ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
İKTİDARI AKP’LİLER DEĞİŞTİRECEK!
Yayın Tarihi: 06 Ocak 2022 Perşembe, 05:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Başlığı, “Umut AKP’lilerde” mi demeliydim acaba? Gündelik yaşam hengâmesi içinde öyle ezbere cümleler kurarız. ‘Hükümet istifa’ derken iktidarı değiştirmeyi söyleriz. Hepimiz biliyoruz ki hükümet iktidarın sadece bir organıdır. Ama iktidar yollarına açılmış bir kırmızı halıdır aynı zamanda. Uzun süre hükümette kalanlar iktidarı da ele geçirirler.

Bu nedenle hükümeti AKP’ye oy verenler değiştirecek. Bu seçmen ikna olursa iktidarı da değiştirebilir. Bu süreçte dil ve üslup çok önemlidir. Yurttaş olarak bizler de AKP’ye oy veren insanları değersizleştirmekten kaçınmalıyız. Sık görülen bu durum tam da AKP üst akıllarının istediği bir durumdur. Ama bu gün görüyor ve yaşıyoruz ki ekonomik durum sade muhalifleri değil AKP’ye oy verenleri de daha çok yoksullaştırmıştır. Birlikteyiz yani ve yoksullaşmada aynı yoldan gidiyoruz.

Evet, 20 yılda iktidar olmuş AKP’yi geçmişte ona oy verenler değiştirecek. Yani hükümet kendisini destekleyenlerin azalması ile değişebilir. Ama bu AKP tabanına ‘oyu çalınacak havuz’ olarak bakmayı gerektirmez. İktidar ise muhalefet tarafından üretilecek seçmenin siyasetle ilişkisini yurttaş olma bilincine getirmekle değiştirilebilir.

İlk seçimde hükümet değişecek ama bu söylemlerle oy verenlerin kendileri değişmeyecek. Yani bir kısım seçmen değişip hükümetten desteğini çekti diye iktidar değişmeyecek. İktidarın değişmesi için tüm siyasi partilerin olumlu yönde, yurttaşlık ve evrensel ilkeleri sahiplenme anlamında toplumun değişmesini sağlamak olacaktır.

Hükümet önderleri bunu çok iyi bildiği için muhalefet partilerini terör örgütleri ile eş tutuyor. Liderlerini değersizleştirip toplumsal ayrışmayı arttırıyor. Şüphe uyandıran algılar ile ve dahası hukuken kanıtlanmamış soruşturmalar üzerinden muhalif siyasi yapı ve kişileri suçluyor. Çünkü AKP kendisini terk eden ve etmeye çalışan seçmenini daha fazla kaybetmemek için toplumun etnik ve dini yapısını kaşıyarak tehlikeli sulara dalıyor. Ki ülkemiz bu söylemden hep zarar gördü gelecekte de görecektir.

Ya muhalefet? Muhalefet neden yürürlükteki kanun maddeleri üzerinden iktidarın yanlışlarını dava konusu yapmıyor? Muhalifler iktidarın yaptıklarını neden sürekli izleyip alternatif hükümet kurmuyor? Muhalefet hükümet sözcülerinin alaycı, kışkırtıcı, bilgiden uzak, hayali ve yanlış söylemleri karşısında sakin ve ‘ben değil biz’ dili ile karşılamıyor? Çünkü toplum teklik üzerine kurgulanmış iken ona benzemeye çalışıyor. Ben daha iyisini yaparım, asıl ben sizi düşünüyorum türü eşleşmelerden umut bekliyor.

Yani iktidar mı, siyaset mi değişmeli? Kısa yanıt; siyaset değişmeli.

AKP gidecek ve adı da öncekiler gibi unutulacak. Ancak siyasetin değişmesi zaman alacaktır.  AKP toplumu kademeli olarak yoksullaştırmıştır. Bunları da yardım adı altında kendine bağlamıştır. Bu toplumsal kesimi etkilemek ve emeğiyle kazanan yurttaşlığı yeniden inşa etmek zor ve uzun bir süreçtir. Öte yandan farklı siyasi yapılardan oluşan muhalefetin büyük krizleri ortak aklı öne çıkararak aşmaları zor ama zorunludur. Bir başka sorun da adeta üretilen toplumsal yapı, düzen içi tehlikeli uçları kaşımaya, büyütmeye devam edecektir. Coğrafyamızın durumundan kaynaklı renkliliğimizin barış getirmesi bir umut olmak yerine yine ötelenerek karmaşık ve duygusallık içinde kışkırtılarak olumsuzluğu körükleyebilir.

Apayrı bir sorun da, AKP’nin bırakamayacağı kadar çok iktidar elde etmiş olmasıdır. Bu nedenle de bunu korumak için sert bir direnç gösterecektir. Taraftarlarının önemli bir kısmını da duygusal olarak bu çizgide tutmaya çalışacaktır. MEB şurasındaki 4-6 yaşa zorunlu dini eğitim, bir kesim destekçi tabanı duygusal çizgide tutma adımıdır. Bir şekilde bu duygusallık zayıflayabilir, geçici olarak AKP’den kopabilir. Ama uzun süreçte siyasi baskısı o kadar kolay dağılmayacaktır. Cumhuriyet sonrası yaşananlar bunun kanıtıdır.

Şöyle veya böyle seçim fenerinin göründüğü bu günlerde muhalefet, iktidarın çağırdığı kötü dil, kışkırtıcı söylem alanından uzaklaşarak somut sözler etmelidir. Yoksulluk ve güvensizliği ortadan kaldıracak, katılımı arttıracak vaatleri dillendirmelidir. Yönetimde oldukları yerellerde samimi, halkçı, kamucu çözümler üretmek ise AKP’ye oy verenleri kendilerine katacak en somut ve görsel veri olacaktır.

Ülkemizde iktidar değişmesi demek ülkeyi yöneten partinin değişmesidir. Oysa iktidar değişmesi farklıdır. İktidar; devletin tüm organlarıdır ki bu da doğal olarak dengeli ve birbirini denetleyen bir yönetim demektir. Burjuva demokrasisi demektir. Ancak iktidara gelen hükümet güçlü bir seçmen oyunu aldıysa ve dış desteğin rüzgârı da yanındaysa tüm kurumları önce kibarca, sonrasında kendine yontan hukuki düzenlemelerle kendine bağlar. Ki AKP bunu yapmıştır.

En yakın zamanda hükümet belki iktidar da tek karar verici yapı başta olmak üzere göreceli olarak değişecektir. Ama asıl değişim; sistemi değiştirecek ve egemen sınıfın dayattığı demokrasi oyununu bozan ve halkın tüm erişim yollarını kullanarak yönetenleri denetleyip etkileyebileceği katılımcı demokrasiyi oluşturmaktır. Bu da katılmak ve örgütlenmek ile başarılacak uzun ve mücadeleli bir dönem demektir. Bunu bilmeden geçici hükümet değişikliklerinde sadece kısa vadeli çözümler, toplumun gazını alan değişimler olur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke