ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
F.A.U.L. SİYASETİ
Yayın Tarihi: 21 Ekim 2021 Perşembe, 05:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Başlığın açılımını yaparak başlarsam daha iyi olacak gibi. F.A.U.L. yani “Fatma Aksal Usulü Liyakat Siyaseti”.
Sayın Aksal'ın siyasetini neden böyle değerlendirdim? Çünkü 'bir hikâyesi' olmakla övünen AKP'nin son Edirne Vekili olarak kayıtlarda yer alacak Sayın Aksal. Bunu artık ben söylemiyorum. Belirli kanallarda şakıyan akpcisi, reiscisi, altreiscileri, geçmiş yöneticileri dâhil bürokratlar da görüyor ve istifalara başladılar. AKP parti gemisinin fareleri gemiyi terk etmeye başladılar. Onlarda ambarda erzak bittiğinin farkında. Keşke bu talihsiz zamanda Sayın Aksal gerçekten kamusal siyaset yolunu tercih edip liyakati, görev aşkını, kentliyi öne çıkaran bir “liyakat siyaseti” yapabilse.
Sanıyorum Sayın Aksal olanların farkında. AKP, Cumhurbaşkanı ikileminde dengeleri gözeterek geleceğin sağ siyasetine yatırım yapmakta. Bu zor durumda geleceği görebilmek her siyasi kişinin hedefidir. Sayın Aksal biliyor ki 'hedefsiz gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez'. Merkezdeki yerini KEFEK ile sağlama alan Sayın Aksal; yerelde de merkezden gelen nakitlerin yönlendiricisi olmak derdinde.
İstanbul Sözleşmesini tarikat cemaatlere yem yapıp imzadan çekilen ülkemizde hangi kadın erkek eşitliğinden bahsedecek Aksal? O nedenle de bu zor görevi üstlenerek eşitsizliği, kadına şiddet gerçeğini görünmez kılabildiği sürece değerli olacaktır Sayın Aksal.
Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklara karşı mücadele etme vaadi ile iktidar olan AKP bu gün yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar ile parti devletini idame ettirmeye çalışmaktadır.
Kendisini iktidar yapan üç Y ile hiçbir zaman mücadele etmeyen AKP, hikâyeden bahsederek bu güne kadar geldi. Ama hikâye artık bıktırıcı korku masalı durumunda. Çünkü sadaka-zekât söylemi üzerine kurulmuş ilişkilerle 'sürdürülebilir yoksulluğa!' mahkûm ettiği seçmenlerle bu güne kadar geldi. Ama bu gün yoksulluk da sürdürülebilir olmaktan çıktı.
Aslında Sayın Aksal AKP'de kalıcı olunmayacağını biliyor olmalı. Çünkü 2002'de Anavatan misyonu ile seçilen Ali Ayağ'dan beri tüm Edirne vekilleri kenarda unutulmuş durumda. Adına köprü yaptıran, bakanlık yapan Mehmet Müezzinoğlu bile esamesi okunmayanlardan.
Müezzinoğlu deyince, onun zamanında bile AKP kente yapılan yatırımlarda bu kadar taraflı, art niyetli olmadı. Fatma Aksal kendisinin ve il başkanlığının kadın olmasına güvenerek toplumun yarısını etkileme amacıyla siyasette önü açık sanabiliyor kendisini. Elbette toplumsal anlamda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmaktadır ve yapılmalıdır. 
Ama kente yapılan hizmetlerde bu ayrıma gerek yoktur. Çünkü Gazi İlkokulu kapatılırken anneler ve kız çocukları en çok zarar görenlerden. 4-6 yaş çocuklarımızı ve diğer öğrencileri siyasi amaçlarla kurulmuş iktidara yakın vakıfların militanlarına bırakmak en çok kadınlara ve kız çocuklarına zarar veriyor. Kent yoksulları sürekli artarken ve barınma zorluğu içindeler iken kamu binalarını benzeri vakıflara vermek kente hizmetin hangi kalemindedir? Alt yapının en hızlı şekilde bitirilememesinden de en çok zarar görecek olan kadın ve çocuklardır.
Altyapı kararı verilirken el ele verilmiş bir fotoğrafa hep sevindik. Bunu başarı olarak gördük. Bunun tez bitirilmesi gerekmektedir. Öte yandan Selimiye Meydan düzenlemesi de aynı durumdadır.  
Ülkedeki tüm çalışmaların olduğu gibi yerel yönetimin başarı veya başarısızlığı da merkezi iktidarın sorumluluğunda olduğunu bu kentliler bilecek seviyededir. Mehmet Akif Er-soy'un;  “Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer'den sorar onu!” ifadesi veya bundan esinlenen S. Demirel'in; “Fırat'ın kenarındaki bir kuzudan ben sorumlu-yum” cümlesi her zaman merkezi iktidarı sorumlu kılar.
Kentin görünür hizmeti olan bu yatırımlarda siyasi kurnazlıklar, faul siyasetler olmamalıdır. Çünkü her başarısızlıktan merkezi iktidar sorumludur
Bu nedenle Sayın Aksal'a kent için, halk için, insan için, ülkenin geleceği için siyaset yapmasını ve FAUL siyasetten vazgeçmesi kente yarar getirecektir..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke