ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
UYGARLIK
Yayın Tarihi: 20 Kasım 2021 Cumartesi, 06:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Uygarlık yani medeniyet insan toplumunda insan olmaktır. Canlılar ikiye ayrılır; hareket edemeyen canlılar, bunlar bitkilerdir. Hareket edebilen canlılar ise hayvanlardır. İnsan da hayvanın uygarlaşmış bir cinsidir. Medeniyet kelimesi medine kelimesinden türetilmiştir, Arapça'da medine kelimesinin anlamı şehir demektir. Medeni insan derken şehirli anlaşılır. Uygarlık bakımından bir dağ insanı ile şehirli arasında fark vardır. Biri biraz daha efendi, giyimine kuşamına dikkat, hareketlerine dikkat ederken, diğeri biraz kabadır. Sebebine gelince, şehirde kırsal kesimlere göre her olanak var, o kimse şehirde kendini daha uygar yetiştirebilir, kırsal kesimde şehirdeki olanaklar yoktur. 
Bir insanın uygar olabilmesi için en büyük faktör yaşadığı ortamdır. Bbu konuda en büyük rolü aile oluşturur, Ailede anne, baba, akrabalar uygar insanlarsa çocuklarda onlara baka baka uygarlaşırlar. Tıpkı üzümün bir birine baka baka karardığı gibi. 
Bundan sonra en büyük faktör yaşanan ortamdır. Çevre, alış veriş yaptığımız kimselerin konuşmaları, giyimleri, hareketleri uygarcaysa buda bir kimsenin uygar yetişmesi için bir faktördür. Bir uygar yetişmesi içinde en etkili müessesede eğitimdir yani okuldur. Okullarda programlı eğitimle çocuklar uygarlaştırılır, tabi bu eğitim orta öğretimde olur. 
En etkili uygarlaştırma yeri de erkekler için asker ocağıdır. Orada astını, üstünü bilir, onlarla nasıl konuşulacağını, temizlik, kendine bakma, sabretmeyi, öfkelenmemeyi, bir yerde hak aramayı, yemeyi içmeyi, aile ocağında öğrenemediklerini öğrenirsin. Bir insanın uygarlaşmasında en büyük faktör yaşadığı ortamdır.
Peki uygar insan nasıl olmalı? Uygarlıkta en birinci kaide bence temizliktir, temiz olmak temiz yaşamak, sonra giyim kuşam gelir, fazla şık giyinmeye gerek yok. Önemli olan uygun giyinmek yakıştırmaktır. Davranış çok önemlidir bir kimse ile konuşurken, topluma hitap ederken kendine göre makamca büyük olanlarla, küçüklerle konuşurken davranışınız kontrollü olmalı. Mümkün olduğu kadar az konuşmalısınız. Uygarım diyebilmek içinde belirli bir kültür seviyesinde olmalısınız. Olaylar karşısında asabiyete kapılmayıp hiddetlenmemelisiniz, sabırlı olmalısınız, halledemediğiniz konuları ertelemelisiniz, gerekirse hukukta çözüm aramalısınız. Uygar olmanın esası centilmenliğe dayanır yani fedekarlığa, uygar insan centilmen olur. Uygarlıkta önemli olan kişiden çok toplumun uygarlığıdır oda kişilerin uygarlığı ile oluşur, bir tolumda ne kadar çok uygar kişi varsa toplumda çok uygar olur, en önemli konuda toplumu yönetenlerin uygar zihniyetli olmaları gerekir.  
 Türkiye uygar bir ülkemidir diye sorulursa, İsviçre kadar değilsek de diğer komşularımıza göre daha uygarızdır, daha uygar olma ümidi ile…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke