ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
RUTİNİN DEĞİŞİMİ
Yayın Tarihi: 09 Aralık 2021 Perşembe, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Rutin, şaşırtıcı bir yönü bulunmayan, sık sık tekrarlandığı için artık alışılmış olan anlamına gelir. Monoton, tekdüze, sıradan olmayı anlatır. Gündelik hayatta ''rutine bağlamak'', ''rutine oturtmak'' şeklinde kullanılır. Herkesin her gün yaptığı rutin işler mutlaka vardır. Her güne sporla başlamak, günde 50 sayfa kitap okumak, yaşamın devamı için yapılması gerekenler gibi…

Değişim ise biz zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü, olarak tanımlanır. Rutin kelimesinin zıttı gibidir. Evren sürekli bir değişim ve dönüşüm içindedir. Değişimden, her şeyin her an değiştiği ve bir oluş içerisinde olduğunu anlarız. M.Ö 535-475 yılları arasında Efes'de yaşamış olan filozof Herakleitos; “Değişim değişmeyen tek şeydir” der.

Doğa her an değişim halindedir. Her an devam eder. Bu sabah gördüğünüz doğa dün yok idi ve bu günkü de yarın olmayacaktır. Ağaç yaprağının rengi her an farklılaşır. İnsanın saç telinden midesine kadar tüm organları her an değişir. Akarsu ve denizdeki su her an farklıdır.

Kısacası doğa rutin bir değişim içindedir. Birbirine zıt iki sözcük aynı zamanda bir tamlama oluşturur. Yani rutin olan doğa/yaşam her an rutin bir değişim içindedir.

Doğa gibi insan davranışları da rutin değişim içindedir. Bu değişim sık sık şöyle ifade edilir; "Toplumlardaki hızlı değişime uymak zorundayız". Evet değişim iyidir ve gereklidir. Bu rutin değişimi zorlayarak hızlı değişim haline getirdiğimizde olumlu veya olumsuz sonuçları görürüz. Doğayı hızlı değiştiren üretim ilişkileri evrende iklim krizini getirmiştir. Sosyal yaşamda ise rutin olan değişimi hızlandırırsak devrim olur ki sonucu; devrimi yapanların niyeti belirler. Olumlu olduğu gibi olumsuz da olabilir.

Her toplum gibi ülkemiz toplumu da rutin değişim geçirmektedir. Bu değişim geçmişte ve bugün yukarıdan aşağıya oluşmaktadır. Yüz yıl öncesinde birçoğumuza göre olumluluk içeren değişim belirli gruplar için olumsuzluk idi. Bu gruplar sabır ile kendilerini koruyarak ve idari kadrolarda söz sahibi olarak olumluluk içeren değişime karşı direndiler ve uzun süre sessiz kalarak rutin değişime uyum sağlamış gibi gizlendiler.

Çok basit örnekle; 10-15 yıl önce okullardaki eğitimle de hızlandırılan her sabah birbirimize ‘günaydın’ derken bu gün ‘hayırlı sabahlar’ çoğunluğun dili oldu. Bu değişimi fark etmedik bile. Çünkü rutin bir değişimdi. Tıpkı günlerce fark etmediğimiz tomurcuğun bir sabah çiçek olması, her gün sararan yaprağın bir sabah yere düşmesi gibi.

Kısacası hepimiz her an, her gün değişiyoruz. Doğal olarak anatomimiz değişiyor, düşüncelerimiz değişiyor, ilişkilerimiz değişiyor. Önemli olan bu değişimin olumlu olmasıdır. Dünya; üretim ilişkilerini yöneten ve yönlendirenlerin isteği doğrultusunda bizi ‘rekabetçi tüketici’ konumuna getiriyor ise ve biz bunu bildiğimiz halde bu rekabetin içinde isek insan olma halimizi, yurttaş olma yeteneğimizi sonlandırmış oluruz.

Elbette gelişen teknolojiyi kullanmak ve herkesin kullanmasını sağlamak insan olarak görevimiz ancak bunu gösteriş, rekabet, özendirme veya başka şekilde öne çıkarma toplumsal bölünmeyi ve olumsuz rutin gelişmeyi teşvik eder. Bilimsel teknolojik gelişme sonuçta insan eliyle ve düşüncesiyle olur ki biz bunun insanlık adına kullanılma mücadelesini vermeliyiz.

Tüketim kültürü ile herkesin araba alması teşvik ediliyor ve insan olarak bunun rahatlığına bir şey demiyor isek bu olumsuz değişimi kabul etmektir ve yukarıdan aşağıya dayatılan tüketici olma haline rıza vermektir. Oysa dayatılan bu teknolojik gelişmenin toplumun tümüne rahatlık getirecek çözümleri, bireysel ulaşıma öncülük eden ulaşım yatırımları yerine toplumsal ve erişilebilir ulaşımı önceleyen yatırımları savunmalıyız. Ulaşım gibi her konuda toplumsal, kamusal çıkarları ve doğayı sömürmeden, bozmadan oluşan-oluşturulan gelişmeyi öne çıkarmalıyız.

Eğitimde her öğrencinin eşit olanaklarını, beslenmede her ailenin dengeli beslenmesini, barınmada kişilerin birbirine denk meskenlerde yaşamasını, herkesin güven içinde yaşadığı sosyal ortamları, günün her saatinde herkesin ulaşılabileceği sağlık kurumlarını ve benzeri insani olan her durumun herkes için her an olabileceği bir doğal/toplumsal yaşamı savunmalıyız.

Değişim rutindir, süreklidir dedik. Bu rutin değişimin olumlu yönde olması için önce kendi rutinlerimizi olumluluk anlamında değiştirmeliyiz ki yukarıdan aşağıya dayatılan rutin değişime karşı olalım. Bunun bilinçli bir tercih olması için uyanık ve bilinçli olmamız, değişimi anlamamız, izlememiz gerekir. Böylece değişimin olumsuzluğunu fark eder, direnir ve değişime uymayıp kendi olumluya dönüşen rutinimizi oluşturarak çoğalırız.

Evren sürekli değişir ve bu değişim rutin ise onu krize sokmayacak şekilde değişim yeterlidir. Aşırı ve hızlı değişim evreni krize sokar. Sosyal yaşamda ise evrenin ve insanlığın rutin değişimine uyum sağlayamamış yönetimlerin toplumu yönetmesine son vermek için rutin dışı hızlı değişimler gerekir. Bu devrimdir. Sosyal yaşamda bazen olmuştur ve olmalıdır ki gelişen teknolojiye, bilime uyum sağlayamayan ortaçağ zihniyetleri küçük coğrafyalardan def olup gitsin. Evet, dayatılan rutine uyum sağlamayıp çağa uygun, insani ve doğacı, evrensel rutinimizi oluşturmalıyız. Değişim rutin de olsa kendimizde başlamalıdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke