ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Müşerref GİZERLER /
EDİRNE'DE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE LOKANTALARIMIZ -16-
HÜSEYİN TABAKÇI... Tahtakale sokaklarında bir esnaf lokantası...
Yayın Tarihi: 18 Kasım 2021 Perşembe, 06:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tahtakale sokaklarında bir esnaf lokantası.
Tahtakale ismini; Osmanlı devleti zamanında Istanbul'da kale dışındaki yerleşmeler ve buralarda kurulan çarşı, pazar yerlerinden dolayı Tahte'l kal'a (kale-altı) semtinden alıyor.  
Günümüzde iş ve ticaret bölgesi özelliklerini sürdüren Tahtakale bir dönem Tahtakale Borsası ismi ile de belleklerimizde. 
Edirne Tahtakale (Taht-el kal'a)'nin de Germe kapısından başka dokuz kapısı bulunan Tunca Nehri kenarındaki Hadrianus'un genişletip imar ettiği kalenin; Tavuk kapısı dışındaki yerleşme ve çarşı olduğunu; Dr.Ratıp Kazancıgil'in dilimize çevirdiği Abdurrahman Hıbri Efendi ve Ahmet Badi'nin (Enis-ül Müsammirin-Riyaz-ı Belde-i Edirne) eserlerinden bilmekteyiz. 
Tavuk pazarının bulunduğu yerden girilen halen Tahtakale Mahallesi olarak tanınan bölge; çeperindeki yerleşme dokuları ve bugün sürdürmeye çalıştığı pazar ve çarşı işlevleri nedeniyle Saraçlar Caddesi ile birlikte Edirne'lilerin gönlünde taht kurmuş bir alışveriş merkezi. 
Çifte hamam şeklinde yapılmış camekân kubbeli mahallenin simgesi, ayakta kalabilen ancak kullanılamayan Tahtakale Hamamı II.Murat dönemi yapılarından. Aynı sokakta Ermeni işletmesine ait olan berber dükkânı ve Camcı Veli Ağa'nın ağaçlı bahçesinin bulunduğu yerdeki dönemin ahşap camisinin; 1845 ve 1878 yıllarında hamam işletmecisi Fenerci Hacı Ahmet Efendi tarafından iki kez yeniden yaptırılma hikâyesi de Ahmet Badi'nin eserinde yer almakta.
Kilise Camii civarındaki eski kapan, Lari Camii yakınındaki Ermeni Çingene Bağnos tarafından genişletişmiş Buzhane, Bostan pazarındaki Malki'lerin tahin hanesi, irili ufaklı çorbacı, aşevi ve esnaf lokantaları ve araştırmamın kabzımallar, manavlar, kasaplar bölümünde yer alacak toptancı perakendeci esnafı ve batpazarı esnafı ile Tahtakale; kentin önemli ticari merkezlerinden. 
Panaiye mahallesi tavukkapı sokağındaki Aya Postol klisesi, Polya, Tolya, Şişliya, Katalonya, İstanbul, Küçük ve Büyük Portakal, Giroz, Alaman, Budin Cemaatleri ve Hahambaşı havrası gibi bilinen ibadethaneler. Bunların yanında balolar için tercih edilen Yahudi Klübü, Musevi okulu gibi mekânları ile Tahtakale; Edirnelilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda buluşabildiği, kültürel birikimlerini paylaşıp aktardığı sosyal bir mahalle.
Böyle bir merkezin kuşkusuz hatırlayıp yazdığım, hatırlanmayı bekleyen yiyecek içecek yerleri ve sahipleri var.
Hamam Sokağından Hüseyin Tabakçı
Hikâyesi ile devam edelim Tahtakale'nin yeme içme mekânlarına. 
Hüseyin Tabakçı 1924 doğumlu, babamın Kirişhane komşularından. 1952 göçünde Bulgaristan'ın Kırcaali nahiyesi (Ardinov) Ürpek köyünde ailesi ile birlikte tütüncülük yaparken 1952 göçü Edirne Çömlekakpınar köyüne göç ediyorlar. Sonraları Kirişhane Uzunkaldırım'a yerleşen Hüseyin Tabakçı bir müddet Trakya Bahçeli Lokantası sahibi büyük amcası Aşçı Hasan'ın lokantasında çalışıyor.1955 yılından sonra Tahtakale Hamam sokağında açtığı çorbacı dükkânında eşi Fatmagül Hanım ile işkembe çorbası ve köfte ile esnaf komşularına hizmet vermeye başlıyorlar. Lezzetlerden hoşnut olan müşterilerinin çoğalması ile kuru fasulye nohut gibi sulu yemekler de pişirilmeye başlanıyor. Fatmagül hanımın hazırladığı fırınlanmış kuzu ciğer sarması kokusu ile ağız sulandırıyor ki “bey para verecek olan kuru fasulye pilav yiyor olmayanlar kuzu sarması istiyor!!!) hatırlatması oğul zaman zaman ekonomik sıkıntılar yaşayan Hüseyin Tabakçı'nın oğul Ahmet'e aktarılan aile anılarından.
Fatmagül Hanım her daim eşinin yanında. Tahtakale'deki dükkân altmışlı yılların başında kapatılıp Çilingirler Çarşısı'nda Raif Kartel'den kiraladığı dükkânında ve Musevi tüccarlardan Samil Efendi'den uygun fiyatla aldığı malzemeler ile 1978 yılına kadar ciğercilik yapıyor Hüseyin Tabakçı. Dükkân sahibinin ihtiyacı nedeniyle kapattığı dükkanından sonra ciğercilik mesleğini bu kez aldığı ciğer “ustalık belgesi” ile batpazarında kiraladığı dükkanında, mesleğe ilk başladığı Tahtakalede sürdürüyor. 
Ciğerci dükkânlarının az olduğu, ciğerin henüz önemsenmediği dönemler. Ciğer sakatatçılarda satılıyor. Saraçhane'li Kelemerler ve Kirişhane'li Kelleciler'den günlük en fazla 25 kg. yerli (dana) besi hayvanlarından temin edilebilirse mutlu oluyor Hüseyin Usta. Sakatatçılar da malzemeyi eşit oranda müşterilerine paylaştırıyorlar. 
Ciğer yanında dalak kızartmasının da müdavimleri ve müşterileri var. Her hafta ciğer yemeğe gelen Edirne defterdarı gibi esnaf ve kamu kurum çalışanlarına hep iyi davranan, 
sabah dükkânına erken gelip hazırlıklarını yapan Hüseyin Usta'nın müşteri ilişkileri sevecen. Öğlenden sonra saat 2,5 gibi tükeniyor tava ciğer ve ertesi gün için saplı yağ tenekeleri ile taşınan yeni malzeme bir akşam bekletilmek üzere temizlenip ince dilimlenerek buzdolabındı bekletilmeye alınıp, yeni günde müşterileri karşılamaya hazırlanıyor.
Edirne tava ciğer ustaları içerisinde bu lezzetin tanıtılıp yaygınlaştırılmasında emek eden Hüseyin Usta 1984 yılında mesleği bırakıp bir müddet Kirişhane'de bakkallık da yapıp emekliye ayrılıyor. Yaşama 2010 yılında veda eden baba mahallem Kirişhane'li komşu amcam Hüseyin Usta'nın hikâyesi; kentimizin en önemli ticaret merkezi olan Tahtakale'nin bugünkü üzgün, süzgün hali ile yaşam mücadelesi vermeyi hakediyormu? düşüncesine kaptırıyor beni…
Bu mücadeleyi sürdüren Tahtakale esnafına selam olsun, kaybettiklerimiz huzur içinde uyusunlar. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama