ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
OLİMPİYATLAR
Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2021 Cumartesi, 05:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Olimpiyat nedir, ismini Yunanistan'dan alan bir dağın adıdır. Çok eskilerden bir savaş sırasında bir koşucu Olimpos dağına doğru koşmuş, oradaki birliklere mesaj iletmiş. O gün bugün her dört senede bir bu olayın anısına sportif faaliyetler düzenlenir. Bu sportif faaliyetler dünyanın en eski spor organizasyonudur, ondan sonra Kırkpınar Güreşleri gelir. 
Olimpiyatların sportif faaliyetlerini düzenleyen bir Olimpiyat Komitesi var. Bu komite gelecek dört yıl sonra hangi ülkede olimpiyat müsabakaları yapılacağını müracaat eden ülkeler arasından seçim yaparak belirler. O ülke dört yıl sonrası için Olimpiyat oyunlarına hazırlık yapar. Bu seçimde şans Fransa'ya düşmüştür, 2024 Olimpiyatları Fransa'da yapılacaktır. Fransa bu konunun altından çok rahat kalkar. 
Bu yıl Tokyo'da yapılan Olimpiyatlar aslında 2020 de yapılması gereken Olimpiyatlardı. Salgın nedeni ile 2021 de yapıldı. Türkiye gibi bir çok ülke Olimpiyat müsabakalarına katıldı. Madalya sıralamasında Amerika birinci, Çin ikinci, Japonya üçüncü oldu. Türkiye bu sıralamada 47. Durumda. Bbu yıl yapılan 2020 Olimpiyatlarının bir özelliği vardı, Covid salgını nedeni ile seyircisiz yapılması. 
Türkiye bu yıl Tokyo'da 2020 yılı için yapılan Olimpiyatlara 50 kadın, 58 erkek olmak üzere 108 sporu cile katıldı. Bu yıl yapılan Olimpiyat müsabakalarında, ikisi altın, ikisi gümüş, dokuzu bronz olmak üzere onüç madalya kazandı. 1948 Olimpiyatlarında 12 madalya kazanmıştık, bu seferki bir fazla. Gönül isterdi daha fazla alalım, inşallah ileriki Olimpiyatlara daha iyi hazırlanırız daha fazla madalya alırız. 
Mesele Olimpiyatlarda madalya almak değildir. Konu beynelmilel sahada diğer milletler ile birlikte boy göstermektir, bunu beceriyoruz. Bizim takım Türk gurubu olarak iyi organize edilmişti. 2020 Olimpiyatlarında bu yıl diğer yıllara göre fark seyircisiz yapılması ve kadınların güreş, boks, karate gibi ağır sporlarda boy göstermeleriydi, bayağıda başarılıydılar. 
Takımımızın iyi performans göstermesine sebep, katılan sporcuların çoğunun spor okullarında tahsil yapmakta olmaları idi. Artık spor sıradan bir aktivite olmaktan çıkmış, bir disiplin ve bilgi konusu olmuştur. Diğer milletlerin başarılarının altında disiplin konusu yatar. 
Spor vücudun gelişmesi için elzem bir konudur, insanı meşgul edeek en iyi aktivitedir. Bir ailede fertlerin sporcu yetiştirmeleri için her şeyden önce kendilerinin sportmen kimseler olmaları gerekirc, Böyle ailelerde çocuklarda sporcu oluyor, gerek yağlı güreşte, gerek sporun diğer dallarında babaları, dedeleri güreşçi kimselerin torunları da pehlivan oluyor. Bugün spor artık beden hareketleri olmaktan çıkmıştır, bir teknik halini almıştır, hatta akademik bir durumdur. Spor konusunun eğitimi de spor okullarında olur, spor okullarını ihmal etmeyelim. 
Bugün Türkiye sportif faaliyetler için daha ileri bir durumdadır, bir çok mahallemizde spor sahalarımız var. Mesele o mahallelerin ileri gelenleri sportif faaliyetlere teşvik versin. Sevgili okur susuz ekmeksiz kalmayın ama sporsuzda olmayın. Daha ilerideki Olimpiyatlarda daha fazla madalyalar kazanacağımız umuduyla. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke