ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SABUNİ MAHALLESİ’NİN HALLERİ
Yayın Tarihi: 18 Aralık 2021 Cumartesi, 05:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sabuni mahallesi Saraçlar caddesinden başlayıp, Ayşekadın'a kadar uzanan bir üçgen alandır. Üst tarafında Talatpaşa yolu, güney tarafında da Eski İstambul yolu bulunur.
Sakini az olan bir mahalledir, ekseri orta halli insanların yaşadığı bir yerdir. Saraçlar caddesi tarafları çarşı olduğu için buralarda esnaflar bulunur. Mahallemizde oteller çok olduğu için otopark sıkıntımız vardır. Bugüne kadarda bir çare bulunamamıştır. Araç trafiğinin çok yoğun olduğu bir mahalledir, eski haline göre sakindir denilemez. 
Bir duyum alıyoruz, Kervansarayın arkasındaki otopark yeri olarak kullanılan sahayı biri almış diye. O sahaya bina, katlı otopark yapılmamalı. Kervansaray Mimar Sinan'ın yapısıdır. Böyle bir yapı Kervansarayı gölgeler, bu çok büyük yanlış olur. 
Peki ne yapılmalı, yer altında iki kat, yer üstünde de zemin park yeri olarak kullanılırsa üç katlı otopark yaratmış oluruz, en azından 200 araba alır.  Sabuni mahallesinin otopark sorununu epey hafifletir, bu uygulamayı bekliyoruz. Sorun biter mi, mahallemizde boş arsalar var, bu arsalar otopark yeri olarak kullanılıyor, zemin çamur deryası. Yağmurlu havalarda park eden arabaların tekerlekleri zemindeki çamuru yollara çıkarıp mahalle yollarımızı pisletip batırıyor. Zaten inşaatlar yüzünden temizlik yüzü görmeyen mahallemiz daha da kirleniyor. Çaresi otopark yeri olarak kullanılan arsalara mıcır döşemek, bunu bekliyoruz.  
 Dert biter mi, su tesisatı döşendikten sonra bazı yollar asfaltlanırken bazı yollarda beton bordür döşenmesi gerekirken Kinci Firuz sokak boruların döşenmesinden sonra olduğu gibi duruyor. Oralarda gezinmek yürümek çok zor, bir an önce o yolların beton bordür döşenmesini bekliyoruz. 
Hep sıkıcı haberler veriyorum, sevindiricisi de var. Eevimin karşısındaki eskiden Fişek ailesine ait olan büyük ahşap harabe ev en nihayet onarıma alındı. Bugünlerde çevresine ağaç iskeleler kuruluyor, onarımı bir kaç yıl sürer. Sürse de hiç olmaz ise başlanıldı ya darısı diğer ahşap evlerin başına. Zaten kaç ahşap ev kaldı. Benim evimin bitişindeki evimin ikizi olan Endir ailesine ait ahşap ev onarım bekliyor, sahipleri onarmıyor, penceresine satılık diye yazmışlar satmıyorlar. Bu yapılar yok olmamalı, çocuklarımıza, torunlarımıza ne bırakacağız ? Biz ahşap evleri yaşatalım yok olmasınlar derken Fil Yokuşu sokaktaki, Emine hocanımın kızına ait küçük ahşap ev yerle bir edildi, Edirne bir değer daha kaybetti. Zaten mahallemizde kaç ahşap ev kaldı bir kaç tane, Fil Yokuşu sokağında iki ev, Rıfat Efendi sokağında üç ev, Sabuni Cami sokağında da üç ev. Eskiden mahallemiz ahşap evlerle dolu idi.
Mahallemizde bir oteller bolluğudur gidiyor, şimdiden mahallemizde sekiz otel var. Yenileri de yapılıyor, mahallemiz turistik bir saha oluyor. Böyle bir yerinde temiz, mümkün olduğu kadar araç trafiğinden uzak, yolları düzgün, temiz ağaçlıklı bir mahalle olması gerekir. Şimdiki durumda hiçte öyle değil yolları çukurlarla dolu mahallemiz ilgi bekliyor, en kısa zamanda ilgilenilip bu aksaklıkların giderileceği umudu ile. . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke