil. Bu iktidar seçimle geldiği gibi elbet bir gün gidecektir bir şekilde. Ekonomik olarak ülkemizi iflasa götürdükleri belli. Ülkemizin çalışkan genç nüfusu bunu onarabilir. Ama çevreye vermiş olduğu zararları telafi edebilmek çok zor olacaktır.

Türkiye’nin her yerinde bütün bölgelerinde tahribat bütün hızıyla devam ediyor. Devleti yönetenler adeta maden şirketlerinin işlerini kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyorlar. Cumhurbaşkanı tek imzayla ülkede istediği yerin kaderi ile oynayabiliyor. Üzerinde yaşayan vatandaşa soran bile yok. Bunlar da haklı olarak vatandaşta öfkeye, tepkiye neden oluyor.

10 Temmuz Cumartesi günü Keşan’da düzenlenen miting bu tepkilerin bir sonucuydu. İstanbul’dan ve Trakya’nın bir çok yerinde gelerek Keşan’da yaşayanlara destek veren yığınlar öfkesini haykırdılar yürüyüş güzergahında ve miting alanında. Özellikle Keşan içinde AKP ilçe başkanlığı önüne gelen katılımcılar iktidara karşı bütün öfkelerini sloganlarla haykırdılar.

Çevre mücadelesinde başarılı olabilmek için üç yol olduğunu söylüyor uzmanlar.

1.İktidara yakınsanız istediğinizi alırsınız. Bizce mümkün değil zira iktidar zaten ülkemizin bütün değerlerini satışa çıkarmış durumda.

2.Hukuksal mücadele. Bu da gittikçe zorlaşıyor. Yargıyı tamamen ele geçiren iktidar burada da çevre ve yaşam mücadelesi veren halkın önünü tıkamaya devam ediyor.

3.Toplumsal mücadele. Elimizde kalan da sadece bu oluyor. Alanlara çıkmak, gerekirse eylemler yapmak, engel olmak.

Bize kalan 3. çare. Bedelini ödemek şartıyla. 

Başka türlü çocuklarımıza torunlarımıza hesap veremeyiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke