ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 286
Yayın Tarihi: 27 Ekim 2021 Çarşamba, 05:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

             Ne yazalım?

             Daha önce yazdıklarımızı inceledim.

             (1) Bazı bazı politikaya değinmişiz; özelleşmeden, kişilere inmeden. Ama internette genç muhabir-gazetecilerin videolarını izliyorum. Onlarla yarışmak bir yana, onlara ulaşmamız bile olanaksız. Yazdıkları, söyledikleri güncel ve yakıcı. Banu Avar Hanım genç sayılmaz ama, bilgi birikimi ve ulaşabildikleri nedeniyle o da (“Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ü kim seçti?”, “Tayyip Erdoğan yargılanacak!”, “İthal Başkanlık Sistemi: Tayyip Erdoğan”, “Tarihi konuşması! 3. Dünya Savaşı başladı! Erdoğan ve ABD...” videolarıyla) genç gazeteci-muhabirlerden geri kalmıyor. “Allah aşkına Cumhurbaşkanı mısın, sokak kabadayısı mısın? Ben utanıyorum böyle bir cumhurbaşkanının yaşadığı, böyle bir insanın yönettiği bir ülkenin vatandaşı olmaktan gerçekten utanıyorum...” (İki yorum-Levent Gültekin, Murat Sabuncu-22 Ekim 1921) diye özetleme yapan Levent Gültekin’le de yarışamayız. Öyleyse politika çözümlemelerinden vazgeçmeliyiz.

             (2) Bazı bazı (Halk-Aydın, Sol-Orta-Sağ, Sosyal Demokrat, Sosyalizm, Komünizm gibi) toplumsal, politik terimleri irdelemeye, açıklamaya çalışmışız. Ama acaba bu kavramlarla ilgilenen aydınlarımız ve özellikle kaç gencimiz var? Uğur Mumcu “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi oluyoruz.” demiş. Antalya’da Sivil Toplum Kuruluşlarını, toplantıları geziyorum. Acaba “Emek harcamadan, öğrenmeden, bilgi sahibi mi oluyoruz?

              (3) ‘Geçmişten olumlu alıntılar’ aktaralım dedik. Güncel gelişimlerin yakıcılığı arasında, sanırız, bu da ilgi çekmedi.

              (4) Bugünün ders kitaplarını, üniversite ders notlarını inceliyoruz. Üretimle, somut yaşamla bağından vazgeçsek bile (genellikle) özensiz, düzensiz ve çok kötü bir anlatım. Olanak buldukça çocuklarımızı, gençlerimizi izliyoruz, dinliyoruz, mutsuz oluyoruz. Üretimle bir tür bağı olanlar, öğrenimden en kısa sürede ayrılıp bir işte çalışanlar veya bir meslek edinmek için doğru meslek seçenler, ... daha iyice. Buna karşın soyut öğrenimi seçenler, sınavlarda başarılı olmaya çalışan, hatta başarılı olanlar gelecek kaygısında, kendine güveni yok, hatta bir kısmı ilkesiz, kendini kurtarmak için her tür toplum düşmanlığına yatkın.

              Z kuşağı diye adlandırılan bu kuşağın isyanları TV lere taşınıyor; zaman zaman mutsuzlukları, yakınmaları, ülkemizi terketme istekleri, ... anlatılıyor. Okullarımız, üniversitelerimiz sık sık eleştiriliyor ama “Nasıl düzeltiriz?” irdelenmiyor. Biz bu konuyu birçok yazımızda ele aldık ama başarılı olmadık. Geri bildirimde bulunulmadı, bize katılan olmadı, imece oluşturamadık...

              Eğitim, öğretim bizim en çok emek harcadığımız konu. Bu nedenle yazılarımızda bu konuyu irdelemeyi sürdüreceğiz, anlatımımızı değiştirerek. Aydınlarımıza değil, genç anne-babalarımıza sesleneceğiz. Daha açık, daha basit bir dil kullanacağız, çok daha somut bildirilerde bulunacağız.

                                                                                                                                    Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke