ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
BU YILDA BÖYLE GEÇTİ
Yayın Tarihi: 01 Ocak 2022 Cumartesi, 05:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sevgili okur bir yılı daha tamamladık, bir yaş daha yaşlandık. Yapacak bir şey yok. Bu yaşamın bir süreci, insanlar doğar, yaşar, ölür. Doğumla yaşam arasındaki farka da ömür denir. Hepimiz bu kurala tabiyiz. 
Her yıl olduğu gibi koca bir yılı devirdik, yeni yıla giriyoruz. Arkamıza baktığımızda neler oldu dersek, yemek içmekten başka ki bunu her zaman yaparız, etkili olan konulara bakalım. Korona salgını yine devam etti, tek fark yasaklamalar biraz gevşetildi, maskeli olmak şartı ile artık rahatça sokağa çıkabiliyoruz, toplu yerlerde oturabiliyoruz, alışveriş yapabiliyoruz, en büyük farkta yüz yüze eğitim devam ediyor.
Birde bazı değerlerimizi yitirdik, mesela Selimiye Caminin arkasında olan Koza Mektebi yanıp kül oldu. Kuraklık geçen yılki gibi  aynen devam etti, bu yılda hububat mahsulü az olacak. Son zamanlarda yağan yağmurlar çiftçiye biraz nefes aldırdı. Kırkpınar yapılsın mı yapılmasın mı derken eskisi gibi olmasa da oda yapıldı, futbol, basketbol, voleybol, diğer müsabakalarda eskisi gibi aynen devam ediyor. Edirne'de Cuma Pazarı kuruluyor, Bulgarlar gelip alışveriş yapıyor, ekonominin çarkı dönüyor. Tek sıkıntımız her mala zırt pırt zam yapılması, bilhassa tarımsal girdilere. Bu yüzden çiftçi bunalımda.  Tabi bu yılda çok farklı bir olay olmuyordu, doğan doğuyor, ölen ölüyordu, tek fark koronadan ölenler fazla idi.  
Bu kışı da iyi kötü atlatıyoruz, şimdilik çok soğuk olmadı, tek üzücü olay havaların kurak gitmesi idi. Tabi bu olay tarımsal ürünü aleyhimize etkiliyordu, tabi her mala ufaktan ufaktan zamlar bindiriliyordu.  Bu arada sismik araştırma gemilerinin çabası ile Karadeniz'de, güneybatı sahillerinde doğalgaz bulundu, bu sevinilecek bir olaydı. Çünkü biz Türkiye olarak doğal gazı dışardan alıyoruz ve  çok para ödüyoruz.
Türkiye boş durmuyor Karadeniz'de, Ege'de, Akdeniz'de petrol ve doğal gaz araştırmalarına devam ediyor. Buna Yunanistan karşı çıkıyor, her fırsatta olaya ket çalıyor, tabi Türkiye'nin aldırdığı yok araştırmaya devam.  Sevinilecek bir olayda Bayraktar firmasının yaptığı insansız hava araçları, ordumuzda görev yapıyor ve Polonya bu araçlardan satın alıyor. Ordumuzun kullandığı mühimmatın % 60'ı yerli malı üretimle karşılanıyor, savaş gemileri, denizaltı gemileri yapıyoruz, sevinilecek olaylar. 
Bir sevinilecek olayda kardeş ve dost Azerbaycan'ın Karabağ zaferidir. Bu zafer nedir, bundan otuz kusur yıl önce Ermeni ordusu Azeri toprakları olan Karabağ bölgesine vahşice bir saldırı düzenleyip altıyüzbin Azeriyi topraklarından edip Karabağ'ı ele geçirmiştir. 
 Aradan otuz yıl geçtikten sonra Azerbaycan ordusunu güçlendirmiş, Ermeni ordusuna saldırarak Ermenileri Karabağ'dan sürmüş, tekrar eski topraklarını geri almıştır. Bu olay Azerbaycan için tam bir zaferdir, bizler iki ayrı devlet olsakta ayni kökten gelen ayni milletiz. Böyle bir olaya Türk olarak nasıl sevinmeyiz, bu olayda  geçmiş yılımızın flaş olayıdır. 
Geçmiş yılın bir olayı da Marmara denizinin kirlenmesidir, bu güne kadar hiç görülmemiş olaydır. Deniz müsilaj denilen atıkların etkisi ile kirlenmiş, bunun neticesinde balık ölümleri olmuş, ilgililer bir çok tedbir alarak denizi bu beladan kurtarmışlar ve temizlemişler. 
Geçen yılın bir olayı da olimpiyat müsabakalarıdır, olimpiyatlar Japonya'nın Tokyo şehrinde yapıldı. Aslında 2020 yılında yapılacaktı, korona salgını nedeni ile bir yıl ertelendi. Aasıl enteresan tarafı bu yılkı olimpiyatların seyircisiz yapılması idi. Türkiye olarak bizler 50 kadın, 58 erkek sporcu ile katıldık, ikisi altın, ikisi gümüş, dokuzu bronz ondört madalya kazandık. 
Bundan sonraki olimpiyatlar Paris'te yapılacak, iyi hazırlanırsak daha fazla madalya alırız. Önemli olan olimpiyatlarda madalya olmak değil beynelmilel kulvarda boy göstermektir. 
Geçen yılın bir enteresan olayıda Afganistan'ın Taliban denilen terör örgütünün eline geçmesidir. Dünya bu olaya baştan tepki gösterdi ise de, yavaş yavaş azmediyor. 
Geçen yılın en enteresan olayı da faizlerin düşürülmesidir. Amerikan Merkez Bankası faizleri düşürünce diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de faizleri düşürdü. Bbunu gören halk parasını dövize, altına yatırdı, bu nedenle bankadaki mevduat dövize ve altına kaydı, bunlar hep ölü yatırımlardır. Merkez Bankası her ay politika faizini iki puan indirdi, halk dövize altına hücum etti. Bu seferde bunların fiyatları aşırı derecede arttı, Türk lirası çok değer kaybetti. 
Devlet tedbir olarak bankaya yatırılacak vadeli mevduata vade sonunda dolara endeksli fark ödeyeceğini ilan etti. Bu seferde dövize altına yatırılan para bankada vadeli mevduata kaydı, dövizin altının değeri düştü, Türk parası değerlendi. Bu hal güvensiz bir durum yaratıyor, bir yerde Türk Lirasını şahsiyetsizleştiriyor. Şu anda piyasanın ne olacağı hiç belli değil, bu konuda görüştüğüm kimseler, -- Bir şey söyleyemiyorum çünkü önümü göremiyorum -- diyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin. 
Geçen yılda çok fazla orman yangınları oldu her yıl olduğu gibi . Ama öyle, ama böyle bir yılı daha devirdik, bir yıl daha yaşlandık yeni yıla girdik, YENİ YILINIZ KUTLU  VE MUTLU OLSUN sevgili okurlar.  .  .  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke