ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
KÖY EKMEĞİ
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2021 Salı, 05:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Soframızın baş tacı ekmeğin yolculuğu uzun ve zorludur. Hele son dönemlerde fırıncılarla memleketimin gariban insanları karşı karşıya kalmaya başladığı bu günlerde.

Memleketimizde ekmek olmadan oturulmaz sofraya. Doymayız ki biz soframızda ekmek olmayınca, aç kalırız diye korkarız.

Nasılsa memleketimizin her yerinde yetişiyor buğdayımız. Çiftçimizin alın teriyle, topraklarımızın bereketi el ele verince fırıncımızın da emeğiyle mis gibi ekmek olarak düşüyor sofralarımıza.

Son yıllarda ekmeğin de tadı kaçtı artık. Arda arda gelen yüksek oranda gübre ve mazot zamları köylünün bütün çalışma azmini kırdı. Gübresiz üretim başladı artık ülkemizde. Sanki 2.Dünya’nın savaş yıllarındayız.

İlkokul yıllarımızda tarımsal anlamda Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmakla övünürdük. Köyde çalışan, üreten köylünün emeğinin bir karşılığı vardı, harman sonu yüzler gülerdi. Hele verim de yüksekse borçlar ödenir, ertelenen düğünler yapılırdı köy yerlerinde.

Çocukluğumda anımsarım buğdaya biz buğday değil kızılca derdik. Kıpkırmızı bir rengi, kırınca daha buğdaydan mis gibi bir kokusu yayılırdı. Hele o kızılcamızı değirmende öğüttükten sonra meşe odunuyla ısıtılan kara fırında pişen ekmeğin kokusu bütün köyü sarardı. Bilirdik ki ekmek pişen evde mutlaka kuru fasulye de vardır. Yine meşe odunu üzerinde peçka da veya çömlekte.

O yıllarda, köyümün insanlarının henüz bereketinin kaçmadığı, üretmekten keyif aldığını 1991 yılında gitmiş Müşerref Gizerler hocam Vaysal köyüne annesi, babası ve Mehtap Cömert hocamla birlikte. Gezi fotoğraflarını da Mehtap Cömert hocamız çekerek ölümsüzleştirecektir Habibe Demirel’i fırını başında ekmeklerini çıkarırken.

Kültür ve Sanat Dergisi’nin Edirne özel sayısını hazırlarken köy kültürünü gözlemlemek, Edirne Kent Tarihine bir not düşmek için. Müşerref hocamız için bir tutkudur, yiyecek ve mutfak kültürünü tanımak, gelecek kuşaklara taşımak. Orada tanışmışsalar da köyümün neşeli şen insanları Habibe/Ali Demirel ile aslında Müşerref hocamız için Vaysal köyü yabancı değildir. Ayakkabı ustası babasının Vaysal köyünden birçok müşterisi olduğu gibi kış dönemlerinde tükettikleri kuru fasulye her yıl Vaysal’dan gelmektedir.

Köye vardıklarında ekmekler fırına atılmış, kuru fasulye çömleğe konmuştur bile. Vaysal köyünde misafir ağırlamak keyifle sürdürülen bir gelenektir. Sıcak ekmek eşliğinden kuru fasulyeye atılan kaşıkların arasında fırsat bulununca sohbetler edilir. Sıcak ekmekleri gören Ali Demirel patlatır espriyi; “Heey mübarek sanki gelin yanağı bunlar.”

Yemek sonunda Habibe teyzenin yaptığı su böreği ziyafeti tamamlar. Ali Demirel “Damat utandıran makarna”nın öyküsünü anlatır Müşerref hocamıza, gülüşürler.

Günümüzde halen üretmeye devam eden Vaysal köyüm gibi yerlerde bile ekmek artık fırından alınıyor. Vaysal köyü daha şanslı ekmek konusunda. Vaysal’da ekşi mayalı bildiğimiz köy ekmeğini çıkarıyor Vaysal köy fırını. Vaysal’ın yerlilerinden iki kardeş işletiyor ekmek fırınını.

Vaysal köyü insanları üretmeye, çalışmaya, Trakya’da örnek nitelikteki kooperatifleri sayesinde ayakta kalmaya devam ediyorlar. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke