ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
YENİ YIL!
Yayın Tarihi: 30 Aralık 2021 Perşembe, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir yıl daha geçti. Nüfus belgelerimiz bir yaş daha büyüdüğümüzü gösteriyor. Ancak denir ya; nüfus yaşından çok düşünme yaşı önemlidir. Bence kafa kâğıdında yazılandan çok kendini hissettiğin düşünce yaşına sarılalım.
Yaşlanmak insanı değersizleştirmiyor! Deneyim kazanmışlar sınıfına geçiyoruz! Öyle olmasa ülke yöneticileri dünya genelinde yaşlılar olmazdı! Bu arada İskandinav ülkelerine ayrıcalıklı bakalım. 25-35 yaşında başbakanlar, bakanlar hem de kadınlar hep yönetimlerde. Yaşlı mı kalmadı acaba ülkede desek en uzun yaşayanlar ülke sıralamasında öndeler, yani yaşlı çok ama yönetenler genç. Dahası demokrasinin en iyi uygulandığı ülkeler sıralamasında da önde İskandinav ülkeleri. Ülkelerin mutlu vatandaşları sıralamasında da öndeler, yani mutlular da. Diğer ülke idareci ve yurttaşlarının inceleyip aynı yolu izlemesi iyi olmaz mı? Bir farkları var, nedir bilelim ki biz de o yola girelim daha çok sömürülmeden, geçe olmadan.
Ne denirse denilsin, yönetimi gençlere bırakmak ve geçmişin deneyimlerini paylaşabilecek danışma kurulları, akil insanlar oluşumunu kurmak en yararlı. Tabii ki karşılıklı güven ortamını yaratabilmek en gerçekçi durum.
Bir yıl önce 2021 yılından beklentiler araştırması yapılmıştı ve halkımız en çok birbirine sarılmayı özlemişti. Yine aynı araştırmaya göre, halkımızın yüzde 46'sı 2021'in 2020'den daha iyi bir yıl olacağına inanıyordu. Her yılbaşında olduğu gibi umutluyduk yani.
Araştırma sonuçlarının değerlendirmesini yapabiliriz şimdi. 2020 pandemi döneminde geçtiği için sarılma hasretimiz doğaldı. 2021 yılı Temmuz'unda sarılabilme hakkımız oldu ama sarılabildik mi? Yine pandemi çekinceleri sağlığımızı öne çıkardı ve sarılamadık. Ya 2021 yılının 2020'den daha iyi geçeceğine olan umudumuz gerçekleşti mi? Kişisel olarak umudu gerçekleşen mutlaka vardır ama toplumsal anlamda ülkede ve dünyada 2020 yılından daha iyi geçtiğini söylemek zor. Birincisi; pandemiye can vermeye devam ediyoruz. İkincisi; dünya her gün geriliyor ve yerel olsa da her yerde çatışmalar, toplu göçler arttı. Üçüncüsü; doğamız biz insanların hor kullanması sonucunda uyarısını yaptı ve iklim krizi olarak intikamını almaya başladı. Ve daha onlarca olumsuzluk. 
2022 yılı da umutla başlayacak elbet. Aslında zaman dilimleri bir aldatmacadır. Zaman denen gerçeği adlandırma, sayabilme uğraşısıdır ve anlamlı bir çalışmadır. 
Yılbaşı gecesi dediğimiz bir gecenin her geceden farkını düşünürseniz cevabını bulamazsınız. Bir halk şairi, koskoca bir hayatı özetlemiş; “Bu dağlar kömürdendir, Geçen gün ömürdendir” (Hanak civarından derleyen; Tekin Büyükkaya)
Bir şair de insanın zaman üzerindeki etkisizliğini vurgulamıştır; “Bu ömür öyle de, böyle de geçer”. Şair Özdemir Asaf ise; “Eskiyecek her şeye yeni derler” diyerek 'yeni' yeniyi tanımlamıştır adeta!  
Evet, eskiyen yılı alıp yaşam derslerimizde kullanalım ve yeni yıla girelim. Eski sözcüğüne takılıp karamsar olmayalım. Umut için Paul Eluard'ın şiirini belleğimize kazıyalım; “Hiçbir vakit tam karanlık değil gece. / Kendimde denemişim ben. / Kulak ver, dinle. / Her acının sonunda açık bir pencere vardır, / Aydınlık bir pencere. / Hayal edilecek bir şey vardır, / Yerine getirilecek bir istek, / Doyurulacak açlık, / Cömert bir yürek, / Uzanmış açık bir el, / Canlı canlı bakan gözler vardır. / Bir yaşam vardır yaşam. / Bölüşülmeye hazır.”
Umuda sarıldığımız her durum gibi sabahlara da, şairin dediği gibi gecenin tam karanlık olmadığı yerden sarılmaz mıyız? Anadolu'muz da demiş ki; “Her gecenin sabahı vardır.”
Ben yılbaşı gecelerini genelde evde geçiririm. Bunun sebebi elbette ekonomik durumdur. Ayrıca vaatlere inanmam ve bulunmam. Umuda ise her zaman sarılır ve ham hayalle değil mücadele ile o umudun gerçek olacağına inanırım. Her geçen yılın da hesaplaşmasını yapmayı tercih ederim. Bireysel ve toplumsal hatalarımızı, iyi veya kötü anları anarak dersler çıkarmak ve eskimeyecek yenilere sarılma yolları aramak gerek.
Zaman her şeyi eskitiyorsa da eskimeyecek, sürekli kendini yenileyecek bir şey yok mu? Eskimeyen ve sürekli yenilenen, her gece yenilenip güneşli sabahlarda umut olan durumlar da var; düşüncelerimiz, duygularımız, hayallerimiz, aşklarımız, kitaplarımız, şarkılarımız... 
Bizler, eskimeyenlere sarılanlar yani; üşüsek de yeryüzü sıcak olsun diye kazmayı sallarız kömür ocaklarında. Çocuklarımız aç yatsa da doysun diye çocuklar ırgat olup üreteceğiz tarlalarda. Elimizde üniversite diploması sokak, sokak gezip bulduğumuz işi yapacağız, birileri bize 'nankör' dese de.
Eskimeyenlere sarılmak yaşama sarılmaktır. Günler uzar gider belki ama bir an gelir sarıldığımız yaşam gösterir kendini bize, elimizin temizliğinde.
Yaşamın gelişmesi insanlık tarihinin eskimeyen örnekleridir. Derebeyi de aynı gözle bakar bize, din bezirgânı da. Burjuva sınıfı da hor görür bizi köy ağası da. Ve biz de birlikte aynı bakabildiğimizde onlara, acılarımız dinecektir. Çünkü biliyoruz ki; “onlar ümidin düşmanıdır sevgilim / akarsuyun / meyve çağında ağacın / serpilip gelişen hayatın düşmanı”.
Hasan Hüseyin dedikçe biz; “acıyı bal eyledik, sıratı yol eyledik, geldik bugüne.” Korkmadan koşarız hayallerimizin peşinde ki bizi insan kılandır bu. 

2022 yılı; insanca yaşama yolunda yine ve yeniden umut olsun. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke