ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
DÖRTKAYA MEVKİ
Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2021 Cumartesi, 05:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dörtkaya mevki muhit olarak Şükrüpaşa Mahallesi sınırları içinde kalan Hilly Hoteli'n güney tarafında olan sahadır, 1960 lı yıllara kadar o saha tamamen bağlıktı ve Edirne'nin en güzel bağları oralarıydı. Türk folklorunda --- Edirne'nin ardı da bağlar ---sözünü söyleten bağlık mevki idi.
1960 lı yıllardan sonra ne oldu bilinmez insanlar değişmeye başladı. O insanlarda tabiat sevgisi, toprakla uğraşmak hevesi kalmadı. Varsa yoksa futbol, toto, kahvehane oyunları ile vakit geçirmek, babadan, dededen kalma bağlarla ilgilenilmez olundu. Tabi sen bağa bakmazsan o bağda dağ olur, bundan sonraki hal bu oldu. 
Yıllar önce bizimde orada bir yerimiz vardı, bir şey elde etmesek de işlerdik. Önceleri çok güzel kiraz, meyve ağaçlarımız, üzüm veren kütüklerimiz vardı, etrafa bizde uyduk bizde boşladık. Gel zaman git zaman derken oraları tamamen keleme haline geldi, oralarda ot üretiminden başka bir üretim olmadı.
2000 li yıllardan sonra tek tük de olsa bir imar faaliyeti başladı. Bugün artık Dörtkaya bağlarının olduğu sahada çok hızlı imar faaliyetleri yapılıyor. O sahanın ortasından otoban denilecek büyüklükte çift taraflı trafik işliyor. Ağır araçların, şehiriçi yolcu taşıyan otobüsler yoğun trafik akışı içinde işliyor. Bir taraftan da inşaatlar yapılıyor. Yerleşin sistemi ayrık nizam binalar arasında epey mesafe var, biten binalara girip oturanlar var. Dörtkaya mevkii artık Edirne'nin yeni yerleşim yeri oluyor. Peki hani, Edirne'nin ardı da bağlardı? O slogan artık anılarımızda, folklorumuzda kaldı. -- Edirnenin ardıda bağlar -- ama orada artık beton yığınları var. Bugün biraz mahrumiyet bölgesi sayılsa da, mesela banka yok, PTT yok, eczane, cami, bir alışveriş çarşısı yok. Tabi zamanla onlarda olur ama, yüzme havuzlu siteler var. 
Peki orada oturanlar ihtiyaçlarını nasıl karşılıyor, BİM  101 gibi marketler var. Şimdilik oturanların ihtiyaçlarını görüyor ama ilerisi için istikbal vaaddeden bir muhit olacak, habire yeni inşaatlar yapılıyor. Bütün mesele Belediyenin Dörtkaya muhitine sahip çıkması, eğer sahip çıkılırsa Dörtkaya muhiti Binevler'i geçer. 
Ne gibi noksanlarımız var? Muhitte doğalgaz, su, elektrik var, kanalizasyon var, ana yolumuz var ,ağır araçlar dahil trafik mükemmel işliyor, şehiriçi yolcu taşımacılığı -- ETUS -- muntazam çalışıyor, en büyük noksanımız siteler arasındaki yol durumu. Bilhassa yağmurlu havalarda yollar çok çamur oluyor, ayakkabılarımız batıyor, ki inşaatlar devam ettiği sürece bu hal de devam edecek.
En büyük eksiklikte o bölgede bir alışveriş çarşısının olmayışı, hatta ileride bir pazar yeri de kurulmalı. Şimdilik bir ihtiyaçta oturup muhabbet edecek, tavla atacak, bir iki oyun oynayacak bir kahvehane yok. İnşallah bu noksanlıklarda kısa zamanda hallolur. Eğer Dörtkaya mevkiine gerekli önem verilirse orası Binevler bölgesini geçer, çünkü havası en temiz, kaliteli bölgedir. 
Bir hikaye anlatırlar; Rusların Edirne'yi işgali sırasında komutana sorarlar karargahını nereye kuralım, komutan der --- Her mahalleye ağaç dalına birer kuzu ciğeri asın, en geç ciğer nerede bozulursa oraya karargahımı kurun --- en geç kurtlanan kuzu ciğeri Dörtkaya mevkinde olur ve karargah oraya kurulur, bir hikaye . 
 Dörtkaya mevkinin sorunlarının bir an önce hal olacağı ümidi ile…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke