ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
TUTUMLULUK
Yayın Tarihi: 15 Ocak 2022 Cumartesi, 05:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tutumlu olmak nedir, elindeki parayı, maddi değeri har vurup harman savurmadan tutmak ve onları işletip bugünkü değerinin üstüne çıkarmaktır. Zengin olmanın bir yolu da tutumluluktan geçer.  
Çocukken ilkokula  giderken, Tutumluluk ve Yerli Malı Haftası diye bir haftamız vardı. O hafta öğretmenler tutumlu olmak ve yerli mallarını kullanmak hakkında konuşmalar yapar, bu konuda ilkokul öğrencileri ülkemizde yetişen meyveleri sepetlere koyar, sıra halinde dizilerek tutumlulukla ilgili levhalar elimizde sokaklarda sıra halinde yürüyerek bir nevi resmi geçit yapardık. 
Çocukları daha ilkokul çağından başlayarak tutumlu olmaya alıştırmalıyız. Bunun en iyi uygulaması o çocuğa bir kumbara alıp harçlıklarından bir miktar para arttırabilirse, kumbaraya koymasını öğretmekle başlar. Kumbara dolduğu zamanda çocuğa bankada onun adına bir hesap açıp, o paraları hesaba yatırarak çocuğa tutumluluğu öğretmeliyiz. Bu konu ana ve babaların görevidir. 
Dünyada çeşitli ekonomik sistemler var. Liberal ekonomilerde tutumluluk fazla önemsenmez, liberal ekonomiler paranın ortalıkta yani piyasada dolaşmasına dayanır. Para ne kadar çok dolaşırsa ekonomik gelişme o kadar çok olur. Liberal ekonomilerde harcama daha fazladır, liberal ekonomilerde halk çılgınlar gibi alışveriş yapar bu konuda teşvik edilir. 
Güdümlü, savaş, sosyalist ekonomilerde para kontrol altındadır, önemli olan tutumluluktur. Tasarruf teşvik edilir, istediğin gibi fiyat uygulayamazsın, ekseri narh sistemi uygulanır. Bu tip ekonomilerde birikim ve yatırım daha fazla olur. Bugünkü Türkiye'de liberal ekonomi uygulanıyor, satışlarda herkes istediği gibi malına istediği fiyatı uyguluyor, işine geliyorsa al, gelmiyorsa alma. Bugün mal alışverişi çok hızlı, piyasada para hızlı dönüyor. Yahudi'nin dediği gibi -- Alışveriş olsun para dönsün --, ne o herkesin altında bir araba, içmeye ayranımız yokken. Eelimize geçen parayı hemen harcıyoruz, zor zamanlar için tutumluluk yapıp bir kenara bir miktar para koymuyoruz, ihtiyacımız olduğunda da ondan, bundan para istiyoruz. Para isteyeceğine biraz tutumlu olsana.
Tutumluluk deyince aklımıza parasal değerler gelir, başka konularda da tutumluluk yapmalıyız. Mesela zaman konusunda, zaman bence paradan da önemlidir. Zamanımızı boşa harcamamalıyız, onu maksimum seviyede değerlendirmeliyiz, mesela para kazanacak işler yaparak. Hiç yapacak bir konumuz yoksa kitap okuyarak değerlendirmeliyiz, bence buda bir tasarruftur. 
En değerli varlığımız yaşadığımız hayatımızdır, yaşadığımız müddetçe fonksiyonel oluruz, yaşantımızı har vurup harman savurur gibi kullanmamalıyız. Sağlığımıza zarar verecek yiyecek, içeceklerden, aktivitelerden uzak durmalıyız. Yapacak hiç bir işimiz yoksa eşofmanları giyip, uygun bir yerde koşu yapmalıyız, batı alemi bunu böyle yapıyor. 
Gıdamıza çok dikkat etmeliyiz, bilhassa sabah kahvaltısına. Tabi bunlar içinde yeteri kadar para gerekir, işte bütün mesele bunda. Dünyaya gelmişiz bir kere, bir daha geleceğimiz yok, bütün mesele yaşantımızı elimizden geldiği kadar paramızı, zamanımızı, yaşantımızı mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanmalıyız iyi yaşamak için, İYİ TUTUMLULUKLAR . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
EDOSK'tan tarihi gezi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke