ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD ve İran
Yayın Tarihi: 31 Aralık 2021 Cuma, 05:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İran’ın nükleer kapasitesine dair görüşmeler devam ediyor… 5 Ocak 2018’de bu köşede ABD’nin İran Politikası başlıklı bir yazı yazmıştım. O aralar İran’da çeşitli gösteriler vardı. Yine komplo teorisyenleri meydana çıkmış bu gece İran’da bir şeyler olabilir diye muhteşem analizler ortaya konmuştu… Bu muhteşem analizler mütemadiyen yapılageldi zaten…

Oturup hesaplayamayacağım ancak 5 Ocak 2018’den bugüne çook bu gece geçti… Bir şey olabilir gibi yuvarlak bir lafla yapılan tahminlerin elbette tuttuğu iddia edilebilir. Zira net olarak bir şey söylemeyip ardından da gerçekleşen bir olayın kastettiğim bir şey işte bu şeydir diyerek çıkıverirsiniz işin içinden.

Ancak bu spekülatif kerameti kendinden menkul “öngörü”leri bir kenara koyarsak ABD’nin İran politikasında yaklaşık üç yıllık süreçte büyük bir değişiklik gerçekleşmedi. O “bir şey” de yani İran’a yönelik bir işgal, İsrail’in saldırısı vesaire gerçekleşmedi. Ha şimdi uyanıklar Kasım Süleymani meselesini öne sürebilirler. Hatırlatayım olay Irak topraklarında gerçekleşti. Üstelik İran’ın politikasını kökten değiştirecek bir operasyon da değildi o!

ABD Demokrat Başkan Obama döneminde İsrail ile birlikte İran’ın nükleer santrallerinin bulunduğu Natanz ve Buşehr’e bilgisayar virüsleri ile saldırdığında sene 2010’du. Ardından Trump iktidara geldi Obama dönemindeki İran’a yönelik faaliyetler artırıldı.

Bir konuya dikkat çekmek istiyorum; ABD politikasına yönelik ezber analizde Demokratlar barışçı Cumhuriyetçiler savaşçı gibi bir yaklaşım sergilenir. ABD’nin devlet stratejisi vardır bir devletle olan ilişkisi analiz edilirken başkanlık koltuğunda kimin oturduğundan ziyade ABD’nin bu ilgili konuya dönük stratejisinin ne olduğuna bakılmalıdır.

ABD, İran ile masaya oturdu… Oturmaya da devam edecek… Bu arada “bir şey” olmayacak. Yani ABD Irak’ta olduğu gibi bir işgal harekete gerçekleştiremeyeceği gibi İsrail’in de böyle bir kapasitesi zaten yok.

Bazı örtülü operasyonların, İran sınırı dışında İran unsurlarına yönelik olarak gerçekleştirilmesi zaten vaka-i adiyedendir ABD politikası için. Bunu da “bir şey” olarak tanımlamak ABD’nin İran politikası hakkında pek de bilgi sahibi olmamak demek.

ABD bu türlü operasyonlarla nükleer görüşmelerde İran’a yönelik ambargolarla birlikte avantaj kazanma çabası içinde. Buna ek olarak İran-Rusya Federasyonu-Çin Halk Cumhuriyeti’ni sarsılmaz bir blok olarak görenler için de bunun böyle olmadığını Putin’in bir sözüyle hatırlatayım. İran tarafı nükleer konusunda Putin hükümetine yüzünü dönünce Putin biz itfaiyeci değiliz her yangını söndüremeyiz demişti.

Bir ek daha yapalım SANA ajansı İsrail’in Lazkiye limanını 28.12.2021’de vurduğunu açıkladı. Lazkiye limanında Suriye-İran ortak çalışmaları mevcut… İsrail’in Lazkiye Limanı saldırısına yönelik Rusya Federasyonu’ndan yüksek sesli bir açıklama gelmedi. Rusya İsrail’in çıkarlarına ve saldırılarına yönelik yüksek sesli bildirimlerde bulunmaz, bulunamaz zaten…

Bir hatırlatma daha; Haziran 2019’da İsrail’de Amerikalı, Rus ve Yahudi yetkililerin katılımıyla üçlü güvenlik zirvesi düzenlendi. Bu zirve süresince İsrail’in İran’ın Golan bölgesindeki milis varlığına dair rahatsızlığının belirtilmesinin hemen ardından Rusya Federasyonu İran milislerinin bölgedeki varlığının azaltılması hususunda “ikna” edici faaliyetlerde bulundu.

Hülasa sevgili dostlar, uluslararası politika konuları konu İran ve ABD ilişkileri bile olsa çocukluğumuzda oynadığımız bizim degmancılık dediğimiz dıkşıncılık da denilen oyunlar şeklinde analiz edilemez. Devletler aynı masada çıkarları için bulunurken yan masada karşı taraflarda bulunabilirler; zaten alanımızın zorluğu buradadır. ABD, İran görüşmeleri hususu da 3. Dünya Savaşsız bir şekilde İran sınırı dışındaki stratejik varlıklarının kısıtlanması ve ambargoların devamı ile bir şekilde masada çözülecek.

Öyleyse hazır sene sonu geliyorken; seneye görüşürüz memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke