ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD’nin Politika Değişikliği
Yayın Tarihi: 05 Kasım 2021 Cuma, 05:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Suriye meselesine dair ABD’nin politikasının temelinde kendisi için güvenilir bir müttefik arayışı var… Bunun temelinde de şu anda faaliyet yürüttüğü Bölücü Terör örgütünün Suriye uzantısı olan yapı yer alıyor…

Defaatle aktardım, ABD’deki güvenlik bürokrasisinin personeli bir çeşit yönlendirme ile Obama’nın ikinci döneminden itibaren orada birlikte hareket edilebileceğini düşündükleri BTÖ uzantısını bir çeşit de facto yapı haline getirme çabası sergilediler.

Bu açıdan bakıldığında basit tahliller ve günlük olaylar incelemeleri çerçevesinde görüş ortaya koyanlar bile bilmektedir ki ABD Irak’ın kuzeyinde bunu başaramadığı gibi Suriye’nin kuzeyinde de istediği seviyeye getiremedi.

Bu noktada BTÖ için Rusya Federasyonu tarafından verilen destek ve Esad Rejimi ile BTÖ uzantısı unsurların buluşturulması çabası da dikkatten kaçırılmamalı. Aslında bu durum Türkiye ile ABD arasında ortaya konabilecek bir yapının dayanak noktasını da oluşturabilir.

Zira her ne kadar ABD ile Rusya Federasyonu belli bir zımni mutabakat çerçevesinde ortak paydada birleşse de BTÖ uzantısının Rusya etkisi altına girme ihtimali bile ABD açısından kabul edilemez bir durumu ortaya çıkaracaktır. Rusya Federasyonu da bizim güzide basınımızda pek de dikkate alınmayan bir süreçte bu durumun alt yapısını hazırlamış durumdadır.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerginliğin yanı sıra ABD’nin önünde sonunda bölgede Türkiyesiz hareket edemeyeceği gerçeği çeşitli saiklerle dikkatten kaçırılmaya çalışılmaktadır. Ancak ABD’nin Türkiye’nin içinde bulunmadığı bir ilişki yapısında çıkarları çerçevesinde hareket alanını kendisine sağlaması oldukça zayıf bir ihtimaldir.

Bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun bir zamandan beri sürdürdüğü Suriye’nin kuzeyindeki operasyon alanlarına dair hakimiyeti oldukça önemlidir. Bu alanın varlığı aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti için hem ABD hem de Rusya Federasyonu karışışında bir pazarlık dayanağı yaratmaktadır.

Bu şartlar altında ABD’nin BTÖ uzantısı konusunda belli adımlar atma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bu süreci ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlılığı ve operasyon sahalarındaki alan hakimiyeti yürütecektir. Bu şartlar altında ABD’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olarak uyguladığı politikada muhtemel bir değişikliğin ilk sinyalleri daha da kuvvetlenecektir.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke