ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Sosyal Güç, Devlet Kapasitesi Falan Filan, İnter Milan…
Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2021 Cuma, 05:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

ABD, 11 Eylül olayının ardından derhal(!) sorumluyu bulup ya bizimlesiniz ya da onlarla deyip harekete geçmişti. Sorumlu el Kaide terör örgütüydü. Söz konusu örgütün bazı mensuplarının Taliban içinde bir dönem bulunması da Taliban’ı olağan suçlu haline getirmişti. Bu süreçte Afganistan’a yapılan Anakonda Operasyonu muazzam bir uluslararası destek almıştı. Elbette uluslararası operasyonların meşruiyeti için hayli önemli bir durumdu bu; sadece NATO antlaşmasının 5. Maddesi kapsamında değil, NATO harici devletlerin de çeşitli seviyelerde onayıyla gerçekleşti bu operasyon. Daha sonra ABD tekil operasyonlar yapmaya, filmlere konu olacak türetme kahramanlık hikayeleri ortaya koymaya başladı ve meşruiyet giderek azaldı.

Bu süreçte Rusya Federasyonu da bu rüzgârdan faydalanarak radikal diye tanımladığı tüm unsurları baskı altına almaya başladı, ne de olsa eski Sovyet coğrafyası Rusya Federasyonu’nun da arka bahçesi olmalıydı…

Bu “çıkar ortaklığı” bir yanda “liberal dünyanın özgürlük savunucuları” diğer yanda da “emperyalizmle mücadele eden tam bağımsızlıkçılar” tarafından pek görülmek istemedi. Öyle ya zaten önlerindeki bu kalın sloganik perdenin aralanması da hayli güçtü nasıl göreceklerdi ki?

Bu durum özellikle Suriye’ye yapılan askeri müdahalelerde daha da belirgin hale geldi… Özellikle Rus politikalarını destekleyen zevat, radikal terör örgütlerinin karşısında dağ gibi duran bir Rusya Federasyonu profili çizdi.

Şimdi, Ağustos 2021 sonu itibarıyla ABD bütün kuvvetlerini Afganistan’dan çekeceğini ifade ediyor. Rusya Federasyonu da Çin Halk Cumhuriyeti de Taliban yetkilileri ile görüşmelere başladı. Bu görüşmeler bireyin, topluma toplumun devletin oluşumuna giden süreci analiz etmek üzere hayli verimli bir araştırma alanı sağlıyor. Ama sloganik ve ideolojik bir mecradan baktığınızda ise sonuç şu; e bu Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti “cihatçılarla” aynı masaya hani oturmazdı?

Sorunun ve sorunun içinde geçen tanımlamanın bir devletin çıkarları, statusquonun korunması açısından herhangi bir önemi olmadığını açık açık belirteyim. Kendini “anti emperyalist tam bağımsızlıkçı” olarak tanımlayan zihniyetin öykündüğü Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti ile kendini “liberal dünyanın özgürlük savunucusu” olarak tanımlayan zihniyetin öykündüğü ABD’nin ortak noktaları var. Bunlar dolayısıyla da bölgesel aktörlerle anılan bu devletler irtibat kurdu, kuruyor ve kuracak. Özellikle de devleti yeniden yapılandırma kapasitesine çok yakın olan Taliban gibi bir sosyal-ekonomik güç ile elbette kuracaklar.

Bu noktada mesele sloganik ifadelerden ziyade güç dengesinin ortaya konması, eyleme biçimleri içinde sosyal güçlerin oldukça büyük önemi mevcut, özellikle de kapasite sorunlu kırılgan yahut başarısız devlet yapılarında bu çok daha fazla öne çıkıyor. Amaan gene başladı saçmalamaya, neticede te-ve ekranlarında çıkıp Rusya çok güzel,Ameriga çok kötü ya da Ameriga çok güzel Rusya çok kötü demiyorum ki…

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke