ANASAYFA
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
3 NUMARA
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2022 Salı, 06:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kahve peykesine boylu boyunca yatmış, her günkü gibi duvarın en kenarında Arnavut Salih horultuyla uyumakta.

Yanında Kel Mehmet çayla birlikte yuttuğu lokumlardan olsa gerek oturduğu yerde başı bir aşağı, bir yukarı kalkmakta, uykuya direnmeye çalışıyor.

Onların hemen yanında önlerindeki küçük ahşap masanın üzerine domino taşlarını dizmiş kahveci Sırık Ahmet ve Topal Hayri karşılık oturmuşlar, sessizce oyunlarını sürdürmeye daha uzun zaman devam edeceklerdi ki içeri büyük bir gürültüyle giren Berber Nazif kahvenin köşesinde berber olarak  ayrılmış koltuğa gürültüyle oturuverdi.

“Kahve yap bana Sırık, kahve” diye seslendi. Sanki uyuyanları uyandırmak istercesine güneş görmemiş sesiyle en yüksek perdeden.

Kahveci Sırık Ahmet önce karşısında Topal Hayri’ye baktı; “Bu kahve içecek parayı nerden buldu, daha sefte bile yapmamışken” dercesine. Topal Hayri de“Anladım” der gibi başını eğdi yan tarafa.

Uyuklamakta olan Kel Mehmet başını kaldırdığı gibi Arnavut Salih’te uyandı berberin gürültüsüne. Homurdandılar.

Ocakta tencerenin içinde kaynamaktan rengi katrana karasına dönmüş çay, yanında üstü yarı açık bir sandık lokum, sadece dibinde yarım sıra kadar kalmış.

Üzerinde uğuldayıp duran sinek ordusunu elleriyle şöyle bir kovalar gibi yapan Sırık özenle kahvesini yapmaya başladı berber Nazif’in. 60’lı yıllardır şeker halen çok kıymetli, az bulunan ve pahalı bir yiyecektir.

Kahve içen insan sayısı iyice azalmıştı Kirişhane’de Kilise yakınındaki bu ahşap alçak tavanlı kahvede.

Kahveci Sırık Ahmet her gün sabah, akşam meşe odunlu ocaklığın üzerinde birer tencere dolusu çayı demler, şeker olmadığı için şeker niyetine kullandığı 3 günde biten lokum sandığını nasıl alacağım diye düşünür durur.

Geçen hafta borcunun biriktiğini hatırlatan macır lokumcuya çekişivermiş; “Naabayım beyaaa, müşterilerin hepsi veresiyeci, harman sonu deyip duruylar, onlar bana ben sana, kaçmayız ya”

Veresiyeler çok artmıştı bu sıralar. Müşterilerin çoğu yaşlı ve çiftçilik, hayvancılık yapan insanlardı. Hepsi “harman sonu” diyordu. Veresiye defteri her gün yazıp çizmekten ele alınacak halden çıkmıştı. Peşin olarak çalıştığı kahve ve gazoz kalmıştı artık. Onları da peşin aldığı için mümkünü yok veresiye yazamazdı zaten.

Gazoz demişken çömleğin içine şöyle bir göz attı, baktı vardı daha yarım kasa kadar. Ancak çömlekte soğutabiliyordu onları bu sıcak yaz günlerinde.

Kahvesini höpürdeterek kahvenin ihtiyarlarına nispet yaparcasına içerken bir gözüyle de karşı sokağı gözleyen berber Nazif Cemil ağanın porda kapısını keyifle açtığını, adını verdiği torununun elini tutmuş kahveye doğru geldiğini görünce umutlanıverdi. Kahvesi daha bitmeden kahve parasını çıkartacağı müşterisi gelmişti bile.

Yüzünde gülümseme ile girdi Cemil ağa elinden tuttuğu torunu ile kahveye.

Berber Nazif yan tarafta duran ağır tahtayı berber koltuğunun üzerine koyarak küçük Cemil’i oturtuverdi üzerine. Eline aldığı 3 numara makine ile başladı ensesinden yukarı doğru kırpmaya.

Kahvede diğer ihtiyarlarla sohbete dalmış olan Cemil ağa duymadı bile 3 numaralı makinanın saçını çekip canını acıttığı için gözlerinden yaş gelen torunu Cemil’in sesini. 

Berber Nazif yılların berberi, bilmez mi mıkırdanan kızanları susturmanın yolunu. Makinayı geri çeker gibi yaparak, göz ucuyla şöyle bir Cemil ağayı süzüp de kendisini izlemediğini anlayınca “Sen de deden gibi nalet olcan belli” deyip makinayı geriye doğru çekerek tersiyle şöyle bir kafasına arka arkaya  vuruverince korkudan susuverdi torun Cemil.

Beş dakikada bitmişti tıraş.

Koltuğun üzerine bir teklik atan Cemil ağa torununun elinden tutarak dönüverdi kilisenin köşesini.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sanatın Girmediği Ev Kalmayacak: Wombhobby Hobi Atölyesi
Sokak yol-kaldırım ve düzenleme işleri yaptırılacak
Medikal gaz alımı yapılacak
Bina onarım işleri yaptırılacak
Medikal Giyime Dair Her Şey: Medikal Dolap
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke