ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
SAROS YANARKEN
Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2021 Salı, 05:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“Yakınlarımızda ormanlık alanlar içindeki olası orman yangınlarına karşı oluşturulan orman yollarını orman araçlarından çok denize girilmesi yasak olan yerlerde denize girmek için yazlıkçılar kullanıyor daha çok. Tamamına yakını da 34 plakalar. Her sezon başında iş makineleriyle düzleştirilen bu yollarda 34 plakalar adeta ralliye çıkmışçasına hız yapıyorlar. Orman yoğun bir toz bulutu içinde kalması yetmiyormuş gibi yürüyüşe çıkanları da çıktıklarına pişman ediyor. Orman Müdürlüğü’nün Enez ve civarında ormanlar içindeki bu yasağa uymayanlara karşı dikkatini çekmek isteriz. Olası bir yangın bu kuralsızlardan çıkacaktır yine biline.”

Yukarıdaki paragraf 10 Ağustos 2021 yani iki hafta önce Hudut gazetesindeki “Enez’den” isimli yazımdan. Uyarmıştık yangın çıkacak diye.

Ve olan oldu yangın çıktı, ciğerlerimiz yandı adeta. 50 dönümün üzerinde bir alan ve  4 yıllık çam fidanları adeta çıra gibi yangına teslim oldular.

Ormanda gezintiye çıkan bir ATV aracının plastik aksamlarından başlayan yangın önce ATV aracını yakıp, sonra da ormana sıçrayarak yangına neden oldu.

ATV aracının muayenesinin olmadığı bilgisini de aldık jandarmadan.

Orman Genel Müdürlüğü anında yangın söndürme araçları ve iki helikopterle  müdahale etti. Yakın çevrede yaşayan yazlıkçılar elleriyle destek vermeye çalışmaları, bir baba oğlun birlikte ellerinde yaş meşe parçalarıyla yangına müdahale etmeleri çok etkileyiciydi. Orman yangını iki saat gibi bir zaman içinde kontrol altına alındı. Ama soğutma çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdüğü gibi Orman İşletme Müdürlüğü’nün geçici işçileri tarafından ertesi günün ortalarına kadar orman içinde yanmaya devam eden alanlara sürekli müdahalelerde bulunuldu.

Bu yangının çıktığı yerde her gün düzenli olarak yürüyüş yapıyorum. Sabah olup da yanan bölgeye doğru kontrole gittiğimde gördüğüm orman işçilerinin halen orman içinde olası yerlere müdahale ettikleri şeklindeydi. Yanan yerlere girince gördüklerime inanamadım. Yanan onlarca çam ağacına karşın ormanın içlerinde, kenarlarında nasılsa vahşi budamadan kurtulabilmiş veya sonradan ortaya çıkmış meşe ağaçlarının hiçbir tanesinin bile yanmadığıydı. Çam ağaçları çıra gibi yanarken meşe ağaçları yanmamış yaşamaya devam ediyorlardı. Bu da bize Orman Genel Müdürlüğü’nün büyük bir hata içinde olduğunu gösteriyor.

Binlerce yıldır o bölgede hayatta olan ve halen iki yüz yaşının üzerine “Anıt Ağaç” olarak tescillenen “Tüylü Meşe lerin olduğu bölgeye bu meşe ormanlarını keserek yerine çam ormanı dikenlerin nasıl bir hata veya aymazlık içinde hareket ettiklerini düşünüyoruz da ülkemize resmen ihanet ettiklerini görebiliyoruz.

Yaz döneminde bu orman yollarını her gün yüzlerce araç denize gitmek ve gezinti yapmak için kullanıyorlar. Her yer kurumuş durumda, bir kıvılcım yeter yangın çıkması için.

Yasaları tam bilemiyorum ama Orman Genel Müdürlüğü ormanların içinde hiç olmazsa yaz döneminde ulaşıma kapatmalı. Yazlıkçılar özel araçlarıyla ormanın en ücra köşelerine kadar sokuluyorlar, yasak olan, olmayan her yerde denize girmek için. Bu yazlıkçıları denetleyen, onlara bir dur diyeni görmüyoruz artık o bölgede.

Eğer bu yollar özel araçlara kapanmazsa bundan sonraki günlerde ve yıllarda bu orman yangınlarının ne yazık ki artarak devam ettiğini göreceğiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke