ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
FEYZİOĞLU; UZLAŞMA, KOPUŞ VE TÜKENİŞ!
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2021 Salı, 06:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şubat 2011’de Hasdal Askeri Hapishanesi’ne girdiğimizde, bizden önce benzer davalarda yargılananlar için savunmada izlenecek yollarla ilgili onun notu dolaşıyordu elden ele. Ya “Kopuş savunması” ya da “Uzlaşma savunması” yapılması gerektiğiyle  ilgili bilinen iki yöntemi yazmıştı!

O sıralar yıldızı pek parlak görünüyor ya da parlatılıyordu. Doğumda annesini kaybetmesi üzerine dedesi Turhan Feyzioğlu tarafından büyütülmesi gibi gerçekten oldukça yürek yaralayan acıklı bir hikâyesi, herkesin ilgisini çekiyor. Çok iyi eğitim aldığı vurgusu yapılıyor, ismi ileride CHP Genel Başkanlığı için dillendiriliyordu.

Eylül 2013’te, Hadımköy Askeri Hapishanesi’ndeyiz. Türkiye Barolar Birliği Başkanı olarak Yönetim Kurulu ile birlikte bizleri ziyarete gelmişti. Elbette, çok memnun olduk ve takdir ettik.

Bir ay sonra tahliye olmuş ve Edirne’ye gelmiştim. Şehirde afişler gördüm! 26 Kasım’da, Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde, Edirne Barosu’nun düzenlediği "Cumhuriyetimize Giden Yol Trakya'nın Kurtuluşu" konulu konferansa gelecekti.Mutlaka gideyim ve fırsat olursa kendisine teşekkür edeyim” diye düşündüm.

O gün, Halk Eğitim Merkezi'nde yerimi aldım. Girişte ayaküstü kendisine, Balyoz Davası’ndan yeni tahliye olduğumu söyleyip, iki ay önceki ziyaret ve desteği için teşekkür ettim. Sıcak bir ilgi gösterdi, “Geçmiş olsun” dedi, birkaç cümle daha söyledi ve onu bekleyen kalabalığın ayakta söylediği 10'ncu Yıl Marşı ve alkışlarla salondaki yerini aldı.

Konferans konusu ve o zamanlardaki genel konuşmaları paralelinde, siyasi içerikli bir konuşma yaptı. Ve elbette konuşması, tıklım tıklım dolu salonda alkışlarla karşılandı.

Konuşmasını beğendim ama bir taraftan “Barolar Birliği Başkanı’nın bu kadar siyasetle içi içe olması normal mi?” diye düşünmeden de edemedim.

Ama beni asıl düşündüren, Feyzioğlu’nun bindiği VIP minibüsü ve çevresindekilerin ona gösterdiği aşırı ihtimam dolu davranışlarıydı!

Mayıs 2014’te, Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde, bir saatten fazla süren konuşmasında, Van Depremi’nde zarar gören vatandaşların sorunları dâhil pek çok siyasi meselelere giren Feyzioğlu, Başbakan Erdoğan’la sert bir tartışma yaşadı.

Türkiye gündemini sarsan o tartışmada,” Feyzioğlu’nun o kadar uzun konuşmasının bile başlıca bir sorun olduğunu” düşünmüş ama daha önemlisi “Türkiye’de hukukun ayaklar altında olduğu bir dönemde, hukuk yerine siyaset üzerinden gündemde olmasını yadırgamış” ve konuşmasını asla tasvip etmemiştim.

16 Nisan 2017’deki, ‘Tek Adam’lığa geçiş Anayasa Referandumu için TBB, oldukça detaylı ve çok kolay anlaşılır müthiş bir çalışma yaptı ve kamuoyu ile paylaştı. Feyzioğlu da, adeta bir muhalif lider gibi “Hayır” için çalıştı.

2018 başlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Türkiye Barolar Birliği’nin unvanından ‘Türkiye’ ibaresinin çıkarılması” konusundaki beyanları üzerine, Feyzioğlu Avukatları Ankara’da toplanmaya çağırdı. 24 Şubat’ta beş bin kadar avukatla birlikte önce Anıtkabir’de sonra kapalı spor salonundaydık.

Ancak sonraları Feyzioğlu’na bir şeyler oldu!

Eylül 2019’da, Adli Yıl açılışı Saray’da olacaktı. Baroların ve avukatların çok büyük çoğunluğunun itirazına rağmen, Feyzioğlu Saray’daki o törene katıldı. Konuyla ilgili “Adalet Saray’ın, Değil Devletin Temelidir!” başlıklı yazımda şöyle demiştim:

… 2014 yılında bir törende, sosyal devlet ilkesini bile dert edinip Van’daki depremzedelerin barınma sorunu için Başbakan ile atışan TBB Başkanı, ne olduysa son bir yılda Yargının bağımsızlığı endişesinden bile uzaklaştı! Yıllarca hukukun üstünlüğü ile ilgili kaygılarını dile getiren TBB Başkanı, şimdi adli yıl açılışı için Tek Adam’ın ayağına Saray’a gitmekte beis görmüyor!”

Haziran 2020’de, İktidar; Baroları bölmek için çoklu baro uygulamasına geçiş ve TBB Başkanlığı seçiminde istediği sonucu almaya yönelik de seçimde “temsilde adalet” sistemini terk etmeye yönelik çalışma başlattı. Baro Başkanları da bunu protesto için, Ankara’ya yürüyüş başlattı. 56 Baro Başkanı Ankara girişinde polis barikatı ile durduruldu, ‘O’ ise 15 Baro Başkanıyla, Anıtkabir’de çektirdiği fotoğrafı basına servis etti!

05 Aralık 2021; gittikçe Saray’a yakınlaşmasının ödülü olarak, tekrar seçilebilsin diye, temsilde adalet ilkesi hiçe sayılıp değiştirilen seçim sistemiyle girdiği TBB Başkanlığı seçimini kaybetti!

Kaybettiği sadece TBB Başkanlığı değildi elbette!

On yıl önce, hapisteki askerler, onun önerdiği “Kopuş” savunma yöntemini tercih ederek, zulmedenlerle uzlaşmayı reddetti, bedel ödediler ama onurlarını kaybetmediler!

O ise; önceleri şiddetle karşı olduğu iktidarla “uzlaştı” fakat kendi değerlerinden ve kendini seçenlerden büyük bir “Kopuş” yaşadı ve kaybetti. Kopuşu tükenişine sebep oldu!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke