ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
İLK ÖĞRETMENİM
Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2021 Salı, 05:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kırmızı Mektep’in giriş katı  birinci sınıflara ayrılmıştı.

Okula bir yıl önce tayin olmuş Nazım Önder ikinci yılında birinci sınıftan başlamış, 45 kişilik sınıfıyla baş etmeye uğraşıyordu.

Sınıfın çoğunluğu Kemikçiler Mahallesi’nin kara kızanları, diğerleri de okulun çevresinden Kıyık semtinin gariban ailelerinin çocuklarından oluşuyordu. Üçer kişi oturulan sınıflarının ortasında yanan sobayı teneffüs aralarında gelerek karıştıran kömür takviyesi yapan okulun emektar hademesi en çok birinci sınıfların sobalarıyla ilgileniyordu, kızanlar üşümesin diye.

Artık ilk yılın son günlerine gelmiş sınıfına şöyle dikkatlice baktı Nazım Öğretmen. Sınıfın büyük bir çoğunluğu okuma ve yazmayı çözmüş ve kendi cebinden hediye olarak aldığı yazı defterleriyle okumayı çözen öğrencilerini ödüllendirmişti.

Sınıfta en son defteri alan İsmail’in keyfine diyecek yoktu. Aylar boyunca sınıfın bütün çalışkan kızanları okumayı söktükçe Nazım öğretmenlerinden defterleri sırayla almış, ama o “S” harfini bir türlü yapamadığı için öğretmeni ona hediye defteri bir türlü vermemişti.

Günlerce uğraştı o “S” harfini yapabilmek için. Fanfan Çeşme’nin karşısındaki kiralık oturdukları Firdevs ablanın evlerinin sundurmasında anasıyla küçük tahta üzerine binlerce “S” harfi çizmişler, bir aylık uğraş sonunda yazmayı öğrendiği “S” harfi sonunda Nazım öğretmeninin gülümseyen yüzüyle hediye ettiği o son defteri aldığı gün okuldan koşarak çıkmış anasına müjdeyi vermişti. Sabah erken kalkınca tenekeden yapıp boynuna astığı davul ve cetvelden yaptığı tokmağıyla bütün mahalleyi ayağa kaldırana kadar davul çalmıştı sevincinden.

İlerleyen haftalarda sınıfında istediği başarıyı fazlasıyla yakalayan Nazım öğretmen sınıfın köşesinde çöp sepetinin önünde düşünceli bir şekilde kalemtıraşı olmayan bir öğrencisinin kalemini cebinden eksik etmediği çakısıyla açmaya çalışıyordu. Tam bitirip geri dönüp öğrencisine kalemi uzattığında gördüğü manzara kendisini şok etmişti. Sınıf tamamen boşalmış bütün öğrenciler ardı ardına dizilmiş ellerinde kalemler sıraya girmişler, kalemlerinin açılmasını bekliyorlar.

Yüzünün rengi atan Nazım öğretmen bir şeyler söyleyecekken birden gülmeye başladı. Bütün sınıfı bir el hareketi ile yerine oturttu. Ve sordu;

-Kimin kalemtıraşı varsa el kaldırsın.

Sınıftan çıt yok. Kalemtıraş da yok ama.

Yıl 1971. Çoğunluğunun ceplerinde bir simit parasının bile olmadığı Kıyık semtinin gariban kızanlarının bir tanesinde bile kalemtıraş yoktu o yıl. Ve Nazım öğretmenimiz bütün yıl boyunca kalemlerimizi hiç yılmadan çakısıyla açtı durdu.

Geçen hafta Gülçavuş’ta yazlığımızda buluştuk Nazım Önder öğretmenimle. Karşılıklı bira içtik, o günleri yad ettik. Kalemlerimizi çakıyla açtığını anımsattım. Çıkardı cebinden çakısını attı masanın üzerine. Çakı o çakı değildi ama Nazım öğretmenimin gözlerinde gördüm o ışığı yine açardı kalemimi yanımda olsa.

İyi ki varsın öğretmenim. Biz seninle daha çok bira içer sohbet ederiz. Ama hakkını da ödeyemem.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke