ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
ÖĞRETMENLİK MESLEK YASASI
Yayın Tarihi: 16 Aralık 2021 Perşembe, 05:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Düne kadar öğretmenlik mesleğini kutsayanlar bu gün bu mesleğe “kariyer mesleği “olarak bakıyorlar. Sayın Bakan; “Öğretmenlik Meslek Kanunu sayesinde, öğretmenlik artık bir 'kariyer mesleği' olarak tanımlanabilecek; adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumlulukları gelişim temelli bir sistem içerisinde tanımlanabilecektir” demekte ve bir ay içinde yasayı Meclise getireceklerini söylemektedir.
Öğretmenlerle ilgili kanun çıkacak ama kanunun detaylarından paydaşların, öğretmenlerin haberi yok! Hükümet MEB Şurasından aldığı önerilerle(!) yasayı yaptım oldu diyerek çıkarmayı düşünüyor. Hem de gün olarak yitirmekte olduğu iktidarı zamanında.
Bizim kuşak öğretmenler öğretmenliği, öğretme sanatı olarak benimsemiştir. Çünkü öğretmen sadece bilgi aktarmaz. Öğrenciye yaşamayı, sosyalleşmeyi, hayatı öğretir. Eğitimin de temel amacı mutlu bireyler yetiştirmektir. Diğer meslekler gibi öğretmenlik mesleğinde de belli aşamalar ve uzmanlaşma söz konusudur. Ancak meslekte geçirilen süreçte öğretmenliğin sınıflandırılması yanlış bir uygulamadır. Bu uygulama öğretmenler arasındaki çalışma barışını bozar. Veli-öğretmen ve okul yöneticileri arasında yeni sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. 
İktidarlar öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlere her zaman farklı anlamlar ve görevler yüklemek istemiştir. Öğretmenlik mesleğine yüklenen anlamlar, iktidarların ideolojik bakış açılarına, toplumsal yapıya, dönemin koşullarına ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermiştir. Bu da eğitimin toplumu değiştirme gücünden kaynaklanmaktadır.
5 Ekim 1966'da kabul edilen ve Türkiye'nin de 1966 yılında imzaladığı ILO-UNESCO Ortak Belgesi olan “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” 146 maddeden oluşmaktadır. Bu belge; öğretmenlerin salt okul içinde değil toplum içinde de yerine getirdikleri işlevleri vurgular. Bu işlevlerin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen bir belgedir. Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesinin benimsenen ortak ilkelerinde; öğretmenliğin uzmanlık isteyen bir meslek olduğu, öğretmen adaylarının yetenekli kişilerden seçilmiş olması gerektiği ve öğretmen örgütlerinin dünya öğretmen örgütleriyle dayanışma içinde olmasının sağlanması gerekli olduğu vurgulanmıştır.
Görevde olan tüm öğretmenler; gereken nitelikleri taşıdıkları yani eğitim ve öğretim alanında uzmanlık düzeyinde yetiştirildikleri için atanmıştır. Yani şu anda görevde bulunan tüm öğretmenlerin “uzman” olduklarının kabul edilmesi yasal zorunluluktur. 
Öğretmenlik mesleğinin aday öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen şeklinde ticari kariyerlere ayrılması ve bu kadrolarda bulunan öğretmenlere farklı ücret ödenmesi eşit işe eşit ücret politikasına aykırıdır. 
Yirmi yılda başta 4+4+4 sistemi olmak üzere eğitimdeki temel esasları olumsuz yönde etkileyen kararlarda imzası olan iktidar öncelikle kadrolarını tamamlamalıdır. Meslekte saygınlık ve kanun gerekiyorsa öncesinde bir söz ile yapılabilecek kararlar ile samimiyetini kanıtlamalıdır. Ataması yapılan/yapılmayan, kadrolu/sözleşmeli/ücretli öğretmen uygulamalarına son vermelidir. Uzmanlık belgesi olan diplomasını almış öğretmelerin tümünü kadroya almalıdır.
Öğretmenlerin saygınlığı; kariyer sıralaması ile değil, idarelerin ve siyasetin bakışı ve özerkliği ile var olur.  Ülkemizde öğretmenler sadece sendikaları ile ses olabilmektedir. Ki bu işkolu sendikalarının büyük çoğunluğu yandaşlık yapmak üzere kurulmuştur. Eğitim politikalarına yön veren, üyelerinin mesleki gelişimlerini çok çeşitli yöntemlerle destekleyen büyük öğretmen birlik ve dernekleri henüz örgütlenememiştir. Bu eğitimciler tarafından acilen yapılmalıdır.
Öğretmenlik meslek kanunu tüm eğitim paydaşların; öğretmen, öğrenci, veli, bakanlık, sendikalar, eğitim uzmanları, eğitimle ilgili dernekler ve benzeri birlikteliği, uzun süreli tartışarak ulusal ve evrensel ilkeler kapsamında hazırlanmalıdır. 
Eğitim sadece öğretmen ile olmamaktadır. Eğitimi yararlı ve başarılı kılan eğitim çalışanlarının tümüdür. Öğretmenler apoletlerle donatıldığında okulu eğitim ortamına hazırlayanların durumu ve davranışları ne olacak? 

Evet, illa bir kanun gerekecekse yapılır. Ancak bu iktidar 20 yıllık iktidarında sekiz bakan değiştirmiş ve her gelen devrim adı altında ülkedeki kurucu iradenin ve eğitimin temel amaçlarını yok etmiştir. Eğitimi ticari bir alan ve medrese eğitiminde kul yetiştiren bir araç olarak gören bu iktidar zamanında toplumsal uzlaşı ve çağa uygun bir öğretmen kanunu çıkarılamaz. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke