ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
O KUYU
Yayın Tarihi: 28 Eylül 2021 Salı, 05:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bulgaristan sınırının dibinde verimli merada otlattığı koyunlarının ardından sınır boyunca Bulgar ve Alman askerlerinin birlikte devriye attığını gözlemledi meşe ağacının arkasında. Türk askerlerine yakalanıp takıma sorguya götürülme korkusu koyunlarını aşağı Seymenpınar tarafına doğru sürmesine neden oldu. Dedesinin tarlasının başına gelince o yeşillik nemli alana uzanıverdi boylu boyunca.

Mustafa Demiray daha 11 yaşında koyun sürüsünün ardında gezmektedir. Bıldır* Aptıraman dedesinin bütün sürüyü 5 çocuğu arasında paylaştırmasından sonra babası Ahmet Demiray’a düşen 40 koyunluk sürüyü arttırmaya çalışmaktadırlar. Sıkıntılı yıllardır, Almanlar sınıra dayanmıştır. Trakya’da korku ve yılgınlık hakimdir. Vaysal Köyü’nün yoksul insanları için başka bir hayat mümkün olmadığı için köylerinden üretmeye çalışmaya devam etmektedirler.

Küçük Mustafa uzandığı yeşilliğin altındaki nemli topraktan sıcak havaya karşın serinlediğini hissetti. Bu nemlilik nereden geliyordu acaba. Dedesine sormuş, dedesi oranın altında su olduğunu kazılırsa kuyu olabileceğini söylemişti oranın. O an karar vermişti Mustafa; büyüyünce oraya bir kuyu kazacaktı.

Aradan geçen 30 yıl boyunca çobanlık, çiftçilik, askerlik, evlenmek, çoluk çocukla uğraşmak derken bir türlü kuyu için zaman bulamadığını sıkıntıyla düşündü Aptıraman Mustafa. Tarlayı çift beygiriyle sürerken yine o yeşilliğin orada çözdü yorgun beygirlerinin amudunu ve koşumlarını. Beygirleri hırsla yerdeki yeşilliğe otlamak için saldırdığında kendi çıkısını da yavaşça açtı. İğşimikli biber ve iki büyük dilimden oluşan yemeğini iştahla yedi. Toprak testiyi başına dikerek kana kana suyunu da içtikten sonra yeniyle ağzını silerek derin bir “oh” çekti.

Memlekette yine savaş bulutları dolaşıyordu. Kıbrıs’a çıkan ordudan son haberleri almak için her akşam köyün bütün yaşlıları köy kahvesinde radyonun başında toplanıyorlardı. Meşe ağacında pişen demli çaylar içilirken kahvede sadece haberleri okuyan spikerin sesi duyulmaktadır. Kalkansöğüt köyünden Hakkı Gözüyener hem köy kahvesini işletmekte hem de köyün berberliğini yapmaktadır.

Aptıraman Mustafa’nın kızanları boy boy olmuş, beslenmesi gereken boğazlar artmıştır. Kuvvetli çift beygirleriyle karısı Munise ile geceli gündüzlü tarlada üretmekte, hayvancılığın katkısıyla da ele güne muhtaç olmadan büyütmektedirler kızanlarını. Her Ekim ayında Seymen Pınardaki tarlasını sürerken o yeşilliğin başında bir kuyu hayalini kurmaya devam etmektedir Aptıraman Mustafa.

2019 yılı geldiğinde Vaysal’da kalan tek çocuk olan Nadir Demiray 16 yıl önce ölen babasının hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Günlerce köy civarından tarlalık içlerinden kuyu örmeye yarayacak taşları toplar traktörüyle, yeşillik kenarına yığar. Taşlar tamam olunca bir iş makinasıyla bir saat içinde kazdıkları yerde sular kaynamaya başlar. 4 metrede bırakırlar. Çıkan suyu boşaltıp kardeşi Nedim, köyden Sami Yılmaz, Hasan Aydın, Erkan Dumanca ve Nadir Özgören’in de yardımlarıyla birkaç gün içinde bitirirler kuyuyu.

Su verimi yüksektir kuyunun. Üstelikte hayvancılık için düşündükleri kuyudan çıkan su çok tatlı ve verimlidir de.

Kurak yaz dönemlerinde Vaysal Köyü halkı artık mutfaklarında kullanacakları suyun sıkıntısını çekmezler. Çaylarında ve yemeklerinde bu kuyunun suyunu kullanıyorlar artık.  Kuyunun başında çemberin üzerinde oturup kuyuyu izleyen Nadir Demiray babasının hayalini 75 yıl sonra gerçekleştirmenin mutluluğu içinde kuyudan çektiği tatlı suyu yudumlarken babasının anılarını canlanıyor gözünde.

Vaysal köyünde üretim ve yaşam devam etmektedir.

--

*Bıldır (geçen sene anlamında)

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke