ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
UMUT AŞILARI
Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2021 Perşembe, 05:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Evet, ülkemizde bir yönetim krizi var. Bunu görüyor ve biliyoruz. Ama çare; küsmek, boş vermek değil, geleceği birlikte planlamak ve gerçekçi umudu aşılamaktır.

Ekim ayı içinde Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) olarak Edirne’de toplanmayı düşünüyoruz. Bunun gündemini, şeklini oluşturmak için de Çankaya Kent Konseyi ev sahipliğinde Ankara’da bir araya geldik. Kentlilerin kendi iradeleriyle, hiçbir karşılık beklemeden örgütlenerek bir şeyler yapması geleceğe dair umut aşısıdır.

Ankara’da TKKP Yürütme Kurulu olarak işlerimizi bitirince zamanı nasıl geçiririm diye düşünmem. Çünkü epey dostum ve öğrencim var Ankara’da. Bu nedenle zamanımı görüşmelerle değerlendirmek istedim. Bu arada bir kitap almam gerekiyordu ve dostum Mithat ile birlikte önce kitabı aldık. Kitapçının içi tıklım tıklımdı. Her yerde umut aşısı arıyorum ya bu bile bana umut aşısı oldu.

Mithat ile kısa muhabbet sonrasında iş insanı olan öğrencim İbrahim ile buluştuk. Bir yere uğramamız gerekiyordu ve bu nedenle Ankara’nın değişik semtlerinden geçiyorduk. Etrafta Gökçek zamanında gereksiz yapılan israf anıtlarını görüyordum. Ki birçoğu halkın talebi doğrultusunda gerekli işleve dönüştürülerek kullanılmaya başlanmış. Bu da dürüst ve ilkeli yerel yönetimlerin kentlilere hizmette örnek olabileceğini kanıtlıyor. Bu nedenle Ankara yerel idarecileri bana geleceğe dair umut aşısı oldu.

Sonunda Şehir Hastanesi’nde görev yapan sağlıkçı öğrencim Yasemin ve eşi ile buluştuk. Eşinin güzel lokantasında epeyce oturduk. 1986 yılında göreve başladığım Maksutlu Köyü’nü ve Uzunköprü’yü, Edirne’yi, Trakya’yı ce elbette ülkeyi uzun uzun konuştuk. Köy ortamından çıkıp büyük yerlerde tutunabilmek zor ama başarmışlar. İbrahimler ve Yaseminler köyde çıkarak Ankara’da etkin rol alıyorlar ki geleceğe dair umut aşılarıdır.

Her öğretmen gibi benim de ülkenin değişik bölgelerinde öğrencilerim var. Tarımın bittiği, bitirildiği anlaşılmıştı 1980 sonrasında ve bu nedenle köy dışına taşmak zorunluluğu vardı. 1986 yılında Uzunköprü Maksutlu’da göreve başladığımda eğitime ağırlık vermek gereğini tespit ettim. Bu nedenle ilkokulu bitirip ortaokul ve liseye devamı teşvik için sınıfı doğrudan geçen herkesi Saros kıyılarına bir günlük gezmeye götürüyordum. Köyün minibüsçüsü rahmetli Mehmet abi de yıllar süren bu teşvik çalışmasında sadece yakıt parası aldı benden. Hedefim; “tatil yapıp dinlenebilmek istiyorsanız çalışmalı ve başarmalısınız” düşüncesini aşılamaktı. Bugün başarılı olan öğrencilerim her zaman bu hedefi anımsadıklarını söyler. Hedefe ulaşamayan da var elbette ama eğitimin umut aşılama ve yönlendirme amacı olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır bence.

Yararlı ve umutlarımı kamçılayan Ankara çalışma ziyareti sonrasında otobüse geldik. Muavine çantalarımı verirken “ne var çantalarda bey efendi?” dedi. Ben de “önemli değil, kitap falan var” dedim. Muavin; “ne demek önemli değil abi, kitaptan önemli ne olabilir ki? Benim için en önemli kitaplarımdır” dedi. Takdirlerimi belirttim, tanıştık. İzmirli bir ailenin çocuğu imiş. Hukuk Fakültesinde okuyormuş. Okul dışında bu işi yapıyormuş. Amacı da para kazanmak ve ailesine yük olmamakmış. Ama asıl amacının kentleri görmek, insan ilişkilerini geliştirmek ve haklar konusunda insanlar arasındaki sosyal durumu anlamakmış. Öğrenci evlerinde kalarak ailesinden maddi yardıma bile gerek duymuyormuş. Yolculuk anında da yolculara davranışları da gerçekten uygar insan örneği olma yolunda umut aşısı oldu bana.

Okul deyince aklıma geldi. Eylül ayı ile birlikte eğitim öğretim yılı da başlayacak. Duyarlı kurumlar ve veliler okulların açılmasını talep ediyorlar. Veli Der (Öğrenci Velileri Derneği) öncülüğünde eğitim, sağlık alanındaki örgütler aşı olunmasını ve okullarda önlemler alınarak yüz yüze eğitimin başlamasını talep ediyor. Çok doğru bir talep. Aşı olmamak toplum açısından risk oluşturmaktadır. Toplum olarak aşı olursak sağlığımızda riskler azalacak ve okul idarelerinin gerekli önlemleri almasıyla da okullar sağlıklı bir şekilde açılacak. Eğitim, geleceğin kurulmasıdır. Bu nedenle de yüz yüze eğitime geçilebilmesi için hepimiz aşı olmalıyız, okullar da hazır olmalı. Bu covid aşısını geleceğe umut aşısı olarak görelim.

Okulların eğitim öğretime açılması talebi ne kadar güçlü olursa o kadar etkili olacaktır. İktidara bırakırsak söz ile söylese de okulları açma niyeti yok gibi. İktidar bunu her yerde gösteriyor. Yangınları düşünün; maalesef iktidar sözcülerinin izlediği ve devlet olarak yetersiz kaldığı, ormanların içimizi de yaka yaka yandığı günleri yaşadık. Yangın bölgesinde halkın ve orman çalışanlarının özverili çalışmaları ve ülkenin her yerinden yapılan yardımlaşmaları gördükçe her durumda iktidar tarafından ayrıştırılmaya çalıştırılan toplumun kesinlikle ayrışmayacağına dair umut aşısı tazelendi bende.

Yaşama her sabah yeni umutlarla başlayınca olumlu bir gün geçiyor denir ya bunu hep yaşarım ben. Bunun için bulunduğumuz yerelde ve çalıştığımız alanda cumhuriyet iradesi ile hedeflenen “uygar insanlar” olarak yaşama ve geleceğe dair umutlarımızı her gün filizlendirelim ve haklarımızı koruyalım. Ve eminim ki cumhuriyetin yüzüncü yılında bir kez daha bu irade şahlanacaktır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke