ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
ZORUNLU AŞI
Yayın Tarihi: 16 Eylül 2021 Perşembe, 05:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hepimiz doğumdan sonra başlayan aşıları olmuşuzdur. İlkokul sıralarında aşı korkusu yaşadıysak da aşımız yapıldı. Çünkü aşı, koruyucu hekimliğin en başarılı önlemlerinden biridir. Tüm dünyada aşı ile önlenebilir hastalıklar büyük ölçüde azaltılmıştır. Burada temel amaç; toplumda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek ve bu hastalık sonucu oluşabilecek ölümlerin önüne geçmektir.
Aşılama programları sonucunda halkın sağlığı korunmakta ve gelecekte yaşanması olası hastalıklar yaşanmamaktadır. Böylece sağlık harcamalarımız da düşmektedir. Kısaca aşı sayesinde ekonomik ve sosyal kazanımlar elde ederiz. Ki zaten sağlıkta birinci amaç; hastalıktan koru(n)maktır.  Bu temel ilke her gün aşınmakta ve koruyucu hekimlikten çok hastayı kurtarma harekâtları öne çıkarılmaktadır. Her alanda yaşanan bu değişim maalesef olumlu bir değişim değildir.
Covidli günleri yaşadığımız ve daha uzun süreceği izlenimi olan bu günlerde aşılamanın koruyucu olması nedeniyle zorunlu olması talebi artıyor. Çünkü uzmanlara göre, aşılama çalışmalarının en temel kavramı toplum bağışıklığıdır. Toplumun büyük çoğunluğu zorunlu aşıdan yana ise de bir kesim, özgürlükler adına karşı olabilmektedir. Bu nedenle de Dünya Sağlık Örgütü 2019'da çözüme kavuşturmayı planladığı 10 küresel sağlık sorununun başında “aşı karşıtlığı”na yer vermiştir.
Bildiğim kadarı ile ülkemizde Covid-19 aşısı dâhil hiçbir aşı zorunlu değil, fakat çocukluk döneminden itibaren sağlık otoriteleri tarafından yaptırılması tavsiye edilen birçok aşı bulunuyor. Aşı karşıtlığı maalesef her toplumda var. Bunu özgürlüklerin kısıtlanması olarak düşündüklerini söylüyorlar. Soru; bir başkasının sağlığını tehlikeye atan bir özgürlük olabilir mi? Aşı karşıtlığının artması dünyayı yöneten siyasi iktidarların uyguladığı liberal sağlık politikalarına güvenin azalmasıdır diye düşünenlerdenim.
Eğitim öğretim yılının açıldığı, üniversitelerin yüz yüze eğitim için açılacağı bu günlerde aşı yine gündemde. 11 Eylül günü farklı amaçla izin alınsa da aşı karşıtlığını öven miting yapıldı İstanbul'da. Üzüldüğüm nokta şu ki; aynı alanda Dünya Barış Günü etkinliğine izin vermeyen iktidar adeta aşı karşıtlığı daveti yapılması olası bir toplantıya izin verebiliyor. Bu da Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu aşı konusunda kararlı olmadığını gösteriyor. Sağlık Bakanlığı zaten yıllardır koruyucu hekimliği, halk sağlığını değil hasta kurtarma yatırımlarını yapmaktadır. Tıpkı insan kaynaklı afetleri teşvik edip sonrasında kurtarma faaliyetlerini kahramanlaştırması gibi. Örnek; Kastamonu Bozkurt seli. Her ne kadar aşırı bir yağış olmuş olsa da ilçenin yapılandırılmasına izin verilmesi ve sonrasında can ve mal kayıpları insan kaynaklı bir afettir.
Covid aşısı konusunda da iktidar samimi değil. Şu an yaşanan kargaşanın sebebi maalesef iktidar. Planı, programı hiç olmadı bana göre. Olsaydı bir program dâhilinde önlemleri, açılımları, kuralları, bir çalışma takvimi olurdu. Elbette kapitalist bir ülkeden her şeyi planlayarak aşıyı iki yaşına kadar indiren bir sosyalist Küba gibi halkçı bir sağlık politikası beklemiyorum. Ama hastalığı teşvik edecek kararsız, plansız uygulamalar da geleceği tehdit ediyor, insanları umutsuzluğa itiyor ve aşı karşıtlığını teşvik ediyor.
Geçen yıl okulların kapalı olduğunu biliyoruz. Bir plan yaparak yaz döneminde eğitim çalışanlarının, öğrencilerin ve tüm halkın aşı olmasını sağlayıcı planlı bir çalışma yapılabilirdi. Yapılmadı. Geç kalınsa bile acilen kararlar alarak bazı yaptırımlar olabilir. Örneğin eğitim ve sağlık gibi bazı meslek gruplarında aşı kesinlikle zorunlu olabilir. Sosyal ortamlara girmek isteyenlere ya aşı kartı, ya da son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testini gösterme şartı getirilebilir. Aşı olmamak bir bireysel tercih olamaz, toplumun her şeyi buna bağlıdır.
Bilim insanlarının ezici çoğunluğu benzer düşüncede. Üniversitemizin (T.Ü) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekuklu basına verdiği bir demeçte; vatandaşlık görevi olarak başkalarına saygı göstermek ve kendi sağlığını korumak için, sırası gelen herkesin aşılarını hızla yaptırması gerektiğini söyledi: "Aşı karşıtları var, bu sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok yerinde var. Bunun kimileri iyi niyetli olabilir, kimi bilgisizlikten olabilir. Bir aşı karşıtlığı da özellikle sosyal medya üzerinden pompalanıyor. İnsanlar bunun içinde 'çip' olduğunu, yan etkilerinin olduğunu düşünüyor ama bugüne kadar bununla ilgili elimizde bir kanıt yok. Yapılmış bütün çalışmalar şu anda kullanımda olan tüm aşıların etkili olduğunu gösteriyor."
Zamanında alınmayan önlemler nedeniyle kuşkulu bir gelecek yaratmak iktidarın yanlış politikasıdır. Okullarda kurulacak ortam ile öğrencilerin aşı olması acilen sağlanmalıdır. Birçok ülkede aşıyı zorunlu kılan, aksi halde yaptırımlar uygulayan kararlar alınmaktadır. Bu nedenle yetkililer acilen güven veren uygulamalara karar vermelidir. Okulların aç kapa yapılacağı kuşkusunu ailelere yaşatmak doğru değildir. İktidarlar eğitim, sağlık, güvenlik gibi konularda güven vermek zorundadır. Bu zorunluluk hali toplumun umut-umutsuzluk, güven-güvensizlik durumunu oluşturur. Umutsuz ve güvensiz toplumda bireylerin psikolojik bozulmaya uğrayabilmesi kaçınılmazdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke