ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
CEHALET DE ÖĞRETİLİR !
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2021 Perşembe, 05:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Mesleğimin öğretmenlik olmasından dolayı olsa gerek eğitim öğretime ilgim daha fazla. Bu nedenle yedi yıl sonra toplanan Milli Eğitim Şurası dikkatimi çekti.
Şuralar; eğitimin amacını belirleyen ve toplumun her kesiminin görüşlerine açık toplantılardır. Cumhuriyetin eğitime dair ilk toplantısı; Heyet-i İlmiye, 1921-1926 tarihlerinde yapılmış. Sonrasında 17-29 Temmuz 1939'da Türk Milli Eğitiminin unutulmayan bakanı Hasan Ali Yücel tarafından ilk kez Milli Eğitim Şurası toplanmış. Ki 2. Dünya Savaşı yılları ama aynı zamanda ülkemizde eğitimin en verimli yıllarıdır. Çünkü bu kararlarda köy enstitüleri, eğitimin üç yıldan beş yıla çıkarılması gibi önemli görüşler gündeme alınmış. Ayrıca erkek teknik, kız teknik ve ticaret öğretim kurumlarının yönetmelikleri ve öğretim programları incelenip karara bağlanmış.
O gündem bu güne 19 şura yapıldı. Dün, bugün, yarın da 20. Şura yapılmakta. Hepimizi ilgilendiren eğitim konusunda biz yurttaşların duyarlılığı yetersiz kaldığından iktidar da kendi örgütleri, bilim insanları ile şura yapabilmektedir. Sokağa çıksak, yurttaşa sorsak eminim ki yüz kişiden en fazla beşi şuradan haberlidir. İlgili olanları ve bu nedenle Şurada olmak için başvuranları da bakanlık kabul etmemiş. Örneğin Veli - Der şurada yer alamamıştır.
Eğitim öğretimde her zaman sıkıntılar olmuştur ki bu normaldir. Ancak özellikle eğitimin ticari anlayışla yönetilmeye başlanması ve bunun sonucunda kamusal ve zorunlu olmaktan çıkarılması sonrasında eğitimin olmazsa olmazı veliler örgütlenerek eğitime müdahil olmayı amaçladılar. Ayrıca eğitimin laiklik ilkesinden gözle görülür şekilde kopması sonrasında maalesef iktidar tarafından desteklenen, büyütülen ve eğitimde taraf yapılan bazı dernek ve vakıfların egemen olduğu eğitim süreçlerinde kız-erkek ayrımının dayatılması, laiklik ilkesinden uzaklaşılması da velileri harekete geçirmiş ve örgütlenmelerini zorunlu kılmıştır. Çünkü eğitim öğretim işleri milliliği tartışılır olmuş bakanlığa bırakılamayacak kadar önemli olmuştur. Ben de bir veli olarak bu örgütlenmenin içinde oldum, sizleri de bekleriz.
“Eğitimde Fırsat Eşitliği” başlığıyla yapılacak olan 20. Şuranın beş yıldızlı otelde yapılması da çelişkidir. Yoksulluk ve eksiklikler nedeniyle eğitim süreçlerinden koparılan öğrenciler varken; toplantının, şirketlerin bayi toplantılarını anımsatır şekilde yapılması “itibardan tasarruf olmaz” anlayışını anımsattı bana. Bu tür toplantılarda yenilir, içilir, gezilir; lüks ve ikramlar altında kalan katılımcılar toplantıyı düzenleyenin sözlerini onaylayıp ayrılır.
Bakanlık şuranın bütün paydaşlarıyla toplandığını duyurdu. Ancak katılımcılar listesini bulamadım. Oysa o paydaşlar şeffaflık ve güvenli olmak adına listelenmeliydi. Geçmişte şura öncesinde bölgesel toplantılar da yapılıyordu. Ancak artık iletişim kolaylaştı. Bu şuraya baktığımda web üzerinden görüşler de alınmış ki toplam 32 bin 643 görüş gelmiş.
Şura konularından birisi; okul öncesi din eğitiminin kalıcı hale getirilmesi, yaygınlaştırıl-ması ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıdır. 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamalarına, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı'nda yer alan maddelere ve siyasi iktidara yakın çevrelerin Şura için illerden verdiği önergelere, yaptıkları açıklamalara baktığımızda 4-6 yaş arası çocuklar için okul öncesinde Kuran kurslarının zorunlu eğitim kapsamına alınması amaçlanmaktadır. Bu toplumsal bir talep midir?
Sonuçta zaten fiili olarak; imam hatiplere donanım yönünden her türlü kaynak aktarılırken diğer kurumların üvey evlat muamelesi görmesi, imam hatiplere öğrenci kaydı için yemek, ücretsiz servis teşvikinin yanında burs teşvikinin de devreye sokulması yasallaşacaktır. Hem de ne zaman? “Eğitimde fırsat eşitliği” başlıklı şurada. Bu ne yaman çelişki?!
Öğretmenlik Meslek Yasası onlarca yıldır hep gündemdedir. Ancak öğretmenleri katmadan yapılması planlanan bu mevzuat henüz yapılamamıştır. Şuranın bir amacı da Öğretmenlik Meslek Yasası'na zemin yaratmak gibi görünüyor. İktidar toplumsal rıza ve kabul oluşturarak bunu yine deneyebilir ki referans kaynağı da “Şura talebidir”!
Şura'nın bir önemli konusu da meslek liseleridir. Sanayi için gerekli nitelikli eleman yetiştiren meslek liseleri, üniversite mezunu teşviki ile göz ardı edildi. Şura'da gündeme gelecek. Güzel. Ama mesleki liselerin kontrolü sanayicilere bırakılacak. Evet, eğitim, üretime dönük olmalıdır. Ancak yaparak yaşayarak öğrenmek için sanayide çalışacak bu gençlerin güvence ve kazançtan payları olması gerekmez mi?
Anımsarım, köyümüzden onlarca öğrenci ilkokul sonrasında Devlet Demir Yolları okulunu kazanmış ve birkaç senelik teorik eğitim sonrasında işyerlerinde çalışmaya başlamışlardı. Ki sosyal hakları da, gelirleri de vardı. Bende bu sınava girmiş kazanamamıştım. Yaşıtlarım 45-50 yıl sigortalı çalışan olarak emekli olurken bizler 25-30 yıl sigortalı olarak emekli olduk.
Şuralar toplumun, ülkenin geleceğine dair fikirlerin oluştuğu oturumlardır. Bunlardan yararlanılmalı ancak bilimsellikten uzak, kazanılmış insan haklarından ve katılım hakları görmezden gelinerek yapılan her türlü eğitimsel çalışma, bilgi öğretip davranış değişikliği yaratmaz. Biliyoruz ki Sakallı Celal'in sözü evrensel kuraldır; “Bu kadar cehalet ancak eğitimle öğretilir”.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke