ANASAYFA
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
YAZIK DEĞİL Mİ?
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2022 Perşembe, 06:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Toplum olarak devlet kurumlarına genellikle saygımız vardır ya da vardı!Özellikle 1980 sonrası oluşturulan iktidarlar, hele de AKP döneminde bu saygı yitirildi. Bu güvensizliği en çok yaratan kamu kurumu ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'dır. Son yirmi yılda adını da yaklaşık yirmi kere değiştiren Bakanlık her gün harikalar yaratıyor.
Görünüşte her şey açık, şeffaf ve kamuoyu önünde yapılmakta. Duyurular, halk toplantıları, itiraz süreleri ve dava açma hakları falan her şey usulüne uygun!
Öyle bir sistem kurulmuş ki yok ediciler örgütlü, uzman kadroları ve paraları var. Dahası işleri bu ve yetki kullananları etkileyebiliyorlar. Çevre, doğa ve kentleri korumak zorunda kalanların ise kadrosu, parası, bilgisi yok ve en kötüsü işleri korumak değil, yaşamak. Onlar oy verdikleri kişilerin devlet adına kendilerini koruyacağına inanıp güveniyorlar.
Devlet neden vardır? 
Anayasa Madde-56: “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.” 
Bakanlıkların bu amaca uygun çalışmalar yaparak insanı, doğayı ve canlıları koruması ödevleridir. Toplum bir bütündür, eyvallah! Bu bütünün içinde yatırımcılar, iş insanları, çiftçiler, esnaf, kamu çalışanları gibi birçok kesim vardır. Örneğin bir çiftçi; köyde tarlasının bitişiğindeki kamu arazisine bir yapı koysa olur mu? Güvendiği birileri yoksa anında gelip kaldırırlar. Doğrusu da budur. Kamuya ait her şeyi korumak idarelerin ödevidir. 
Peki, kamuya ait, mevzuatlarda korunma kararı alınan kamu alanlarına iktidar yanlısı bir işletme sahibi veya devletin bir başka kurumu basit yapı değil, devasa işletme kurmaya kalkarsa ne olur? Bizim adımıza karar verenler adeta “emriniz olur” deyip her türlü kolaylığı sağlar. Malum 'istihdam' yaratılacak! Doğru mu?
Tamam! Yetkililer her tür başvuruyu almalıdır, herkesin dilekçe verme, bilgi edinme, talep etme hakkı vardır.Ancak aldığı başvuruları mevzuata göre inceler ve uygun olmayanı gerekçesi ile iade eder, etmelidir.
Kırklarelili yaşam savunucusu Göksel Çidem'in dediği gibi; her eve tuvalet gerekli ama tuvaleti salonun ortasına yapmak kimsenin aklına gelmez. Ama Bakanlık birinci sınıf tarım arazisine termik santral, havzanın su kaynaklarına taş, kalker ocağı, kuş göç yollarına rüzgâr enerji santrali gibi uygunsuz yatırım başvurularını neden kabul eder?
Dosya alınıyor, sözde demokratik ve şeffaf bir şekilde, mevzuata göre işlemler başlıyor. Duruma göre birçok kurumdan görüşler alınıyor. Ancak yatırımcının iktidara yakınlığı göz önüne alınarak büyük çoğunlukla yumuşak gerekçelerle görüş belirtiyor. Ve itirazlar, halk toplantıları falan filan derken sözde şeffaflık içinde süreç ilerliyor.
Kim itiraz edecek? İtiraz demek bilgi ve para demek. Yöre halkı olarak hangimizin bilgisi yeterli? Dava açmanın bile binlerce lira olduğu durumda süreç içinde gelecek olan bilirkişi incelemeleri ve saire büyük bir yekûn. Dahası yöre halkı geçim derdinde. Yatırımın zararlarını bilse de bir şey yapamıyor. 
Hani bankalar kredi kartı veriyor sonra da kart parası alıyor. Düşünün; bir bankanın 10 milyon kredi kartlı müşterisi var. Banka her yıl 70-80 lira kredi kartı masrafı alsın. Kart sahiplerinden bir milyonu itiraz edip kart parasını geri aldığını düşünün.Kalan dokuz milyon kart müşterisinden gelen parayı banka kasasına atıyor!
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı veya diğer bakanlıklara yapılan “usulsüz”, “kamu adına işleme konmaması gereken” başvuruları düşünün. Bunlar da böyle işte. Usulüne, mevzuata uygun ve kamusal yararı da olanlara zaten kimse bir şey demiyor. Ama diğerlerinin kaçı yaşam savunucuları tarafından takip edilip iptal edilebiliyor?Bankaların kredi kartı parası alma oranı kadar. Kalanlar maalesef hayata geçiyor ve sonra iklim değişiyor. Bakanlık da Paris İklim Anlaşması'nı imzalayıp adına da “iklim değişikliği” ekleyerek ve iklimi değiştiren etkilemelere karşı mücadele edeceğini söylüyor!
Bölgemize bakalım. İşte Kavacık Köylüleri kendilerinden alınan doğalarını, meralarını, yaşamlarını geri alanlardan. Kavacık Köylülerinin örgütlü, birlik içinde ve hukuki mücadelesi olmasaydı verimli tarım arazileri, meralar, su kaynakları, tarihi değerdeki Tümülüs ve köylü Bakanlığın hatalı kararı gereği yok edilecekti. Yetkililer bu başvuruyu ret etseydi bu kadar koşturmaca, masraf olmayacak, kamu personeli meşgul edilmeyecekti. 
Ne diyor Kavacıklılar; “Köyümüzün dibine Karma OSB kurmak isteyenlerin yer seçiminin kesinleştirilmesi işlemi Edirne İdare Mahkemesinin kararı ile iptal edilmiştir.” Bu müjdeli haberden sonra usulsüz bir şekilde arazileri alınan köylüler taleplerini de belirttiler. “Hukuksuzluğu üç ayrı mahkeme kararı ve üç ayrı bilirkişi raporu ile ortaya çıkmış olan 200 dönümlük DSİ ormanını içeren kadim köy otlakiyemiz olan ve Karma OSB yönetimince Hazineden çok ucuza satın alanın iki ayrı Hazine arazimiz Kavacık köyüne derhal geri verilmelidir. Çünkü OSB kurmak üzere alınan hazine arazilerinde başka bir tasarrufta bulunulamaz.”
Aslında yaşananları bir ironi olarak söylersek; “halkı, hükümetten koruma” mücadelesidir bu durum. Doğayı koruma ödevi olan devletin bir kesim bürokrasisinden halkı, doğayı ve yaşamı koruyoruz. Dayanaklarımız ise yine devletin mevzuatı ve halkın örgütlü gücü.
Bu güç büyüyecek ve bir gün hesap da soracak. Ama bu arada geçen zamana, harcanan emeğe yazık değil mi?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sanatın Girmediği Ev Kalmayacak: Wombhobby Hobi Atölyesi
Sokak yol-kaldırım ve düzenleme işleri yaptırılacak
Medikal gaz alımı yapılacak
Bina onarım işleri yaptırılacak
Medikal Giyime Dair Her Şey: Medikal Dolap
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke