ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
UNESCO MEYDANI
Yayın Tarihi: 14 Ekim 2021 Perşembe, 06:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Artık ezberledik; Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde. Ne zaman oldu bu?  2011 yılı Haziran ayında. Yani Selimiye UNESCO korumasında ve bu da evrensel bir saygınlık getiriyor Selimiye'ye, Edirne'ye.
Bu koruma kararı çok önemlidir Edirne için. Devamında resmi, hukuki sözcük ve tanımlardan uzak, kentlinin bunu bilmesi, farkında olması amacıyla Kent Konseyi tarafından “Selimiye Korumamız Altında” adlı farkındalık etkinliği önemliydi.
Bu tür yerler için değişen idari kadrolardan çok kentlinin koruma bilinci, tanıtım bilgisi önemli. Selimiye'yi ziyaret eden bir sonraki gelişinde idari kadroları görmeyecek ama esnafı, meydanı, alanı, yapıyı görecek. Bu nedenle Selimiye en iyi şekilde ancak kentliler tarafından korunabilir.
Korunabildi mi? Hayır. Bir yandan dini günlerde hoyratça kullanımlar, diğer yanda Meydan. Meydanda yıllardır süren kazı. Edirne ziyareti yapanlar her yıl açıklanıyor. Bir, iki, üç derken beş milyona kadar çıkaranlar var. Yıldan yıla arttığı kesin. Özellikle de yabancı gezginler farklı bakışlarla incelemek için geliyorlar Selimiye ve Edirne'ye.
Edirne'ye gelen herkes büyük olasılıkla Selimiye'ye gelir. Yani Yemişkapanı kazısı sonrası ilgili kurumlardaki kararsızlık ve farklı düşünce sonucunda bu alan berbat durumda yıllardır bekledi. Her yıl gelenlerin belleğinden çıkar mı o manzara? Bu süre içinde kaç bürokrat, kaç siyasi geldi gitti ama esnaf, kentli ve mezbele alan hiç değişmedi.
Bu kadar zamandır berbat durmasının sebebi ilgili kurum yetkilileri ve siyasiler ise de biz esnaf ve kentlilerin de eksikliği vardır. Çünkü tek tek serzenişlerde bulunduk, ağlaştık, yazdık ama bir araya gelip “Ne oluyorsunuz? Kendinize gelin” diyemedik.


Meydanın düzenlemesi başladı ya şimdi ben yaptım çatışması var gibi. Yahu kim yaparsa yapsın bizlerin parası ile yapılıyor. Bu çalışma köprü, yol, fabrika gibi tercihen yapılan bir çalışma değil ki siyasi yatırım olsun. Bu çalışma zorunluluk. Neyin paylaşımı?
Bu düzenlemeye katkı sunan ve sorumlu olan Edirne Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görselleri bilgilendirme için elbette gerekli. Buradan da anlıyoruz ki; 'Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Selimiye Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi'nin etapları var. Bu 1. Etap imiş. Sanırım diğer etap Selimiye'nin diğer tarafları.
Yemişkapanı umarız projede olduğu gibi Selimiye'nin görüntüsünü engelleyecek şekilde olmaz. Toplam 130 gün sürmesi planlanan düzenleme hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bilgilendirme tabelasının yüksekliği çalışma boyunca Selimiye görüntüsünü bozacaktır. Bir yandan düzenleme yapılırken diğer yandan bu çirkin görüntü bari akıllarda kalmasın. Anımsarsanız Yemişkapanı'nın ihya edilmesi talebi sonrasında yapılan tartışmalarda Han'ın Selimiye görüntüsünü bozacağı görüşü ağır basmıştı. Bu nedenle de zeminde camekânlı görünür olması uygun bulunmuştu. Şu an devasa yükseklikteki tanıtım levhası da düzenleme süresince görüntüyü bozacaktır. Ki bir bakanlığın kendini ve yaptığı işi bu kadar büyük ve yüksek bir tabelada göstermesini anlamak zor. Bunun daha alt seviyeye indirilmesi elzemdir ki olumsuz izlere yeniş eklenmesin.

Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü sayfasında yazılan bilgiye göre; “Edirne İli Selimiye Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi Yapım İşine ait Sözleşme 06.09.2021 tarihinde Yüklenici Pekerler İnş. Tic. Ve San. A.Ş. ile yapılmıştır. İşin sözleşme bedeli 20.490.000,00 TL; işin süresi ise 130 gündür. 10.09.2021 tarihinde yer teslimi yapılmıştır.” Yani 10 Eylül 2021 gününe 130 gün eklendiği zaman Meydan bitmiş olacak. Yani 2022 yılının Ocak ayı 20'si gibi bitmesi gerekiyor. Umarız kış, kar, don, soğuk, vb diyerek ötelenmez.
Bu bilgiden hareketle Selimiye eşittir UNESCO, UNESCO eşittir Selimiye olarak ortaklaştırmak gerekir. Selimiye'nin UNESCO'ya girdiği resmi kayıtlarda var, belirli yerlerde tabelalarda var. Tamam, ama Selimiye ve külliyesi ile UNESCO'yu bütünleştirmek için düzenlenen meydana “UNESCO MEYDANI” adı verilmesi iyi olur. Böylece Selimiye ile UNESCO birlikte anılmış olur.
Kim bilir belki de UNESCO bu güne kadar böyle süreç yaşamamıştır ve adı unutulmamak üzere anı olarak meydanda kalır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke