ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
TEYZEM ve DAYIM
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2021 Salı, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

1969 yılının kışı oldukça soğuk geçti.

Vaysal köyünden Edirne’ye göçümüzün üzerinden daha birkaç ay geçmişti ve aniden bastırıverdi Edirne’nin kara kışı.

Köyden getirdiğimiz yarım kamyon meşe odunun ateşiyle ısınma sorunumuz olmadan geçiyordu kış dönemi. Geceleri 5 kişilik ailemiz sobanın yandığı tek odada geçiriyor, gündüzleri annem üşümeyeyim diye sıkıştırıp duruyordu; “Sokakta çok gezme üşüteceksin”

İlk tavuk çorbasını teyzemde yemiştik annem ve kardeşlerimle birlikte. Teyzemin kocası aynı zamanda benim baba tarafımdan da akrabamız Remzi Güldağ idi. Yani hem enişte, hem dayımız  oluyordu.

Bir yıldan fazla bir süre evlerimiz karşılıklı oturduk. Annem ve biz üç kardeş günün yarısını teyzemlerde geçiriyorduk. Mutfakta çok yetenekli olan teyzem annemin de iyi bir mutfakçı olmasına çok yardım etmişti o bir yıl zarfında. Teyzemin 6 çocuğunun yanında biz de 3 kardeş, toplamda 13 kişi. Nasıl da doluşurduk o küçücük mutfakta? Teyzemin kendine has hünerle hazırladığı o nefis yemekleri yediğimiz günler unutulacak gibi değil.

Dayım akşam saatlerinde bisikletiyle çalıştığı Devlet Su İşleri’nden yorgun bir şekilde gelir, önce şöyle bir kızanlarını gözleriyle süzer, sonra en büyükleri gerekirse hafiften azarlar, hemen sofra düzenine geçilir ve kaşık seslerinden başka bir ses duyulmaz olurdu mutfakta yemekler yenilene kadar. Babamsa daha geç saatte gelir, biraz yemek yer bir sigara içer ve yatar uyurdu.

14 yaşıma geldiğimde yine Kıyık semtinde teyzemlere uzak otursak da düzenli olarak görüşmeye devam ediyorduk. Dayım yine emektar bisikletiyle DSİ ile evi arasında gidip geldiği son günleriydi. Karar vermişti emekli olacaktı. Ama çalıştığı son günlerine kadar av mevsiminde tüfeğini yanından ayırmazdı. Eski Edirne civarlarında özellikle bağlık civarında dolaşırken mutlaka bir şeyler denk getirir, haftada birkaç kez torbası dolu olarak gelirdi, yaman avcıydı eniştem.

O yazımın tamamı köyde ninem ve dedemlerle harman döneminde geçti. Beni bir yaz boyu için çırak tutmuşlardı harmanlar bitene kadar. Harman sonunda 5 bin lira alacak, o parayla da kendime yeni bir bisiklet alacaktım. Sıkı geçti o yazımız. Verim yüksekti, ambarları doldu taştı ninenim. Harman sonu kaptım 5 bini, doğru Edirne’ye. Benim bisiklet olmuş mu 6 bin lira. Para yetmiyor. Heee daha okul kıyafetleri, defter, kitap masrafları var. Baktık olacak gibi değil, Dayım girdi devreye.

Bedava denilecek bir paraya verdi bana bisikletini. Amacı bisikletini satmak değil, beni bisiklet sahibi yapmaktı. Çocuk ruhundan anlıyordu, biliyordu bisikleti ne kadar istediğimi. “Ben artık nasılsa emekli oluyorum, bana lazım değil, bisiklet artık senindir yeğenim” diyerek.

Ne gezmiştim o bisikletimle. Balon tekerlekli, çubuk frenli, 20 kilodan fazla gelen bir bisikletti, ama ben ilk defa bisiklet sahibi olmuşum ya sanki kuş gibi uçuyordum onunla. Eski Lalapaşa yolunda, Hasanağa bayırında az süzülüp durmamıştım günler boyunca mahalledeki arkadaşlarımla.

Teyzem ve dayım 6 çocuklarını yetiştirdikleri gibi son yıllarında emekli maaşçıklarıyla huzur içinde bir ömür sürdüler Kemikçiler Mahallesi’nin dibinde Edirne’nin garibanlarıyla dostça, kardeşçe geçinerek. Kendileriyle barışık oldukları gibi dünyalarında da kavgaya gürültüye yer olmadı. Fazla aralıklı olmayan yıllar içinde önce dayım, sonra teyzem bu dünya da işlerini tamamladılar huzur içinde.

Nurlar içinde uyusunlar.

 

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke