ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
AĞAÇ VE ÇOCUK
Yayın Tarihi: 07 Ekim 2021 Perşembe, 05:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ağaç yaşken eğilir denir ya aslında bu söz üzerine felsefi, sosyolojik, edebi, matematiksel alanda sayfalarca yazı yazılabilir. Ayrıca resim, sinema, heykel gibi sanat dallarında da yüzlerce eser üretilebilir. Ben sadece en çok bilinen “çocuklarımızı küçük iken eğitelim” vurgusuna bakmak istiyorum.

Eğitmek derken; eğitim mevzuatlarında da olan “istendik davranışlara yönlendirmek” anlaşılıyor. İşte bu “istendik davranışlar” ne demek? Elbette ilk akla gelen; bilimsel, evrensel kurallar kapsamında toplumsal çıkarlara dayalı düşünebilen yurttaş sanıyoruz. Öyle mi?

Toplumun egemen olan anlayışı kendi düşüncesine uygun yurttaşlar ister ki egemenliği devam etsin! Dünyada da, ülkemizde de maalesef bu gerçek değişmez. O nedenle ülkelerin eğitim anlayışına karşı durmak özgür düşünen insanlar için bir zorunluluktur. Çünkü yarına dair daha güzel yaşam hayalinin yolu özgür eğitimden geçer.

Geçmişte laikliği ve cumhuriyet çıkarlarını savunan yurttaş yetiştirme anlayışı, “istendik” idi. Kısaca ümmetten millete geçişin amaçlandığı bir eğitim sistemi. Bu gün ise ümmete dönüş “istendik davranış” olabilmektedir.

Nerden aklıma geldi diye sormayın. Okullara iletilen bir terci daveti var. “Sayın Veli” diye başlayan evrakta, bakanlık ile diyanet işleri başkanlığının protokolü gereği her sınıfta altı saat “kuran kursları öğretim programı” uygulanacağı duyuruluyor. Sonunda da çocuğunuzun bu programı alması için veli olarak izin verilmesi talep ediliyor. Veli “izin veriyorum” veya “izin vermiyorum” diyerek evrakı imzalayacak ve çocuğunun öğretmenine veya idareye verecek.

Ne var bunda? Dinimizi öğreneceğiz elbet, buna da mı karşısınız? Hem zorunlu değil, velinin takdirine bırakılmış, ne istiyorsunuz daha? Gibi, gibi sorular gelir akla. Soruların yanıtı çok basit; diğer inançlar bu evrelerden geçti. Avrupa’da yüzyıllarca süren iç çatışmalar ve milyonlarca kayıp yaşandı. Niye? Tanrı adına, şehitlik mertebesine ulaşmak adına…

Sonunda laikliği buldular. Her birey kendi inancını sonuna kadar yaşayabilmeli ve devlet ona bu olanağı sağlamalıdır. Ancak kamu adına iş görenler kendi inançları da olsa inançlardan yana taraf olamaz. Kısaca; din ile devlet işlerinin ayrılması. Bu topraklarda yaşayanlar bu kısa tanıma dair uygulamaları hiç yaşamadı, yaşayamadı. Çünkü laiklik bu coğrafyada hiç olmadı.

Cumhuriyetin kurucu iradesi bunu amaçlamıştı. Ancak imparatorluk döneminden kalma halifelik kurumunu aşmak ve sapkın inançları ayıklamak zordu. Bu amaçla kurulan diyanet, bu gün ülkenin her şeyi durumunda. Kendi anladığı inancı hayatımızın her anına dayatıyor.

Bizler laikliği iliklerimize kadar işlemeliyiz ve okulların da laik kalmasını sağlamalıyız. Bu gün diyanet tarafından ve değişik vakıflar tarafından protokoller sayesinde okullarda yapılan din konulu eğitimler laikliğe karşıdır ve millet değil ümmet yetiştirme amacını taşımaktadır. Dün Fetö bu gün başka bir tarikat, yarın kim olacağı bilinmeyen bir başka inanç egemenlik kurduğunda kendi anlayışını dayatacaktır ve okullarda kendi anladığı inancı öğretecektir.

İnanç; “Tanrı” ile “İnsan” arasındaki bir manevi ilişkidir. İnsan Tanrısını tanıdıkça yaşamdan ürkmemeyi, yalan yapmamayı, dostluğu, eşitliği öğrenebiliyorsa anlamlıdır. Bunu da ancak reşit olunca, özgür bir eğitim sonunda anlayabilir. Öğrenilen din anlamlıdır, öğretilen din değil. Öğretilen din maalesef; korku, ürkme, ihbar, baskı, dayatma, soyut talepler, kışkırtma, cihat veya kapanma, erkek egemen toplum akla gelmekte.

Okullarımızda “ağaç yaş iken eğilir” denerek bilim dışı anlayışlarla ve öğretmen uzmanlığı olmayan kişilerce verilen değişik dersleri velilerin seçmeyeceği biliniyor. Ancak bu gün bunu bu şekilde, veli tercihine bırakanlara toplumsal ve hukuksal tepki gösterilmez ise yarın yani ümmet isteyenler “tam egemen” olduklarında tercih sunmayacaklar. O zaman tercih değil “mecburiyet”, “şeriat emri”  olacağını biliyoruz sanırım. Önceki örnekleri saymayayım, son örnek Taliban’ın Afganistan’daki tutumu.

Laiklikten uzak yetişen toplumları Ortadoğu ve Orta Asya’da görüyoruz. Bu ülke yönetenlerinin yurttaşlarına neler sunduğunu görüyoruz. Biz laikliği ilkesel olarak da olsa hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunu hayata geçiremez isek yarınımızdan kaygı duymalıyız.

2014 yılında yeşil alanları koruma mücadelesinde örnek olan Kıymet Teyze Parkı’ndaki Atatürk Pankartı’nın delik deşik edilmesi bir sonuçtur. Bu sonucu kınıyor ve lanetliyorum. Ancak bu tür sapıkların, şiddet yanlılarının, nefret duygusuyla yaşayanların çoğalması laik eğitimin olmamasındandır.

Din tartışılmayan itaat edilen bir olgudur. Herkes istediği inanca sahip olabilir. Ancak bizim küçükken eğilmemizi isteyenler büyüdüğümüzde aynı camide ibadet ettiğimiz ve bizim emeğimizi sömüren patronumuza karşı hak mücadelesi vermemizi istemeyenlerdir.

Evrensel normlarda yurttaş olabilmemiz için laik eğitimi savunmalıyız. Çocuklarımızı ağaç gibi eğmemeli, dik durmalarını sağlamalıyız. Bu da kamusal, özgür, eşit bir çağdaş eğitimden geçer. Laiklik dini inançlarında güvencesidir. Herkesin istediği inanca sahip olması ancak laiklik ile sağlanır. Yeni Fetö’ler istemiyorsak laik eğitimi savunmalıyız.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke