ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
GELECEĞE KÖPRÜ!
Yayın Tarihi: 30 Eylül 2021 Perşembe, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Üniversiteli olmak ayrıcalık olarak kabul görürdü. Ne zaman? Zirveye yükselmenin para ile değil bilgi ile olduğu yıllarda. Eksiklerimiz vardı ama toplum bu eksikleri giderecek ve sürekli yenilenecek bir güce sahipti. Sonra 12 Eylül faşist darbesi oldu ve 1981'de YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu) kuruldu. Amaç; kendini yetersiz hisseden, okumuş, işsiz gençler yetiştirmek. Bu gün her yerde mantar gibi açılan yükseköğretim binaları ve lise seviyesini aşamamış eğitim kurumları. Milyonlarca diplomalı işsiz genç. Ve 12 Eylül cunta yasalarından beter yasaklar. Eğitim; kamusallıktan çıkmış her aşaması dini ve ticari yaptırımlarla dolu. 
Hafta sonunu “geleceğe köprü” olan gençlerle geçirdim. Geçen yıl kızımı kayıt yaptırmıştım Trakya Üniversitesine, kolaydı. Yurt yok. Ev aramak yok. Eşya almak yok. Okula devam yok. Valla her yıl aynısından olsa sanırım yetkililer çok sevinirler! Her şey internet üzerindendi, sadece evrak teslimi için üniversiteye gittik.
Bu yıl yeğenim işe girmek için sınava hazırlanacaktı. Diploma yetmiyor, biliyorsunuz. Dershaneye girip sınava hazırlanacak milyonlarca diplomalı işsiz gibi. Sonra parasını ödeyip sınava girecek ve atama sırasını bekleyecek. Sıra gelirse güvenlikten geçip ataması yapılacak. Dershane tamam, ver parayı kayıt ol. İkamet edecek yer? Eşyalı bir tek oda olsa razıyız ama yok, yok. Aylık kirası 1700-1800 lira, ama yok. Arıyoruz.
Bir arkadaşın kızı Keşan'daki Meslek Yüksek Okulu'nda okuyor. Son sınıf staj yılı ve burada okuyacak. KYK'na başvuruyor ve elbette Edirne'deki KYK yurdunu tercih ediyor. Ama okul Keşan'da olduğu için Keşan KYK'na yerleştiriliyor. Durumlarını telefon ile anlatınca kayıt sırasında düzeltileceğini söylüyorlar. İşte bu aileye yardımcı olmaya çalıştım. 
Kuyrukları kaldırmakla övünen iktidarın KYK kuyruklarını gördüm. Kolayca çözülecek sorunların nasıl da zorlaştırıldığını gördüm. Çileyi çeken benim gibi sıradan yurttaşların bile çözüm önerileri o kadar basitti ki yetkililer bunları neden yapmaz anlamakta güçleniyor insan. Kuyruklarda bekleyen binlerce kişinin söyledikleri durumu açıklıyor. “Beceriksizler”, “salak bunlar ya!”, “çözüm o kadar kolay ki, nasıl düşünemezler, hayret”, “yurttaşa acı çektirmekten zevk mi alıyor bunlar?” Ağzı olan konuşuyor denebilir ama sıkıntıyı çeken onlar ve derler. Derler çünkü sorun var, çözüm istiyorlar. 
Yurt kayıtlarının yoğun olacağı belli. Birkaç günlüğüne personel fazlalaştırılıp anında çözülemez mi? Binlerce öğrenciyi aile bireyleri ile sıcakta, keşmekeş içinde yurt önünde bekletmek insana eziyettir. Sadece yurtlardaki kuyruk mu? Kent kart almakta da aynı sıkıntılar var. Yerel basın dikkat çekmek için hepsini haber yaptı. 
Kuyruktakilerin çözümleri basit; personeli arttır ve planlamanı yap önceden. İstenen evraklarını alır ve odasının anahtarını verirsin. Ki yerleşip arkadaşları ile tanışsın, birlikte geldiği kişiler ile kenti gezsin. 
Olmadı, yapılamadı! Binlerce öğrenci pandemi kurallarını hiçe sayarak sıra bile olmadan yurt kapısında bekletildi. Sırası gelen ya eşyaları ile kayıt yapılan camın önüne geliyor veya eşyalarını varsa yakınına yoksa bir kişiye bırakıyor. Dışarıda sıra düzeni koyup yapılacak işleri söyleyen ve pandemi kurallarını anımsatan hiçbir görevli bile yok. Yani kayıtların sorunsuz olması için hiçbir ek önlem alınmamış. 
Dahası da var; yurt önlerinde arttırılmış personel ile birlikte otogarda düzenlenecek geçici mekânlarla kayıt kabul yapılamaz mı? Otobüsten inen öğrencinin kayıt kabul işlerini halledip üniversite aracı ile yurda taşınamaz mıydı? Çileyi çekenlerin çözüm önerileri yanında ilgililerin veya başkalarının da çözüm önerileri elbet olmalı. Önemli olan kuyrukları oluşturmamaktır. Önerileri almak ve en iyisini uygulamak idarelerin işidir.
Yurt kaydı için gelenler il dışından geliyor doğal olarak. Stres altında çocuğunu yurda yerleştirip gününü ziyan eden velinin kenti görmesine mani olundu. Oysa gelmişken işlerini çabucak halledip kenti de gezer ve iç turizme katkı verebilirdi.
Bu arada gazetede okudum, Valilik sosyal medyada paylaşmış; “sorunsuz bir eğitim ortamı temin edebilmek için tüm imkânlarımızı seferber ettik” Gülelim mi ağlayalım mı? Anlatılan durumlar KYK başvurusu olanların yaşadıkları. KYK hakkı olanlar bu çileleri çekiyorsa daha nasıl önlem alınacaktı anlayamadım. KYK sırası çıkmayan zaten kentin sokaklarında, emlakçıdan emlakçıya veya elinde telefon satılık ilanları peşinde.
Kayıtlar oldu bir şekilde ve üniversiteliler eğitim öğretime başladı. Yeni sıkıntıların başında ETUS ile ulaşım geliyor elbette. Salgın unutulmuş gibi. Kalabalık diye beklese saatlerce beklemek gerek ki mecburiyetten biniyorsunuz. İnsan ETUS! Her sefer değil ama önemli saatlerde 22 kişilik araçta 40-45 kişi taşımak kent sağlığını tehdit ediyor. Hiç olmazsa yoğun zamanlarda seferler daha da sıklaştırılarak 20-25 yolcu olamaz mı? 
Trakya Üniversitesi'nin sloganı; “Geleceğe Köprü”. Güzel bir slogan. Toplumun dünden yarına uzanan köprüsüdür gençlik. O halde idareler gençlerin sorunlarını amasız, fakatsız, ön yargısız çözmek zorundadır. Üniversiteli olmayı yeniden saygın konuma getirmek öncelikle idarelerin olmak üzere hepimizin görevidir. Çünkü toplumlar etkili eğitim ile geleceğe köprü kurar.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke