ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
YANGIN VAAARRR!!!
Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2021 Perşembe, 06:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Okuduğum gazetenin (Birgün) bulmacasını çözerken yangın çıkarma ve yalan söyleme hastalıkları sorulmuştu ve bilmiyordum. Sözlüğe baktığımda güne dair sözcükler olduğunu gördüm; Piromani ve Mitomani.

Piromani; birçok kez istekli ve kasıtlı olarak yangın çıkarma eylemi.

Mitomani; patolojik yalan söyleme alışkanlığı. Hastalığa sahip kişilere mitoman denirmiş.

Yaşam öğrenmek demektir. Her an birşeyler öğrendiğimizde dünyayı kavramamız da olumlu anlamda değişir. Çünkü bilgi; aydınlığa giden yolda basamaktır.Bulmaca sonrası edindiğim bilgi, insanlık tarihine dair bildiklerime ek oldu. Ataol Behramoğlu’nun şiirini de biliyorsanız yaşam yolculuğunda sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz. Toplumun büyük çoğunluğunun orman, mesken gibi yangınlar yanında yaşamının her anının yangınlarla geçmesinin nedenini anlayabiliriz.

Aslında yaşam; bu ‘Yangın yerinde’ insan kalabilme mücadelesidir.“Yaşamak bu yangın yerinde / Her gün yeniden ölerek / Zalimin elinde tutsak / Cahile kurban olarak / Yalanla kirli havada / Güçlükle soluk alarak / Savunmak gerçeği, çoğu kez / Yalnızlığını bilerek /Korkağı, döneği, suskunu / Görüp de öfkeyle dolarak / Toplanıyor ölü arkadaşlar / Her biri bir yerden gelerek / Kiminin boynunda ilmeği / Kimi kanını silerek / Kucaklıyor beni Metin Altıok / "Aldırma" diyor gülerek / "Yaşamak görevdir bu yangın yerinde / Yaşamak, insan kalarak"

Yangın çıkarma hastalığı olanlarla yalan söyleme hastalığı olanların coğrafyasında yaşıyoruz denebilir. İktidar da olanlar yalan konusunda Hitler’in propaganda Bakanı Joseph Goebbels’iaşmış durumdalar. Yaşamımızı yangına çevirdikleri gibi sonra kandırıldık dedikleri yalanlarla bir pitoman olarak çoğunluğu arkalarına alabiliyorlar.Ve bu iktidar örneği yukarıdan aşağıya örneklenerek genelde, yerelde, kurumlarda moda olabiliyor.

Son günlerimizi yangınlarla geçirdik. Nedenini tartışmadan, doğru tespitler yapmadan iklim krizine bağladığımız, dünya ve ülkemizde ortaya çıkan yangınlar hepimizi üzdü. Elbette her yangının çıkış sebebi var. Bazen küçük bir kusurdur, ormana atılan camdır, bazen oyundur, ızgaradır. Devletin görevi suçluları bulmaktır. Yangınlara neden sonuç ilişkisi ile baktığımızda asıl sorunun kamu hizmetlerinin özelleşmesi ve kapitalizmin tüketime teşvikli insan tipi olduğunu görürüz. Özelleşmeyi kutsayan ve olmazsa olmaz gören liberal anlayış, sadece orman yangınlarının değil, mutfaktaki, ceplerdeki, sağlıktaki, eğitimdeki ve cümle toplumsal yangınların da nedenidir.

Yaşanan acılar insan olan herkesi yaralıyor. Bu insani ortaklığımız bizi iyiye, doğruya götürmeli gayri. Bu acılarımızla adeta eğlenenleri, yangın çıkarma (Piromani) ve yalan söyleme (Mitomani) hastalığı olanları çıkaralım artık yaşamımızdan.

Çünkü gerçekten yaşananlar fıkra gibi. Elbette gülemiyoruz ama hiç olmazsa ders alalım. Biliyorsunuz sel bölgesinde otobüsten selzedelere çay paketi atan bir anlayış yoruyor. Hadi bu hata idi, anlamışlardır dedim ama devamı geldi. Hele yangın bölgelerinde de aynı ‘çay dağıtma seremonisi’ yaşanınca bunu önerenlerin, önerilere uyanların bitmişliklerini gördüm.

Ve gördüm ki; ülkeyi yangın yerine çeviren iktidarın yurttaşların sorunlarını çözmek yerine iban numarası ileterek yardım istemesi dışında çözüm önerisi yok.  Sarayları, özel uçakları olan ve dünyanın kıskandığı varlıklı devletimizin her felakette vatandaşından iban numarası ile nakit para talep etmesi rezaletin son halkasıdır.

Yıllardır mutfakta yangın var, ekonomide yangın var, kamu alanlarında yangın var, eğitim ve sağlık alanlarında yangın var. Yangın her yerde yani. Yangınları söndürmekle görevli iktidar her alanda yangınları körüklemekle meşgul. Toplumu bölüyor, ülkenin kuruluşunda planlanıp oluşturulmuş kamu kurumlarının adlarına bile tahammül edemiyor, her türlü eleştiriye şiddetle tepki gösteriyor ve her tür yangına benzin taşıyor.

Cumhuriyetin kuruluşuna dair tüm kalıcı yatırımları, anlamlı isimleri, kurumları yok etmekle meşgul olan iktidarı 19 yıldır henüz anlamayanlar varsa, pes doğrusu.

Olan oldu deyip geçemeyiz. Bugüne kadar anlayamadığımız yangınlar sonucunda cumhuriyet kurumları yandı bitti kül oldu. Ne yapacağımızı konuşmak, harekete geçmek zorundayız. Kuruluşunun yüzüncü yılında sadece adında “cumhuriyet” yazan bir ülke olmamak için yangın çıkarma ve yalan söyleme hastası olanlardan kurtulmalıyız.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke