ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
OKULLAR AÇILDI
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2021 Salı, 06:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Covİd salgını nedeni ile bir yıldır kapalı olan okullarımız 6 Eylül itibari ile en nihayet açıldı ve yüz yüze eğitim başladı. 
Covid salgını başımıza epey sorun yarattı, piyasaları yatırdığı gibi çocukları okullarından da etti. Yüz yüze eğitimle gerektiği kadar netcie alamıyan Türkiye uzaktan eğitimle hiç netice alamadı. Türkiye için eğitimde kayıp iki yıl oldu. Yalnız öğrencileri değil öğretmenleri de okuldan soğuttu.  
Bu kaybın kapanması gerekir. Sağlık Bakanlığı işi çok sıkı tutuyor, maske uygulaması, öğretmenlere aşı zorunluluğu, aşı olmayanlara PCR testi zorunluğu getirilmesi, her zaman her zaman kontrol altında tutulması uygulanıyor. Tabi okullar açılırken bir türlü tamamlanamayan bir çok eksiklikler ile açıldı. Bu eksikliklerin en büyüğü sınıfların fazla kalabalık olması, büyük şehirlerde oturan kimseler için ev okul arası servis sorunu, öğretmen yetersizliği, bazı öğrencilerin yeterli kadar beslenememesi, bir yerde bazı öğrencilerin aileleri fakir olduğu için okul gereçlerini tam karşılayamamaları. Bugünkü öğretim sisteminde kıyafet serbest her kez istediği kıyafetle gidebiliyor. 
 Eğer bu günkü okul durumu ile, bizim zamanımızdaki durumu mukayese edersek çok farklar çıkar. 1940 lı -- 1950 li yıllar Türkiye'nin fukaralık devirleri idi. Bende dahil okula nalınla  giderdik, ayakkabı alacak gelirimiz yoktu, okul gereçlerimizi zor karşılardık. Kitaplarımızı daha önce o sınıfta okumuş öğrencilerden satın alırdık, fakir öğrencilere öğlenleri bir tabak  yemek verilirdi, zor yıllardı.
Okullarımızda sıkı bir salgın kontrolü yapılmalı, eğer görülürse elbette müdahale edilecektir. Çocuklarımızın bir arada olması maske, el yıkama kurallarına uyulması tedbirse de bir arada olmak salgının yayılmasını kolaylaştırır. 
 Türkiye'nin geleceği bu çocuklardır, onları önemsemeliyiz. Salgından nasıl korunmalı onlara öğretmeliyiz, bir rahatsızlık görülürse neler yapmaları gerektiği öğretilmelidir. Aynı tehlikeler öğretmenler, okul personeli içinde geçerlidir. Covid salgını yalnız Türkiye'nin değil dünyanın başına bela olmuştur, devletimiz bundan kurtulmak için elinden geleni yapıyor, inşallah bu dertten kısa zamanda kurtuluruz.
Öğretmenler ilk ve orta okulda öğrencilere toleranslı davranmalı, onların aşırılıklarına biraz göz yummalı ki çocuk okuldan soğumasın, ilk defa okula giden çocuklar için ilk günler elbette bir az zor olur. Bu zorluk öğretmenin ve velisinin yardımı ile atlatılır, bütün mesele biraz anlayış biraz tolerans. 
Okulların açılması çocuklar için bir heyecan yaratıyor. Bilhassa ilk defa okula gidecekler için, okula gidince bir buçuk yıldır kapalı olan okullar açılınca çocuklar tekrar arkadaşlarına kavuştular. Oyunlar oynanacak, sportif aktiviteler uygulanacak, yeni bilgiler öğrenilecek, nasıl heyecanlı olmasınlar. 
Okullar açıldı, inşallah bu öğretim yılını kazasız, belasız salgınsız atlatırız . . . s

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke