ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
VAHŞET
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2021 Çarşamba, 06:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Gün geçmiyorki bir kan dökme olayı ile karşılaşmayalım. Boşanmakta olan bir kadın kocası tarafından ateşli silahla yol ortasında vurularak öldürülüyor, bir oğul babasını öldürüyor, iş takibi için İstanbul'a gelen bir hanım mimar bir erkek tarafından samuray kılıcı ile öldürülüyor, genç bir adam dönerci bıçağı ile yoldan geçenlere saldırıp dehşet saçıyor, genç bir delikanlı elindeki silahla rasgele etrafa ateş ediyor yaralananlar oluyor. Bunları televizyonda görüyoruz duyuyoruz  ya birde duymadıklarımız, neler oluyor nedir bu vahşet?
Eskiden de cinayetler işlenirdi ama bir nedene dayanırdı, bu kadarda çok değildi. Bugün olan olaylar hiç bir nedene dayanmıyor. Şuursuzca katliamlar oluyor, yani tam bir psikopatlık, bunlara sebep ne? İkinci Dünya Savaşı'nın devam ettiği yıllarda Türkiye bu günkü refah seviyesinde değildi, bolluk yoktu her malın kıtlığını çekerdik. Ekmek karne ile alınırdı. O günün insanları yarı aç, yarı toktu. Çok şiddetli kışlar olurdu, hiç kimse rahat değildi. Silah denilen öldürücü alet bugünkü kadar bol değildi. Olsa olsa avcılarda vardı. Bugün öylemi, önüne gelenin belinde bir tabanca. Bu konu kontrole bağlanmalı. Zaten silah için Emniyetten ruhsat alınıyor. Halkımızın edindiği silahların çoğu ruhsatsız silahlardır, bu önlenmeli. Nasıl mı; silah araması yapılmalı ve önüne gelen silah edinmemeli. Silah edinecek kimseler psikolojik muayeneden geçmeli, hele yirmi yaşın altında askerliğini yapmamış kimsede silah olmamalı. Silah edinen kimselerden yüksek vergi alınmalı, silah edinme zorlaştırılmalı ki, önüne gelen silah taşımasın. 
Bu kadar vahşete bir sebepte, karı koça arasındaki anlaşmazlıkların çözümünün zor olması. Bazı boşanma davalarının bir türlü neticelenmeyip yıllarca sürmesi, her iki tarafta ayrılmak istemesine rağmen boşanamaması, bir yerde erkeğin tahammül haddini aşınca işi silaha dökmesi. İyi bir şey mi, elbette değil. Gençlerin birbirlerine hava atması için silah edinmeleri, gizli kapaklı silahlarını göstermeleri, silah edinmenin ucuz olması, bu vahşetlere bir yerde neden oluyor.
Dahası, Türkiye toplumu olarak gururu yükseklerde bir toplumuzdur. Prensip olarak -- Ben kendime laf ettirmem-, hele işin içine ana, avrat girince  bıçağa ve silaha sarılırız, netiçede kan akar yahut cenaze kalkar. Türkiye bölgesel olarak Karadeniz, Adana civarı, doğu, güneydoğu anadolu insanları üzerlerinde silah taşımaya çok meraklıdır. Ufak bir olayda hemen silaha sarılırlar, netice yine kan yine vahşet.
Bizim tahsil süremizde anlaşmazlıklar nasıl hal edilir hiç öğretilmez, eğer aramızda bir anlaşmazlık varsa görüşmede anlaşılamıyorsa bir zaman sonraki bir tarihe ertelemek en doğrusudur. Aceleci davranıp kan dökmeye hiç gerek yok. 
Ölümle biten vahşetlerin sonunda ölenin akrabaları, dostları üzüntüden kahrolurlar, iş adalete kalır mahkemelerde uzun sürer neticede üzüntü kalır . 
Anlaşmazlıkların en iyi çözüm şekli arabulucu müessesi oluşturmaktır. Türkiye'de de böyle bir kuruluş olduğunu duyarız, anlaşmazlıklarda arabulucudan yardım istemek, çatışmanın önüne geçmek için akrabalar yardımcı olmalı, silah edinmek zorlaştırılmalı, silah sahiplerinden okkalı vergi alınmalı, bu millete kuru gururu bir tarafa bırakması öğretilmeli. Daha önceki yıllarda böyle vahşetler olmazdı çünkü hayat daha zordu, şimdi hayat daha kolay bu nedenle de rahat bize batıyor ve azıyoruz. 
Vahşetsiz günlere . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke