ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
TOPRAK HADIM KURUMU; TOKİ!
Yayın Tarihi: 02 Eylül 2021 Perşembe, 05:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Cumhuriyetin ilk nüfus sayımı olan 1927’de Edirne’de; köylerde 100 bin, kentlerde 50 binden az insan yaşardı. Bu oran yani köy nüfusunun fazlalığı 1985 yılına kadar sürdü. 1980 darbesi sonrasında liberalizmle entegre olma(!) projesi kapsamında köyde yaşayanların köylerini terk etmesi için her türlü çalışma yapıldı! 1990 yılında Edirne genelinde kentte yaşayan nüfus 200 bini aşmışken köyde yaşayan nüfus 180 bin dolayında idi. 2000 yılında kentte yaşayanlar 250 bine doğru hızla arttı ve köyde yaşayanlar 150 bine doğru geriledi. Bugün 410 bin dolayında olan nüfusumuzun yaklaşık 300 bini kentlerde, 110 bini köylerdedir. Yani Edirneli her dört kişiden üçü ketlerde, biri ise köy ve beldelerdedir.

Köyler boşalırsa ne olacak? Tarım ile uğraşıp gıda üretenlerin gelirleri arttırılmazsa ne yiyeceğiz gibi soruları iktidarlar neden sevmez?

İktidarların bakışı; toprağın veriminden gıda üretimi anlamında yararlanmak olmayınca toprağı hadım eden farklı yapılanmalarla ranta açmak cazip geliyor. Hem de kentimizde olduğu gibi; Tarımsal Araştırmaların yapıldığı alanlara.

2006 yıllarıydı TOKİ Edirne’ye gelmiş ve Hadımağa mevkiindeki Tarımsal Alana konut yapacak. Kentin sivil örgütleri Belediye’nin de içinde bulunduğu sayısız toplantı yaptı ve vazgeçildi. Trakya Birlik Salonundaki bir toplantıda Ziraat Mühendisi olan, CHP’den seçilip sonra AKP’ye geçen vekilin; “kent kıyısında örnek tarım mı yapılırmış? Burasını imara açalım ben size İpsala Ovası’ndan 30 bin dönüm yer vereyim” sözünü hiç unutamam.

TOKİ Hadımağa’ya giremeyince Fırınlarsırtı’na yöneldi. Ama gözü hep Hadımağa’daydı ki yıllar sonra tüm itirazlara rağmen belediyeyi de ikna ederek konutları kondurdu. Oysa bilim insanları her iki süreçte buranın önemini vurgulayan yüzlerce neden belirtti. Ama takan olmadı. Hastanenin buraya yapılması da anlamlı itirazlara rağmen dikkate alınmadı.

İtirazların ana gerekçesi; kent ile üniversite arasındaki bu alan korunmalıydı. Devamında kent ormanı olarak düzenlenmeli, hava koridoru olan ve su kaynakları bulunan, tarımsal araştırma arazilerini de kapsayan bu alan,yani Üniversite-Ayvalıdere arası imara açılmamalıydı. Ama planı yapan yapmıştı! Önce hastane, iş merkezi, konut ve talep üzerine ulaşım hattı ve yeni yeni konutlar…

Talep üzerine diyorum çünkü Belediye kent ile üniversiteyi bağlayan Sağlık Yolu’nu yaparken bu talebi gerekçe göstermişti.Valilik 06.10.2015 tarihinde Belediyeye bir yazı gönderir ve Devlet Hastanesi ile T.Ü. Tıp Fakültesi arasındaki ulaşımın D-100 karayolundan sağlandığını, bunun da uzun bir mesafe olduğunu belirterek, acilen her iki hastaneyi birbirine daha kısa sürede bağlayacak yeni bir yol planlanmasını ister. Gerekçe kamu yararı!

İl Emniyet Müdürlüğü de aynı amaçla Belediyeden talepte bulunur. İl Toprak Koruma Kurulu da 2 Kasım 2015 tarihinde oy birliği ile bu güzergâhın tarım dışı amaçla kullanımı için izin verir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Md. de acilen bu izni onaylayarak 14 Aralık 2015 tarihinde resmi yazı ile Belediyesi’ne bildirir. Edirne İl Genel Meclisi de bu alandaki yerlerin kısmen yol, kısmen de tarımsal niteliği korunacak alan olarak düzenleyen çevre düzeni planını oy birliği ile kabul eder. Kurumların bazı konularda ne çabuk yazıştığı da burada ortaya konmuş, anlaşılan!

Yetkililerin uzlaştığı bu karar elbette kentli ile tartışılmaz. Kentli de kim ki! Sivil örgütler elbette itirazlarını yapar. Bu arada bir itiraz da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Edirne’deki kuruluşu olan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelir. Söz konusu alanda böyle bir çalışma yapılamayacağını ileri sürerek İdare Mahkemesi’ne bu işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması konusunda başvurur. Gerekçe; bu alanda Enstitünün tarımsal AR-GE faaliyetlerinde bulunduğu, yol çalışmasının ülke tarımı açısından geri dönüşü olmayacak zarara sebebiyet vereceği. Çalışma bir ara durur ama karar “tez” verilir ve yol açılır.

O günlerde ben de Sayın Başkan’a bunun tartışılması gerektiğini, yarın imara açılmaması için tarımsal alanın kent ormanı olarak planlanmasını önermiştim. Yolun zorunlu olduğunu ve imar konusunda Belediyeden karar çıkmayacağını söylemişti. Sonrasına dair ise “birlikte mücadele ederiz o zaman” demişti. Ama durum ortada.

TOKİ kentimize Fırınlarsırtı ile girdi ve bir daha da çıkmadı desek yeridir. Web sitesindeki bilgilere göre kent genelinde ÇED süreci başlayan Hadımağa’daki 224 konut dâhil, 28 kalem ihale açılmış ve bunların 20’si konut diğerleri farklı yapılar. Toplamda 5792 konutun 1827’si Fırınlarsırtı, 644’ü Hadımağa olmak üzere 2471’i Merkezde.

Hadımağası; kısırlaştırılmış erkek demekmiş. Haremdeki işleri yaparlar. Fazla hadım edilmiş erkeğin bulunduğu haremlerde hiyerarşik olarak bir ağa bulunurmuş. Tarihi bilgi ve belge var mıdır bilmem ama geçmişten gelen isimlerin bir anlamı mutlaka vardır tezi ile bu bölgenin adı üzerine yorum yapabilirim. Osmanlı hadım ettiği harem çalışanı erkeklere bu bölgeyi vermiş olabilir.

İronik olarak değerlendirirsek üreme yeteneği alınan erkeklere ait olan bölgede verimli toprakları da üretimden ayıran TOKİ, bu bölgenin verimli arazilerini hadım etmekte ve yetkililer de yardım etmektedir. Biz kentliler mi? Biz de izliyoruz!!!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke