ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
EDİRNESPOR VE SPOR
Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirnespor'un kuruluş tarihi resmi olarak 1966 yılını gösterse de aslında faaliyete Edirnespor olarak geçmesi Cumhuriyet'in ilk yıllarına denk geliyor. 
Cumhuriyet'in ilk yıllarında Edirne'de spor faaliyetlerinde futbolun yanında tenis, basketbol, bisiklet, boks, atletizm de yapılmış. Dünyanın ve ülkemizin o günkü zor şartları altında bu sporlar yapılırken sporcuların üzerlerinde Edirnespor forması hep olagelmiş. 
Cumhuriyet'in ilk yıllarında tamamen amatör ruhla yapılan bu spor çalışmaları sporculara maddi açıdan bir kaynak yaratmadığı gibi onların yanında olan idareciler ve yöneticilerin de eli cebinden çıkmamış. 
Sürekli sporcuları desteklemek, onların forma, spor malzemeleri tedarikini sağlamak için ceplerinden harcamalar yapmışlar. 


EDİRNE EN BÜYÜK BAŞARILARI BASKETBOLLA YAŞADI
Futbolla kalmamış bu amatörce çalışmalar. Basketbolda o dönemin Türkiye'sinde İstanbul ve Ankara'dan sonra Edirne basketbolu 3. sıradaymış. 
Boks takımı kurulmuş Edirnespor formasıyla. 
Yine bisiklet takımı Edirnespor formasıyla Türkiye şampiyonalarına ve seçmelerine katılmış. 
Yıl 1966'ya geldiğinde dönemin spor bakanlığının talimatı gereğince ülkedeki tüm illere futbolda 2. Lig'e direkt olarak katılma hakkı sağlanmış. 
Edirnespor'da bu heyecanla diğer branşları adeta unutarak tüm imkanlarını futbola yöneltmiş. Dönemin Edirne'nin zenginlerinden kaynaklar yaratılarak, borçlanarak çoğunluğu dışarıdan gelen oyuncularla bir takım yaratılmış. Dışarıdan gelenlere 10 lira, Edirne'nin kendi çocuklarına “Sen bizim evladımızsın” diyerek 1 lira.
EDİRNESPOR KENDİ EVLATLARINI HARCADI
Sonuç; Edirne'nin kendi çocukları bu haksızlıklar karşısında spora küsmüşler, kenara çekilmişler. Taşıma suyla dönmeyen değirmen misali Edirnespor bir yıl sonra gümlemiş, bir alt lige düşmüş. 
1966/2021 yılları arasında geçen 56 yıl. Bunun 18 yılı arada amatör olarak geçen bir dönem. Bazı yıllarda alt yapıda büyük emek veren hocalar sayesinde Edirnespor'un yüzü gülmüş. Onlarca oyuncu yetişmiş dönem dönem. Edirnespor'a büyük katkılar vermişler, para kazandırmışlar. Sonrasında yine dışarıdan kaynaklar zorlanarak yaratılan takımlar, takımın başında başkanlarını yiyen bitiren bir değirmene dönmüş Edirnespor futbol şubesi. Taraftarlar da başarıya aç. Sürekli daha çok başarı isteyen taraftar, sürekli yenilenen kadrolar, devasa bütçeler sonunda Edirnespor'u 18 yıllık bir suskunluğa getirmiş. 


FUTBOL, BASKETBOL VE VOLEYBOLU BİTİRDİ 
18 yıllık süreç içinde son dönemde Edirne Belediyesi çatısı altında BAL'da mücadele eden Edirnespor bütün emeklerine, yatırımlarına karşın bir türlü 3. Lig'e çıkma başarısı gösteremedi. Basketbol'un, hatta voleybolun gölgesi altında kaldı, ezildi. 
Edirnespor futbol takımına gönül vermiş yöneticiler, taraftarlar futbol şubesinin başarılı olamamasının en büyük nedeni olarak basketbol ve voleybol şubelerinin olmasını göstermeye başladılar. Oysa futbola harcanan paraların yanında basketbol ve voleybol şubelerinin ki çok düşük rakamlardı. Futbola gönül verenlerin baskın çıkması sonunda basketbol ve voleybol şubelerinin faaliyetleri donduruldu. Meydan tamamen futbola kaldı. Beklenen başarı yine gelmedi. Takım yine 3. Lig'e çıkamadı.
Son anda pandemi nedeniyle federasyonun yapmış olduğu son düzenlemelerden sonra talih kuşu başına konan Edirnespor 3. Lig'e alınmasıyla beklenen başarı sahada gelmese de masada kazanılan düşeş bir başarı oldu bu. 
Sonuçta kazanan futbol, kaybeden basketbol, voleybol, severler oldu.        


YARIN” EDİRNESPOR VE VOLEYBOL


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke