ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
MÜLTECİLER (SIĞINMACILAR)
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2021 Cumartesi, 06:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Mülteci nedir? Çeşitli nedenlerle ana vatanından ayrılıp başka ülkelere sığınan kimselerdir. Bu nedenler neler olabilir, savaş hali, politik nedenler, işsizlik, terör, hürriyetlerin kısıtlanması, vatandaşlar arasındaki ayrımcılık, daha bir çok nedenler. Bu nedenlere tahammül edemeyen kimseler ana vatanlarını bırakıp başka ülkelerde yeni hayat aramak amacı ile sığınmacı olurlar. Canını kurtarmak amacı ile başka ülkelere sığınanlar her yaştan kimselerdir. Kendilerine yeni istikbal arayan kimselerde daha fazla gençlerdir. Bilhassa bunların içinde tahsilli aydın olanları çoğunluktadır. Bugün Ortadoğu dediğimiz bölge bu dramı yaşamaktadır. 
Niye Ortadoğu, çünkü Ortadoğu'da dünyanın en stratejik ham maddesi var, petrol. En stratejik çünkü dünya onun üzerine dönüyor. Gelişmiş ülkeler petrol piyasasına hakim olmak için Ortadoğu ülkelerini karıştırıp duruyorlar, oralarda huzursuzluk yaratıyorlar, işte Ortadoğu'da huzursuzluğun nedeni. Be Amerika, aranda koca Okyanus var ne işin var Ortadoğu'da? Petrol için iki kere Irak'ı karıştırdın, Saddam'ı devirdin, Irak'ta huzur diye bir şey bırakmadın. Bu da yetmedi on yıla yakın bir süredir Suriye'nin altını üstüne getirdin, oradaki insanlara rahat yüzü, hayat hakkı tanımadın, varlarını yok ettin. Sen bunları yaparken Rusya durur mu, o da bu bataklığa burnunu soktu. Oradaki insanlar can derdine düştü, varlarını mallarını bırakıp Türkiye'ye sığındılar. 
Biz Türkiye olarak dünya kamuoyunun sempatisini kazanmak ve AB ye yaranmak için ağalık yapıp bu insanlara kucak açtık. Sembolik olarak bir kaç bin tane alsaydık olmaz mıydı? Suriye'nin dostu geçinen Rusya kaç tane mülteci aldı, ya Suudi Arabistan din kardeşiyiz diyordu. 
Bu kadar sığınmacıyı Türkiye'ye sokmakla çok büyük hata ettik. Bu sığınmacıların sayıları beş milyonu buldu, kendi açlarımızı doyuramazken onları doyurduk. Bu da yetmedi, şimdide Afganlı sığınmacılar çıktı. Bu olayın ardı, arkası kesilmiyor boyuna geliyorlar. Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçmek istiyorlar, şiddetle karşılaşıyorlar, bu hal nereye kadar varır? Bunlara hep sebep anavatanlarında can güvenliğinin kalmamış olması, yaşamsal düzenlerinin bozulması. Türkiye bu duruma yeter artık daha fazla mülteci istemiyorum diyor, tedbir olarak da İran sınırına beton duvar ördürüyor. 
Sığınmacıların ülkeleri bu gün tam bir terör yuvası olmuştur.  Türkiye sığınmacılara gidin ülkenize dese, adamın ne evi kalmış ne barkı nereye gidecek? Ülkesinde çalışacak iş sahaları yok, nereye gitse terör var can güvenliği yok, bugünkü ortam gitmeye uygun değil. Almanya'ya misafir işçi olarak gittik, Almanlar yeter artık gidin ülkenize dediler ama kimse gitmedi. Bu şartlarda da Suriyeli kolay kolay Türkiye'den ayrılmaz, zaten bazıları tam yerleşti. 
Bakalım bu yığılmanın sonu nereye varacak. Bazı vilayetlerde Türk-Suriyeli sürtüşmeleri oluyor. İnşallah bu olaylar ileriye gitmez. Bu konunun tek çözüm şekli bir an önce Suriye'de barış yapılır da hiç olmazsa sığınmacıların bir kısmı anavatanlarına giderler de yükümüz hafifler. Gelen sığınmacıların arasında terör mensupları da var. Türkiye ne güzel bir teklifte bulundu. 'Türkiye sınırına 30 km derinlikte, 120 km uzunluğunda sığınmacılar için bir yerleşim yeri yapalım' teklifi kaynadı gitti. 
Barış yapılsa savaş dursa acaba Suriye ne kadar zamanda kendini toparlar da normal haline gelir, bu konu çok zaman alır. Suriye'nin zenginleri ortam durulmadan kolay kolay Suriye'ye dönmez. Paralarını ülke dışında tutarlar, para olmayınca da iş sahaları açılmaz, mülteci anavatanına gitse çalışacak iş olmayınca yine açtır, niye ülkesine dönsün? 
 Türkiye olarak bir müddet daha bunların kahrını çekmek zorundayız…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke