ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Irak’ın Kuzeyi
Yayın Tarihi: 19 Kasım 2021 Cuma, 06:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dicle Operasyonlar Komutanlığı faaliyetleri bağlamında Kerkük’ün durumu Irak’ın kuzeyindeki de facto yapı ile Bağdat arasında oldukça tartışmalı bir haldeydi ve bu olaylar gerçekleşirken yıl yaklaşık 2012-2013’tü.

O vakitler aralarında benim de bulunduğum bir avuç insan bu meseleye eğilmeye çalışıyorduk. Dicle Operasyonlar Komutanlığı Bağdat idaresi tarafından kurulan ve içinde istihbarat-güvenlik birimlerini barından bir yapıydı. Elbette Irak’ın kuzeyindeki de facto yapı Kerkük’ün stratejik önemine istinaden bu yapının ilerlemesini kabul etmiyordu ancak askeri olarak bunu durduracak gücü de yoktu.

Bu tartışmalar devam ederken DAEŞ meselesi ortaya çıktı. Dönemin Irak Başbakanı Nuri El Maliki Vaşington Post (Washington Post) gazetesinde makaleler kaleme alarak Irak’ın kuzeyindeki yapının askeri olarak bu terör örgütünü durdurma kapasitesine sahip olmadığını Irak ordusuna ABD tarafından gerekli desteğin verilmesi durumunda ise dengenin değişeceğini belirtiyordu.

Dönemin önde gelen Senatörlerin John McCain; Maliki’nin İran ile olan irtibatını gerekçe göstererek mühimmat, araç ve gereç verilmemesi gerektiği konusunda Obama hükümetini ikna etti.

Haziran 2014’te DAEŞMusul’a girdiğinde şu anda Kerkük Altunköprü civarında bekleyen peşmergeler kaçmakla meşguldü…

İki yıl içinde peşmerge önce Dicle Operasyonlar Komutanlığı ardından da DAEŞ karşısında önemli kayıplara uğrarken McCain’in “muhteşem tespiti” ile Irak ordusuna sağlanmayan silahlar Musul’da DAEŞ’in önünü açmıştı.

Bütün bu politik ve askeri kayıplar Türkiye’deki güzide basınımızda pek fazla dikkat çekmezken muhteşem analistlerimiz de ezberlerini bozma zahmetine katlanmadı.

Sene oldu 2017… Bu sefer de politik bir dayanak bulmak zorunda olan Irak’ın kuzeyindeki de facto yapının politik liderliği bir bağımsızlık referandumu tutturdu…

Söz konusu dönemde de muhteşem analistlerimiz ezberlerini bozma zahmetine katlanmayarak harika sonuçlar doğuracak olan değerlendirmelerini ardı ardına sıraladılar. Aslında merak ediyorum acaba amaçları üstü örtülü bir de facto yapı propagandası mı yapmaktı.

Zira tıpkı Amerikan karşıtlığı görüntüsünde olduğu gibi mutlak bir hakimiyet ve kesin sonucu belirterek bağımsızlığın nasıl olacağını tanımlama peşindeydiler. O tarihlerde kaleme aldığım ve bu köşede basılan yazılarımda önemli olanın referandum değil; o referandumdan çıkacak kararın uygulanıp uygulanmayacağı olduğunu çok açık bir şekilde ifade etmiştim.

Sonucu söyleyeyim; belki o analizleri yapanların arasında dörde kadar sayamayanlar vardır, referandumun üzerinden tam dört yıl geçti durumda bir değişiklik olmadığı gibi Barzani aşiretinin reisi arada sırada ancak tivit atabiliyor. Umarım yeterince açıktır; yani o muhteşem analiz seviyesindekiler için bile yeterince açıktır!

Bu yazı kaleme alınırken de “askeri kapasitesi düşman unsur önünden çekilmek şeklinde dünya savaş tarihine altın harflerle kazınacak bir strateji geliştiren” (bu bir kinaye cümlesidir, belirteyim şimdiden) peşmergenin Altunköprü’de Kerkük’e girmeyi beklediği belirtiliyor. Sahi, Necmettin Kerim ismini hatırlayan var mı? Kerkük Valisiyim diye geziniyordu da…

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke