ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Yapısal Açıdan Afganistan Olayı
Yayın Tarihi: 03 Eylül 2021 Cuma, 06:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bazı tarihler verilir; 1648 Vestfalya, 1815 Viyana Kongresi… Bu liste az zorlansa uzar da uzar. Ancak haberi olmayanlara şunu belirteyim ki; II. Dünya Savaşı yapıldı. Bu savaşın ardından da yeni bir dünya düzeni oluştu. Dünya Düzeni ifadesini illa ki cümle içinde kullanmak isteyenler bu tarihten sonra oluşan ve halen devam eden durumu belirtebilir.Sistemik yapı diye sürekli ifade ettiğim durum da II. Dünya Savaşı sonrasında oluştu…

Yaklaşık üç haftadan beri ABD’nin muhtemel politikaları çerçevesinde Afganistan meselesini anlatmaya çalışıyorum. Bu yazılar sırasında ABD’nin çekilmesinin bir uluslararası güç müdahalesine yol açacağı yönünde de ifadelerim oldu. Bunun ilk emarelerini görmeye başladık.

ABD Başkanlık makamı sözcüsü Jen Psaki; Kabil Havaalanının işletilmesi için Türkiye ve Katar’ın yardımlarına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Bu açıklamadan önce de ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan’ın bir masa etrafında oturacağı görüşmelerin ayak sesleri duyulmaya başladı.

ABD, Afganistan’dan “apar topar” çekilirken güzide basınımız elbette sansasyon ve tiraj merakı ile nedenin değil şaşa ve sansasyonun peşindeydi ve bol bol çekilmenin “apar topar” kısmını tartıştılar. Bunun pek de apar topar olmadığını ABD politikasını layıkıyla takip edebilenler görecektir zaten. Moralim bozukken açıp izledim bu tartışmaları güldüm eğlendim… Ancak şimdi ciddiyet zamanı… ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından gücün yokluğundan doğan bir boşluğun oluşacağını bunun da Hans J. Morgenthau’nun çalışmalarında ilk olarak ele alındığını belirtmiştim.

Bu güç boşluğunun iki sonucu olacaktı; ilki boşalan gücün yerini başka bir gücün alması, ikincisi de alanı boşaltan gücün bir reform ile daha başka bir tabirle gücün uygulanmasının getirdiği insan ve ekonomik kaynak gerekliliklerini alanda çıkarı olanlarla paylaşma suretiyle yeniden geri dönmesi.

Şimdi bu ikinci durumun yavaş yavaş gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Bu süreçte Afganistan’da gerçekleşecek olan iç politik gelişmeler de hayli etkili olacak. ABD, Rusya ve Çin için bile birlikte hareket edilmesi gereken bir devlet olarak duruyor. Öyle ya Bir Kuşak Bir Yol projesine sarılmış olan ve askeri müdahale açısından belirgin bir tecrübesi bulunmayan bir Çin ile Suriye’de ekonomik olarak hayli yıpranmış kırılgan ekonomili Rusya’nın da bölgedeki istikrarın işine gelmeyeceği söylemek doğru olmaz.

Yani uluslararası sistemik politika yapısı, güçleri belli çıkar noktalarında birlikte hareket etmek üzere ortak bir paydada toplanmaya zorluyor. Zira uluslararası sistemik politika yapısı bir kez oluştuğunda içinde eyleyen birimler olarak devletleri politik çıktıları açısından kısıtlar ve eyleme biçimleri açısından eşitler.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke