ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
İRADE
Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2021 Perşembe, 05:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İrade; bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü, istenç, buyruk, dilek. Sözlüklerdeki tanım bu. En çok da siyasi alanda kullanılıyor. Konuşan her siyasi halkın tümünü kastederek ‘halkın iradesi’ olarak konuşuyor. Oysa sandık demokrasisinde maalesef seçimden seçime halkın iradesi ortaya çıkıyor ki o da hiçbir zaman adil olmadı, bu koşullarda olamaz da.

En iyimser haliyle sadece sandıkta oluşmasına izin verilen demokratik göstergede çoğunluğu ele alan ‘halk iradesi’ adına yetki sahibi oluyor! Karşı olan oylar veya kullanılmayan oy adına kim konuşacak? Kısa bir inceleme yapılsa kazananının oyu ile kazanamayanların oy toplamı fazladır ki bir de oy kullanmayan, kullanamayanların da düşüncesi sandıkta yok. Ama bir şekilde çoğunluğu alan halk iradesi der baskınlığını sürdürür.

Edirne Belediye Başkanı ve AKP vekili arasında geçen tartışmada ikisi de iktidar olmasını öne çıkararak irade adına söz edebiliyorlar. Birisi yerelde iktidar, diğeri genelde iktidar. Haklılar ama yetersiz ve haksız bir irade kullanımı bence.

2019 yılında yapılan yerel seçimlere bakalım; Sayın Başkan % 44,87 ile başkanlık koltuğuna oturmuş. Oy kullanmayanlar, kullanamayanları saymıyorum bile, oy kullananların bile % 55,13’ü destek vermemiş!

2018 yılında yapılan genel seçimlere bakalım: CHP; %45.40, AKP; %28.85. İttifakları da kattığımızda; Millet İttifakı; 45.40(CHP)+15.64(İyi P.)=yüzde 61.4. Cumhur İttifakı; 28.58(AKP)+5.05(MHP)=yüzde 33.61. Yani kent genelinde de irade genel iktidardan yana değil. Anlayacağınız geneldeki iktidar Edirne’de irade sahibi değil. Bu irade yarışında iradeyi temsil eden Cumhurbaşkanı da Edirne’de yetersiz. Son oylamada yüzde 31.40 oy alabildi.

Elbet bu sayılar suya yazılan belgeler. Yerel seçimlerde % 60-70 oranında oy alıp yerelde milli iradeyi temsil eden seçilmişler genelde milli iradeyi temsil edenler tarafından görevden alınıp kayyum adı altında kafadar dostların atandığı bir “irade” konabiliyorken hangi demokrasiden, hangi iradeden bahsedilebilir ki?

Edirne’mizin sorunları birikmiştir, bunda herkes hem fikir. Perde arkasında neler oluyor, kimlerin çıkarı korunuyor, siyasi olarak kim öne çıkmak istiyor, kente hizmeti kim engelliyor gibi soruların yanıtı biz kentlilerin yanıtlayacağı sorular değil, olmamalıdır. Bu nedenle kent sorunlarının sürekli olarak artmasından her siyasi yetkili sorumludur. Çözüm ise kentlilerin iradesini örgütlü olarak ortaya çıkarıp gereğini talep etmesidir.

Evet, Edirne; nedeni ne olursa olsun, sorumlusu kim olursa olsun altyapı çalışmalarının da etkisiyle görüntü olarak iyi değil. Tarihi ve turizmi ile öne çıkardığımız kentimizde sorun sadece altyapı ile ilgili değil. Selimiye Meydan düzenlemesinin bu kadar gecikmesinin hesabını kim verebiliyor? Kentin tarihi alanlarında etrafı çevrili ama bir şey yapılmayan eserleri yetkililer görmüyor mu? Akarsularımızın kanal olmasını hangi irade sağladı? Söğütlük, Tavuk Ormanı, Saray içi ve benzeri yeşil alanların, çoğu koruma altındaki bölgeleri korumak için kim neler yapıyor? Bu kente yazık değil mi? Bu ve benzeri sorunların sebebi de çözülmeyişi de yerel veya genel iktidarların hatasıdır ve klasik deyimle; hepiniz suçlusunuz.

Yetkili ve etkililer yanında kentlilerin de kent ortak alanlarını korumakta titiz olmadığı görülmektedir. Evimiz, iş yerimiz gibi özel alanlarımızı pırıl pırıl tutan biz, ortak alanlara her türlü atığı bırakmayı kendimize hak görürüz ki gerekçe; vergi veriyorum, ilgililer temizlesin.

Hele de evsel atıkların evlerde ayrıştırma sistemine geçemediğimizin utancı maalesef bu iradeyi kullanmayan yerel iktidarın ve talep etmeyen biz kentlilerindir.

Genel idare temsilcilerini yerel hizmetlerde çok görür olduk. Yapılanlar yanlış mı, elbette değil. Ama ekmeğini kazanma derdinde olanların, yerel dinamiklerin temsil edilmediği örgütlenmeler kalıcı değildir. Vakıf üstüne vakıf, kooperatif üstüne kooperatif kuran bir genel idare olmamalıdır. Hele de kurucu heyetinin kente atama ile gelen bürokratlardan oluşması tam da anlatmaya çalıştığım konunun çıkmazıdır.

Evet, doğru olan üretici veya tüketicilerin kendi iradeleri ile örgütlenmesi, vakıf veya kooperatifler kurmasıdır. Ancak ticari bir işletme şekli olan vakıf veya kooperatiflerin, kapitalizmin vahşi piyasasında yaşama ve kendini geliştirme şansı olmuyor. Böyle bir ortamda sosyal devlet; kamusal ve sosyal bir görev olarak vakıf veya kooperatiflerin kurulması ve geliştirilmesine katkı yapmalıdır. Valilik gerçekten kalıcı bir kooperatif oluşmasını istiyorsa hibe ve fikri destek ile bağımsız bir kooperatifin oluşmasını sağlayabilir ve pazar bulmakta, üretilen ürün veya hizmeti kamu adına alarak pazar kolaylığı sağlayabilir.

Biliyorum piyasa sisteminin kurallarına aykırı ama devlet; bilmeyenden, yoksuldan, acizden yana olmalıdır. Ancak bunun olması için de bu kesimlerin iradelerini ortaya koymaları gerekir. Armut piş ağzıma düş dediğimizde ağzımıza dayatılan armudun sapından, etinden, çekirdeğinden şikâyet edemiyoruz.

İrademizi örgütleyip ortaya koyamadığımızda; yerelde veya genelde iktidar olanlar milli irade iddiası ile ahkâm kesecektir veya geçmişte “komünist örgütü” denen kooperatifleri bile Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü talebi ile devletimizin bürokratları kuracaktır.  O halde irademize sahip çıkalım derim.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke