ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
DİPLOMATİK POT
Yayın Tarihi: 06 Kasım 2021 Cumartesi, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen haftalarda diplomatik bir olay oldu, Türkiye'deki dost bildiğimiz on büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na gelerek cezaevinde tutuklu olan iş adamı Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istediler. Bu on büyükelçi dost bildiğimiz devletlerin elçileri. Başta ABD, Kanada, Almanya, Fransa, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Yeni Zelanda'dan oluşan büyük elçiler gurubu, istedikleri Osman Kavala'nın serbest bırakılması.
Peki Osman Kavala kimdir? Matematik tahsili yapmış iş adamı olan, Taksim'deki deki Gezi Parkı olaylarında tahrikçilik yapan, Amerikalı yatırımcı George Soros'un adamı olduğu iddia ediliyor. George Saros kimdir, bazı ülkelerin yönetimlerine burnunu sokan o ülkelerin aleyhine faaliyet gösteren Yahudi kökenli zengin bir yatırımcıdır. 
 Bu on büyükelçinin dertleri nedir, niye Dışişleri Bakanlığı'na gelip Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istemektedirler. Bunların bu isteği bireysel değildir, bu konuda kimden talimat almışlardır, tabi devletlerinden. Bu büyükelçilerin Türkiye ile dertleri nedir, Türkiye'yi karıştırmak, ülkemizde huzursuzluk yaratmak. Niye ille de Osman Kavala, başka tutuklularda var, niye durum bu sorulara cevap bulmak gerekir. 
Bu on büyükelçi, cahil insanlar değil, diplomaside büyükelçilikten ötesi yok niye bu potu kırıyorlar. Bunlar dost geçinen hatta müttefikimiz olan devletlerin elçileri niye bu hatayı yapıyorlar, amaç ne Türkiye'yi karıştırmak, Türkiye aleyhine olay yaratmak, dünya kamuoyunda Türkiye'yi küçük düşürmek. Sizler ne yaparsanız yapın Türkiye bildiğini okur, buz kıran gemisi gibi yoluna devam eder. 
Bu büyükelçiler cahil insanlar değil, diplomatik Viyana Sözleşmesi'ni bilmiyorlar mı? Bilmez olurlar mı, Viyana Sözleşmesi'nde, bulunduğun ülkenin yasalarına uyacaksın, yönetimine karışmayacaksın, bulunduğun ülkenin aleyhine bir olay yapmayacaksın, görevin ait olduğun devleti temsil etmektir, diye hükümler vardır. Bunları bilmiyorlar mı, bilmez olurlar mı hiç.
Peki bu olay karşısında Türkiye ne yaptı, Türkiye'nin eli armut toplamıyor ya oda bu ülkelerin devletlerine en ağır protestoyu çekti, bu da yetmedi bu on büyükbüyük elçiyi Türkiye'yi terk etmelerini, istenmeyen insanlar ilan etti. İyi mi yaptı bence iyi yaptı, eğer bir şey yapmayıp sessizce otursa idik pasif durum yaratırdık, pısırık duruma düşerdik. On büyükelçiye Türkiye'yi terk et demekle varlığımızı uyumadığımızı gösterdik ve iyi yaptık. 
Yabancılar nezdinde Türkiye uyuşuk, tembel, korkak olarak kabul ediliyor, hiçte öyle bir ülke değiliz, bir kere G 20 ler gurubu içindeyiz, kendimize yetecek ve dışarıya mal satacak bir endüstrimiz var, kırklı yıllardaki fakirlikten kurtulmuşuz, yasalarımız çağdaş seviyededir, bugün Türkiye o eski Türkiye değildir. Bu durum bazı batı ülkelerini rahatsız ediyor çünkü pamukçu beyaz kediden hoşlanmaz kendine rakip olsun istemez, onun içinde Türkiye'yi hep küçük görüyorlar. 
Peki on büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilince ne oldu, bunlar başladılar bavullarını toplamaya, sonrada bu büyükelçilerin devletleri araya girip özür dilendi mesele kapandı. Eğer on büyükelçi Türkiye'yi terk etse idi, bu elçilerin devletleri de ülkelerinde olan Türk büyükelçi-lerinden ülkelerini terk etmelerini uygulayacaklardı, al sana diplomatik bir tatsızlık. 
Bu durumun neticesi ne olur, bizler unutkan bir toplumuzdur bu konuyu çabuk unuturuz, yabancılar kolay kolay bu konuyu unutmaz, diplomatik görüşmelerde karşımıza çıkarırlar. Bu elçiler bilmiyorlar mı bir ülkenin adaletine karışılmayacağını, bu kadar cahil olamazlar, inşallah böyle bir konu ile bir daha karşılaşmayız . . .  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke