ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
DALKAVUK, ‘KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN YENİ KRAL’!
Yayın Tarihi: 16 Kasım 2021 Salı, 05:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen hafta Mehmet Barlas, Sabah Gazetesi’ndeki köşesinde şöyle yazdı.

Sürekli yalan söyleyen, kendi ülkesini yabancı ülkelere jurnalleyen, ülkenin geleceği hakkında olumlu hiçbir görüşü olmayan bir siyasetçi ne kadar meşruiyet taşır? Yani bir bakarsınız, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönettiği Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış ve seçime girmesi yasaklanmış olabilir.”

Bu görüşlerin oluşturduğu tablo içindeki partileri meşru kabul edebilir misiniz? Diyelim ki pratikte bunlar meşrudur. Ama legalite açısından bir süre sonra bunlar devre dışı kalabilirler.

Bu gerçeklerin ışığında gerek CHP'nin, gerek İYİ Parti'nin eskisinden farklı biçimde dikkatli davranmaları gerekiyor. Çünkü 2023 seçimleri Türkiye için geleceğe yönelik bir dönüm noktası olacaktır. 85 milyon insanın kaderini 2-3 sorumsuz politika heveslisinin gayrimeşru çabalarına kurban edemeyiz.

Barlas, CHP’yi doğrudan kapatılmakla tehdit ediyor ve yanına İyi Parti’yi katmayı da ihmal etmiyor.

Oysa bir siyasi partinin kapatılabilmesi Anayasanın 68.’inci maddesinde sayılanlardan bir ya da bir kaçına aykırılıkta odak olma şartını gerektiriyor.

O madde şöyle: “Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez.  

Barlas, CHP’nin bu maddede sayılanlardan tek birisini dahi ihlal ettiğine dair somut bir kanıt sunmadan, kapatılma tehdidini dillendirebiliyor!

Barlas’ı kırk yıldır bilirim. 1980’li yıllarda 12 Eylül rejimini aklamak görevini alnının akıyla(!) yerine getirirdi. O yıllardan aklımda kalan iki yazısı var.

Birincisinin konusu, “yumurtayı kırmadan omlet yapamazsınız”’dı. Yazıda mealen özerle şöyle diyordu: “Evet, bazı eksiklikler olabilir ama demokrasiye geçişte bu tip eksikliklere hoş görü ile yaklaşmak gerekir. Sonuçta omlet yapılacaksa, yani demokrasiye geçilecekse yumurtanın kırılması, kaçınılmazdır” Bu benzetme ile, Askeri yönetimin hukuk dış uygulamalarını legalize etmeye çalışıyordur! 

Diğer bir yazısında ise demokrasiye geçişi; bir motorlu taşıtın ilk hareketine benzetiyor ve “aracın selameti için, bir ayakla yavaşça gaza basarken, diğer ayağın aynı yavaşlıkta debriyajdan kaldırılması” örneği veriyordu. Ve, dönemin antidemokratik uygulamaları için, yine mealen; “aceleye gerek yok, sabredin, demokrasi yolculuğunu ne kadar yavaş yaparsak, o kadar salimen hedefe ulaşırız” diyordu.

Tabii ki bu fikirleri ile de o dönemdeki askeri yönetimin adeta bir numaralı gözdesi olmayı kimseye kaptırmıyordu.

Barlas daha sonra Özalcı oldu ve sonra da kim iktidarda ise hep onu savundu. Elbette ki her dönemde muhalefetin de tam karşısında oldu.

Doğal olarak da 2002’den beri de Erdoğancı!

Ama işte sürekli döneneler bazen de eskiden oldukları yerin tam karşısında oluyorlar.

12 Eylül 2011 Anayasa değişikliği referandumuna giderken, Mehmet Barlas, gerek yazılarıyla, gerekse televizyonda, hararetli bir şekilde, 12 Eylül Askeri Yönetiminden hesap sorulması yönündeki fikirlerini ve Anayasa değişikliğini savunuyordu!

O, 12 Eylül rejimini savunan Barlas gitmiş, yerine Kenan Evren ve arkadaşlarını yargılamak isteyen Barlas gelmişti. Çünkü dönemin muktediri öyle istiyordu!

Yani diyordu ki “kral öldü yaşasın yeni kral”!

Barlas geçen hafta, “Erdoğan yeniden seçilmeli” başlıklı bir yazısında ise; “Geçen günlerde Türk siyasetini çığırından çıkaran yanlışlıklara değindik. Bunlar sırasıyla yalancılık, FETÖ'cülük, PKK'lılık ve küfürbazlıktı.” deyip, FETÖ ve PKK ile bir tek Erdoğan’ın mücadele ettiğini de ekliyor. Ve sonuç olarak da şöyle diyor: “Bu bakımdan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023'te kesin bir zafer kazanması için ne yapmak mümkünse yapacağız.” diye yazdı.

Demek ki, “Ne yapmak mümkünse yapacak!” Ama tutarlı bir siyasi düşünce uğruna mı yoksa başka bir amaç için mi onu bilmiyoruz!

Benim düşümcem; Erdoğan seçimi kaybedip yerine yeni birisi seçildiğinde, hele ki ‘güçlü ve uzun vadede kalıcı bir lider’ ise Barlas bu defa onun yanına yaklaşacaktır. Ve değişen siyasi iklimde Erdoğan aleyhine olası bir hukuki durum oluşsun, Barlas’ın Erdoğan’ı nasıl satacağını da görürüz!

Bu arada Türkçemizden;

Bir kelime, ‘dalkavuk’: Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, yağcı, yalaka, çanak yalayıcı. / Saraylarda devlet büyüklerini nükteli sözlerle eğlendiren kimse!

Bir tutum, ‘Kral öldü, yaşasın yeni kral!’

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke