ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ZAM FURYASI
Yayın Tarihi: 25 Aralık 2021 Cumartesi, 05:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Bugünlerde Türkiye ekonomisine bir şeyler oluyor, her mala, ekmeğe, dövize, altına her ürüne zam yapılıyor. Ortalık bir zam furyasıdır gidiyor, bakalım nerede ne zaman duracak. Muhalefet zamları bahane edip erken seçim istiyor, iktidar direniyor, 'seçimler 2023'te' diyor. 
Bu zam ortamında hiç mi sevinenler yok. Türk Lirasının değeri düşünce Türk malları ucuzluyor, ihraçat artıyor, turist akını hızlanıyor, Türkiye'ye bol döviz giriyor, döviz stokumuz artıyor, mal talebi olunca  bazı sanayi dallarında talep artıyor. Örneğin konfeksiyon, beyaz eşya, inşaat, yapı talepleri artıyor, Türk Lirasının değerinin düşürülmesi sanayiye, dış ticarete doping etkisi yapıyor. 
Bunlara sebep ne, Merkez Bankasının politika faizini düşürmesi, faiz düşünce TL değeri de düşüyor, lira sığınacak liman arıyor. Dövize, altına, menkul değerlere kayıyor, bunların değeri yükseliyor. TL'nin değeri düşüyor değer kaybeden TL karşısında mal dövize göre ucuzluyor. İster sanayi, ister tarımsal olsun her malın üretimi dövize bağlı, döviz fiyatları artınca üretilen mallara zam yapmak gerekiyor. Dövize bağlı olmayan mallara da kolay kazanmak için zam yapılıyor işte sana hayat pahalılığı. Emeği ile çalışanlar yaygarayı basıyor, geçinemiyoruz, asgari ücret komisyonu toplanıyor, asgari ücreti 4250 liraya çıkarıyor. İşçi kesimi sevincinden şapkasını havaya atıyor, bu zam onu üç dört ay rahatlatır. Mallara zam yağmuru devam eder, ondan sonra yine geçinemiyoruz şikayetleri başlar. Uzun lafın kısası, dön baba dönelim ayni yere gelelim. 
Peki bu durumda hükümet ne yapıyor, Merkez Bankası dövizin fiyatını düşürmek için piyasaya habire döviz sürüyor. Dövizin fiyatı bir miktar düşüyorsa da yine yükseliyor, yani pek işe yaramıyor. Bu ortamdan istifade edenler ihracatçılar ve turistler oluyor. Kendi paralarına göre Türkiye'de her şey çok ucuz deyip mallarımıza hücum ediyorlar. Bir Bulgar levası 10 TL sını bulmuştu. Edirne Bulgarlar ile kaynadı, giyim eşyası, ilaç, yemek içmek bu gün onlar için çok ucuz oldu. Her gelen bol miktarda mal alıyor, alan memnun, satan memnun neticede Edirne'de ekonominin çarkı dönüyor.
Dışarıya göre Türkiye ucuz ülke ya bize göre, geçen yıl bugünlerde ekmek 1,5 TL idi şimdi 2,5 TL olma yolunda, ayçiçek yağı 15 TL sıydı bu gün 23 TL sı, peynir 70 TL, et 100 TL, geçen sene bir kavonoz reçel 18 TL idi bu günlerde 25 TL sı. Benzine, mazota, doğal gaza, elektriğe, sunni gübreye, tohuma ha bire zam yapılıyor bunun neticesinde, -- Güneş ayakkabıyı sıkarsa ayakkabıda ayağı sıkıyor -- neticede ezilen halk oluyor. Zam da zammı doğuruyor, bir zam furyasıdır gidiyor. Ttek kurtuluş halk pazarları görünse de onlarda ürünlerine zam uyguluyor. Zam furyası nerede durur ne zaman durur bilinmez tahmin çok zor . 
 Hükümet çare olarak ücretlere, maaşlara zam yapmakla çare arıyor, bir çare olacağını sanmıyorum. Hiç olmaz ise faizleri indirmezden önce halkın gıda ihtiyacı olan ürünlere izin alınarak zam uygulaması tedbiri alınsa idi belki bir çare olurdu ama artık çok geç, ilk önce ateş ediyoruz, sonra nişan alıyoruz, bizler böyleyiz işte aklımız kaçarken geliyor.
 Mala zam olunca ücretleri arttırarak çare aramak daha önceki yıllarda da denenmişti ama çare olmamıştı. Bunun çaresi mal üretimini arttırmaya ve tutumluluğa dayanır. Elimize para geçince kudurmuş gibi alış veriş yapıyoruz, içmeye ayranımız yokken herkesin altında bir araba, benzin fiyatları çıktı on liranın üstüne hala bu müsriflik, kafamıza dank edemedi, nereye gidiyoruz? 
Bugün Türkiye ekonomisinde bir kargaşadır gidiyor, Liranın düşüşüne sevinmesi gereken ihraçatçı -- Ben alıcı firmaya doların değişiminden fiyat veremiyorum -- diyerek dert yanıyor, 2,5 liraya içtiğimiz çay bu gün 4 lira. Anladık liberal ekonomi, bu kadarı da fazla değil mi? Peki dolar düştüğü zaman mal fiyatları düşecek mi? 
Şimdi bir takım tedbirler alınıyor, baştan niye bu tedbirleri almadınız, hadi canım sende bu gidiş iyi gidiş değil ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN . . .

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke