ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞIMIZ!
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2021 Salı, 05:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hafta sonu çekmecemi karıştırırken pasaportumun içinden 50 Bulgar Levası çıktı. Pasaporta baktım en son 17 Mart 2020’de çıkmışım. Zaten o hafta sonu pandemi tedbirleri başlamış ve bir daha yurt dışına adım atamamıştık.

Önce, “ne çok olmuş Bulgaristan ve Yunanistan’a çıkmadığımız” diye düşünüp olumsuzluğa kapılmıştım ki, birden 50 Leva gözümde büyüdü!

Hesap yapınca gördüm ki; 50 Leva, yirmi ayda 175’ten 350 TL’ye çıkmış. Yani iki kat değer kazanmış! Başka bir deyişle, bu sürede Bulgarlar bize göre iki kat zenginleşmiş ya da biz onlara göre fakirleşmişiz!

Ama sonra biraz kafam karıştı!

Zira resmi veriler ve en yetkili devlet erkânına göre, “biz, pandeminin yarattığı fırsatları en iyi değerlendiren, ekonomik büyümede ve ihracatta rekorlar kıran ve de ekonominin kitabını yazan bir ülkeyiz”.

Şaşkınlığımı gidermek için internete baktım!

***

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Meclis Bütçe Komisyonunda, Osmangazi Köprüsü’nün 147,5 TL’lik geçiş ücretinin yüksekliği eleştirisine de şöyle cevap vermiş:

Artık Türkiye'de Volkswagen Passat'lar sıradan bir araba oldu!... Yola çıkarken de bizim vatandaşlarımız elini cebine atarlar, bütçelerini kontrol ederler... Dolayısıyla eğer cebinde parası yoksa eski yolu kullanır.

Ve yoksulluğa karşı da tavsiyede bulunmuş:

Paranızın bittiği zaman olabilir, para kalmayabilir, başınızı bir kaldırın, şu yolların güzelliğine bakın arkadaşlar. Bakın ne güzel yollar yapılmış, gözünüz gönlünüz açılsın."

***

Pandeminin ilk aylarında, yandaş medyada; “Pandemi sonrası dünya düzeni değişecek, ABD çökecek, Türkiye dünyanın yükselen yıldızı olacak” sözleri havada uçuşuyordu. Şöyle bir baktım. Yandaş bir gazeteci, köşesindeki “Dolardan Kaçış İçin Son Fırsat” başlıklı yazısında “Salgın belirsizliğiyle dolar tüm dünyada yükseldi. İçerideki malum kesim elini ovuşturuyor. Ancak verilere göre, doların arttığı dönemde Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) düşüyor. … Yani dolardan kaçış başladı.” demiş ve şöyle buyurmuş! “Tüm bunlar dövizden TL'ye geçiş için mevcut seviyelerin 2020'nin son fırsatı olabileceğine işaret ediyor.”

***

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin NEBATİ, geçen hafta yaşanan döviz kuru yükselişinin ardından bir seri tvit atmış:

Düşük faiz, yüksek üretim hacmine dayanan temel politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir Küresel salgının neden olduğu arz enflasyonunu azaltmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir.”

Bu cümlelerle alınan ekonomik kararların doğruluğunu anlatırken son tvitinde ise şöyle diyor:

Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu bağımsızlık mücadelesinden de Allah’ın izni ile zaferle ayrılacağız.”

Son cümlesinin ekonomi ile ilgisini bulamayınca biyografisine baktım!

Medyada, yakın bir zamanda Hazine ve Maliye Bakanı olma olasılığı da konuşulan Nebati’nin uzmanlık alanı, ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ imiş!

***

İnternet gezintimde, geçen haftaki MGK bildirisinde de şöyle bir cümle gördüm:Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiştir”

***

Yukarıya aktardığım ilk üç değerlendirme ile ilgili şüphelerim vardı ki, MGK bildirisi beni kendime getirdi!

Demek ki artık “ekonomi politikalarının hayata geçirilmesi sürecine aykırı davranmak” gibi soyut bir milli güvenlik tehdidimiz de olmuş! Elbette ki milli güvenliği tehdit edenler de cezasız kalmaz!

İktidarın bu tip soyut tehditlerle mücadeledeki haşin tavrını düşününce, pasaportumda “kayıt dışı” 50 Bulgar Levası bulundurmanın, ileride bir suç sayılıp sayılmayacağı kaygısını yaşamadım diyemem!

Böylece ilk gördüğüm anda beni sevindiren 50 Leva, bu defa içimde bir endişe oluşturdu!

Bu düşünceler içinde alış veriş için, çarşı-pazara gittiğimde gördüm ki, Bulgarlar karınca gibi sarmış her yeri! Hepsi adeta çılgınca alış veriş yapıyorlar.

Ve aklıma;"Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince de karıncalar balıkları yer" sözü geldi. Düşündüm “Türk Lirası'nın değeri yüksekken biz Bulgaristan'a akın ederdik, Liranın değeri düşünce, Bulgarlar Edirne'ye akın ediyor.”

Karıncalara yem olmuş balıklara benzediğimiz düşüncesiyle evin yolunu tuttum! 

Eğer ki ‘ekonomik kurtuluş savaşımıza tehdit olacak bir sınama’ sayılmayacaksa, halimizin arzına dair değerlendirmemdir!

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke