ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Ekonomi Bunun Neresinde?
Yayın Tarihi: 12 Kasım 2021 Cuma, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“Meşhur Amerikan Demokrasisine” ait savaş gemilerinin topları Japonya’da Tokyo limanına çevrildiğinde ekonomi bunun neresindeydi? Yahut anayasaları bile yazılı olmayan “medeniyetin beşiği” İngiltere Krallığının Kalküta’daki varlığı ve Doğu Hindistan Şirketinin gemilerinin güvenliği için Arap Yarımadasının Basra Körfezine bakan kıyılarındaki kabile şefleri ile yapılan anlaşmalarda ekonomi nerede duruyordu?

Bu soruları niye soruyorum? Genel olarak uluslararası politika disiplininde ekonominin kendi kendine bir başka deyişle Adam Smith’in yaklaşımıyla bir görünmez el ile ilerlediğine dair “liberal” bir yaklaşım vardır.

Bu yaklaşım o denli liberaldir ki ekonomik faaliyetlerin cicili bicili, olumlu taşma etkili (positive spillover effect) bir şekilde tüm dünyayı kelebeklerle, böceklerle bezeyecek bir olumlu durum olduğunu ifade eder.

Bu aşamada bir film tavsiye edeyim; başrolünü Tom Cruise’un oynadığı Son Samuray… Bu film aslında Asya-Pasifik Bölgesinde 19. Yüzyıldan itibaren ekonomik faaliyet görünümlü silah zorunun nasıl bir dönüşüme sebep olduğunu gösterir.

Zamanın Amerikan Devlet Sekreteri John Hay’in Açık Kapı politikasını da incelemekte fayda var elbette… Zira bu politika hangi kapıları nasıl açıyor, kapılar açılırken hangi savaş gemilerinin top namluları hangi limanlara çevrilmiş bunların tespitinin de yapılması cicili bicili, liberalli, kelebekli ekonomik ilişkilerle nasıl dünya ekonomik birliği kurulacağını da gösterir.

ABD’nin bugün de ekonomik bir güç olarak oldukça önemli bir pozisyonda olduğunu tartışmaya gerek yok elbette. Pek çok ekonomi alanı çalışanı ekonominin devletlerin politik karar alma süreçlerinde oldukça önemli olduğunu belirtir de bu durumun gerçekleştirilmesi için askeri gücün öneminin ne olduğuna pek bakmak istemezler.

Bu isteksizliklerinin ardında elbette uluslararası politika alanına yönelik ilgisizlikleri önemli bir yer almakta buna mukabil ekonomik ilişkilerin tüm analizi kapsadığı görüşünü sunmaları da maalesef bu hususlarda önemli bir eksikliğin kapısını aralıyor.

Ayrıca liberal ekonominin barış şartlarında oldukça etkili bir faaliyet alanına sahip olacağı, bunun için de savaşın yahut çatışmanın olmadığı ortamlara ihtiyaç duyulduğu görüşü de sözde barışın tanımlanması için önemli bir hali alıyor.

Bu noktada aslında özellikle büyük güçlerin askeri güç etkilerini kullanarak edindikleri avantajları ekonomik faaliyetleri üzerinde kullanma şekil ve şartları da görmezden gelinerek uluslararası politikada ekonominin etkisi adeta kambiyo işlemleri düzeyine indirgeniyor.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde elde ettiği ekonomik avantajların kökünde bile askeri faaliyetleri yatıyorken; ekonomik faaliyetlerin uluslararası politikanın yegâne fonksiyonu gibi ele alınması ve bunun sözde bir barış söylemi ile gerçekleştirilmeye çalışılması da oldukça sorunlu bir analiz yapısını ortaya çıkarıyor.

İşin özünde olması gereken şey; askeri kapasite ve alt yapının önemli bir unsur olduğunu görmezden gelmeden ekonomik faaliyetlerin bu kapasiteye dayalı olarak yürütüldüğünü gözden kaçırmamaktır

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke