ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
SİVİL TOPLUM!
Yayın Tarihi: 18 Kasım 2021 Perşembe, 06:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sivil toplum tanımı kapitalizmin bunalıma girdiği ve sürdürülemez olduğu 1980'li yıllar sonrasında gündeme çok gelmeye başladı. 21. Yüzyılın sivil toplum çağı olacağı da hep söylendi, söyleniyor. (24.12.2020-Hudut Gazetesi-Solduyu; Sivil Toplum Çağı) Genel tanımıyla sivil toplum; halkın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kolektif ve bağımsız bir şekilde hareket eden kuruluşlardır. Devletin otoritesi altında varlık gösterip kanunla yaşayan, devletten bağımsız, gönüllülük esasına dayanan örgütlü topluluklardır.
Öncelikle söyleyeyim ki ben     her oluşuma aynı gözle bakamıyorum. O nedenle de sivil toplumu kendi içinde ikiye ayırarak Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve Sivil Toplum Örgütü (STÖ) diyorum. Ki STÖ aslında sivil toplumun Demokratik Kitle Örgütü'dür (DKÖ). 
Ancak toplumsal algıda sivil toplum sözcükleri yerleştiğinden STÖ şimdilik ayrım için yeterli. Aldığım referans da Server Tanilli'dir. İçinde demokrasiyi geliştirmiş olanları DKÖ, bunu başaramayan ve bir yerlerin yardımı, referansı olarak faaliyet yürütenlere de STK demişti. Bu nedenle ben de bu açıdan bakıyorum sivil toplum yapılarına.
Sivil toplum; resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçlar doğrultusunda örgütlenir.İdareleri etkilemek için lobi çalışmaları yapar, etkinlikler düzenler. Ayrıca üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle örgütler. Kâr amacı gütmez, gelirlerini bağış veya aidatlardan sağlar. Tartışmalı olsa da;dernekler, odalar, birlikler,sendikalar, vakıflar bu kapsamın içindedir.
Ancak bu sınıflama da; hak temelli mücadele örgütü sendikalar, üye olunması zorunluluk odalar, çıkar amaçlı kurulan vakıflar, birlikler ile gönüllü örgütlenen derneklerin ilişkisi yoktur. O nedenle tartışmalı bir alandır.
İçişleri Bakanlığı yararlı bir çalışma yaparak sivil toplum yapılarını şeffaf bir şekilde herkesin bilgi edinebileceği bir sistem düzenlemiş. An olarak tüm veriler karşımızda. 
Eskiden Dernekler Masası diye adlandırılan birim artık Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü olmuş. Dernekleri kısaca inceledim. Edirne genelinde 17.11.2021 tarihine göre 786 dernek var ve bunların 445'i merkezde yer alıyor. Bunlar alanlara göre de ayrılabiliyor. 
Doğal hayatın ve hayvanların korunması alanında; 13 dernek. Eğitim araştırma alanında;21 dernek.Engelliler alanında; 5 dernek. Dış Türkler alanında;5 dernek. Toplumsal değerleri yaşatma alanında; 2 dernek. Gıda tarım ve hayvancılık alanında;4 dernek. Hak savunuculuğu alanında; 6 dernek. İmar şehircilik ve kalkındırma alanında; 2 dernek. İnsani yardım alanında; 8 dernek. Kamu kurum ve personeli dayanışma alanında; 1 dernek.Kültür sanat ve turizm alanında; 43 dernek. Meslek ve dayanışma alanında; 101 dernek. Sağlık alanında; 13 dernek. Şehit ve gaziler alanında: 2 dernek. Spor alanında:169 dernek. Bireysel öğreti ve toplumsal gelişme alanında; 13 dernek. Uluslararası teşekküllerle işbirliği alanında: 3 dernek. Yaşlı ve çocuklar alanında: 5 dernek. Din hizmetleri alanında: 25 dernek. Düşünce temeli alanında:4 dernek.
Dünkü duruma göre ülke genelinde 122.003 dernek faal olarak gösteriliyordu. Bunların % 35'i Marmara, % 18'i İç Anadolu, % 13'ü Ege, % 12'si Karadeniz ve % 10'u da Akdeniz Bölgesinde.Bakanlık verilerinden sonuçlar çıkarmak bilim insanlarının işidir. Ancak ilk anda en çok dikkatimi çeken hemşeri derneklerinin fazlalığı oldu. Bunların % 54.06'sı Marmara Bölgesinde, % 21.71'i İç Anadolu Bölgesinde ve % 8.30'u da Karadeniz Bölgesinde.
Neden acaba?Genellikle batıda olan gelişmişlik sonucu aş-iş peşinde batıya koşan(!) yurttaşımızın aidiyetini, dayanışmasını devam ettirerek yaşama tutunma çabası olabilir mi? Çünkü bizler kırdan kente geldiğimizde kent ve sınıf kültürünü edinmek adına örgütlenmeleri yanımızda bulamıyoruz. Keşke kent yaşamına katılanlara yerel yönetimler kent kültürüne alışma çalışmaları yapabilse. Ki bu aslında sivil toplumun DKÖ bilinci ile sağlanabilir.
Kent merkezine gelirsek; 445 dernek az değil. Spor Kulübü (169) ve Meslek Dayanışma (101) alanlarındaki dernekleri saymazsak 43 dernekle kültür, sanat, turizm amaçlı dernekler geliyor. Dernek sayısı elbette önemli değil. Spor Kulübü olarak kurulan 169 dernek var ve kent sporu adına amatörce çalışmalar yapıyorlar ama kentimiz spor alanında başarılı değil. Kentin spor kulübünün altyapısı olması gereken bu kulüplerden yetişen gençlerin kaçı kentin spor kulübünde oynamaktadır?
Diyeceğim sayı başarı için yeterli değildir. Sivil Toplum Örgütleri demokrasinin, demokratik ilişkilerin geliştiği yapılardır. “Bir dernek bir başkan” sivil toplum olmaz. Bunu aşmak başkan konumunda olan arkadaşımızdan çok üyelerin işidir. Derneğin amacını bilmeden, tüzüğünü okumadan, hatır belasına, rica minnet üye olan kişileriz. Bazen sosyal statümüzü arttırmaktan başka amacı olmayan dernek üyeliği ile sivil toplumun gelişmesi olmaz.
Sivil toplumun STK'dan STÖ'ne daha da ileri DKÖ'ne evrimleşmesi, değişmesi gerekir. Ki bu zaman ister ama toplumsal alanda etkili olmak, haklarımızı bilme, kullanma ve geliştirme için de zorunludur.
Sivil toplum 21. Yüzyılda etkin olacaktır, tamam. Ama gerçekten sivil toplum olup bir yerlerden değil sadece üyelerinin demokrat ilişkilerinden ve aidatlarından güçlü olabilen gönüllülerin çoğalması ile olacaktır. Yani “sivil toplum” olmak bir kültürel değişimdir, gelişmişliktir. İşimiz zor ama olanaksız değil. Önce niyetlenelim.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke